Na funkce SUMA, DATUM, DENTÝDNE, KDYŽ, vnořené KDYŽ a na funkce KDYŽ/NEBO jsme si vzpomněli v okamžiku, kdy jsme sledovali film Jestliže je úterý, musíme být v Belgii z roku 1969. Jedná se o film pojednávající o amerických turistech putujících po Evropě. Ostatně jsme si všimli, je firmy poměrně často plánují nikoliv na jednotlivé dny v měsíci, ale spíše na týdny – typicky týden 1, týden 2, týden 3 apod. Pak je nutno použít vzorec, který bude obsahovat datum a který se použije pro určení příslušného týdne v měsíci. Navíc bude obsahovat sadu vnořených příkazů KDYŽ/NEBO, pomocí nichž se budou přiřazovat úkoly jednotlivým členům týmu, kteří budou tyto úkoly plnit. Pro plánování tohoto typu lze s výhodou použít Excel, přičemž jeho používáním v této oblasti získáte řadu dovedností, které dozajista využijete.
Přehled vzorců a funkcí použitých v tomto článku
1. SUMA
Syntaxe příkazu: =SUMA(A2:A10); =SUMA(4+5); =SUMA(A2+A3)-A4; =SUMA(A2-A3)+(A4-A5)
Definice: Funkce SUMA je velmi univerzální. Můžete ji použít pro sčítání, odčítání, násobení, dělení a pro celou řadu dalších výpočtů.
2. DATUM
Syntaxe příkazu: =SUMA(A2:A10); =SUMA(4+5); =SUMA(A2+A3)-A4; =SUMA(A2-A3)+(A4-A5)
Definice: Funkce DATUM vrací aktuální datum v podobě, kdy zobrazuje rok, měsíc a den.
3. DENTÝDNE
Syntaxe příkazu: =DENTÝDNE(pořadové číslo, [typ návratové hodnoty])
Definice: Tato funkce vyžaduje zadání pořadového čísla dne v týdnu a výstupem pak je číslo v intervalu 1 až 7, které odpovídá příslušnému dni v týdnu v závislosti na hodnotě nepovinného parametru odpovídajícímu typu návratové hodnoty (pokud není zadání, použije se hodnota 1, kdy pro se výstup ze vzorce v podobě čísla 1 jedná o neděli). Pokud je například typ návratové hodnoty 2, pak výstup o hodnotě 1 označuje pondělí. Konkrétní příklad:
Výstup (pro výchozí typ návratové hodnoty) = Den v týdnu
1 = Neděle
2 = Pondělí
3 = Úterý
4 = Středa
5 = Čtvrtek
6 = Pátek
7 = Sobota