S požárem na území Národního parku České Švýcarsko bojují hasiči už od neděle. Oheň zasáhl podle odhadů plochu kolem 1000 hektarů.
Situaci v okolí známé Pravčické brány zaznamenaly pochopitelně i družice a na výstupy některých z nich se můžete podívat i vy. Pochopitelně nepočítejte s detailními záběry, zas tak dokonalá ještě technika není. Některé mají logicky i zpoždění. Přesto ukazují, jak velkou plochu oheň poškodil.
Které služby tedy máte k dispozici?
NASA Worldview
Satelitní mapu v reálném čase nabízí třeba americká Nasa. Poskytuje celou řadu filtrů, kterými můžete upravit, co chcete vidět. Vyhledat lze i konkrétní místo, stačí napsat do vyhledávacího políčka přesné místo lokality.
Pomocí úhledného rozhraní aplikace můžete přibližovat a oddalovat různé oblasti. Jen počítejte s tím, že rozlišení je 250 metrů na pixel, nevidíte tak příliš mnoho detailů.
NASA Worldview
Eyes on Earth
Další web, který spadá pod americkou Nasa. Web poskytuje data z mnoha družic, v aplikaci je ostatně i vidíte. Můžete si zazoomovat a zvolit i údaje, které chcete zobrazit. Na 3D glóbusu se dalo najít tento týden víc ničivých požárů.
Eyes on Earth
Zoom.Earth
Službu Zoom.Earth poskytuje společnost Microsoft. S její pomocí lze sledovat aktuální počasí po celé planetě. Najdete zde tak mapy srážek nebo údaje o rychlosti větru, ale zobrazuje také následky hurikánů, tropických bouří a pochopitelně i lesních požárů.
Zoom Earth
Copernicus
Díky družici Copernicus Sentinel-5P lze zobrazit koncentraci koncentrace oxidu uhelnatého na celém světě (jde o třídenní klouzavý průměr). Ukazuje, jak požár u Hřenska zamořil ovzduší.
Copernicus Sentinel-5P
EFFIS
Zobrazování v téměř reálném čase nabízí i další evropský systém EFFIS, který spadá pod projekt Copernicus. Už samotná anglická zkratka názvu – European Forest Fire Information System – napovídá, že jde o systém monitorující lesní požáry. V přehledné aplikaci lze nastavit i různé filtry.
EFFIS / Copernicus