Užitečné tipy a triky pro Windows
V dnešní době je všechno přehnaně uspěchané. A nejinak se věci mají v oblasti operačních systémů od Microsoftu, kde jsme si jako uživatelé zvykli na několikaleté přestávky, kdy jsme měli možnost operační systém poznat, prozkoumat a přijmout za svůj. Sotva rok nyní používáme nová Windows Vista a už se na nás valí informace o jejich nástupci, který se podle všeho objeví již v roce 2009 nebo 2010.
Už dnes se ví, jaké budou největší novinky systému Windows Seven, který je netrpělivě očekávaným nástupcem málo výrazných Windows Vista. Zcela revoluční bude změna ovládání, velký důraz se klade na kombinaci tohoto OS s dotykovou obrazovkou ve stylu Apple iPhone. Novinkou bude také zcela jiný způsob spouštění a práce s aplikacemi, který se tak výrazně promění poprvé od Windows 95. Microsoft chce však tentokrát zapracovat i na „motoru“ celého OS, přičemž výsledkem bude nové minimalistické jádro MinWin (více informací hledejte např. ve Wikipedii), jež by mělo dále přispět k vyššímu výkonu a hlavně stabilitě celého OS.
Tipy pro Windows
Numlock
(Windows Vista, XP, 2000)
Numlock, malá nevinná klávesa, bez níž nepoužijete numerickou část vaší klávesnice. Zdánlivě bezproblémový kousek počítače, avšak často působící problémy nejen začátečníkům. Pracovníci technických podpor rozličných institucí by jistě mohli květnatě vyprávět o případech, kdy hrál deaktivovaný numlock hlavní roli: většinou šlo o přihlášení do sítě nebo počítače.
Jak tedy zajistit, aby byl numlock vždy aktivní, a to i po čer-stvém startu vašeho PC před aktivací přihlašovacího okna? Odpověď je nadmíru snadná a existují dvě metody, jak mít zapnutý numlock „24 hodin denně“.
První metodou je modifikace nastavení vašeho BIOSu, kde lze zatrhnutím volby v menu zapnout numlock spolu se startem PC. Druhou metodou je změna hodnot v systémovém registru. Tedy operace, na kterou čtenáři našeho seriálu již několik dílů netrpělivě čekají.
Jděte do menu Start a zvolte položku Spustit (ve Windows XP a starších), nebo napište přímo do vyhledávacího pole příkaz regedit. Tím otevřete editor systémového registru. V levém stromu klíčů vyhledejte tento: HKEY_USERS – .DEFAULT – Control Panel – Keyboard, chcete li nastavit zapínání klávesy numlock pro všechny uživatele, nebo tento: HKEY_CURRENT_USER – Control Panel – Keyboard, chcete li klávesu numlock zapnout jen pro sebe. V tomto klíči vyhledejte položku InitialKeyboardIndicators a nastavte její hodnotu (ať už je standardně jakkoliv zmatečná) na 0 (numlock vypnut), nebo 2 (numlock po startu zapnut). Vše potvrďte a ukončete regedit.
Visty už mají firewall
(Windows Vista)
Zajištění bezpečnosti vašich dat před útoky z internetu je dnes jedním z hlavních témat a podnikatelským záměrem mnoha firem. Na trhu tak máme k dispozici desítky antivirů, firewallů a jiných ochranných prostředků, mnohdy však nevalné úrovně. Orientovat se v této směsi pomohou uživateli hlavně softwarové recenze ve specializovaných časopisech, nebo zkušební verze jinak placeného softwaru na internetu.
Otázkou však je, zda uživatel dané produkty skutečně potřebuje. Ve Windows Vista je například dostupný poměrně kvalitní firewall, není tedy nutné instalovat něco dalšího, pokud nemáte vyloženě speciální požadavky. K nastavení standardního firewallu ve Windows však existují další dvě cesty a každá z nich vám nabídne naprosto odlišný přístup.
Cesta pro začátečníky začíná v menu Start volbou Ovládací panely, v nichž je dostupná ikona Brána firewall systému Windows. Vyberte ji a zobrazíte základní okno nastavení firewallu s jeho aktuálním statutem (vypnut, zapnut). Pokud už používáte ve Windows firewall od jiné firmy, je možné, že tento standardní bude neaktivní. Rychlými odkazy v levém menu lze s firewallem provádět základní operace, k zajímavějším dialogům se ale dostanete poklepáním na Změna nastavení v pravé části okna se stavem. Záložka Obecné vám nabídne opět základní možnosti, je zde však zajímavé zatrhávací pole Blokovat všechna příchozí připojení, kterým lze v nouzi jedním kliknutím odpojit počítač od internetu. Záložka Výjimky slouží k definici vašich nastavení pro určité aplikace nebo síťové porty. Jedná se v podstatě o výjimku ze standardního profilu. Tlačítkem Přidat program umožníte komunikaci přes firewall pro určitou aplikaci, Přidat port zase slouží pro totéž na úrovni síťových portů (zde již musíte trochu ovládat síťovou problematiku, doporučuji náš seriál o sítích). Na poslední záložce Upřesnit potom definujete síťová zařízení, kterých se současné nastavení týká.
Cesta pro pokročilé je sice trochu složitější, umožní vám však na rozdíl od té předchozí mnohem podrobnější ovládání celého firewallu ve Vistách. Jděte do menu Start a do vyhledávací kolonky vepište příkaz mmc. Spustíte tím aplikaci Microsoft Management Console, která slouží k profesionálnímu ovládání celých Windows, stejná se používá i na serverových variantách OS od Microsoftu. MMC je zcela modulární, snadno tak do ní nahrajeme součásti, které chceme ovládat. Jděte do roletového menu Soubor a zvolte položku Přidat nebo odebrat modul snap-in. Následně z dlouhého výběru zvolte Brána systému firewall s rozšířeným zabezpečením a vše potvrďte. Daný modul přidá do MMC několik možností. Úvodní okno vás opět informuje o stavu firewallu jako takového. K dispozici máte tři předdefinované profily, které potom volíte při instalaci nové síťové karty nebo bezdrátové sítě. Pro každé připojení musíte vždy vybrat jeden z těchto profilů, které však na tomto místě můžete přizpůsobit. Každý profil potom obsahuje tři položky s jejich standardní politikou. Příchozí data u profilu doména tak standardně vše zakazují a povolí pouze definované spoje na úrovni aplikační nebo síťové. Odchozí data to mají naopak, základní politikou je vše povoleno a zakázáno je pouze to definované. Pravidla poté nastavíte v seznamech dalších položek, pro jejichž úpravu a vytvoření využijete tlačítka v pravé části MMC. Volbou Nové pravidlo pak spustíte výborně provedeného průvodce, který vás nenásilně povede při definici zákazu nebo naopak povolení pro nějakou vaši aplikaci. Nechybí ani nezbytná on-line nápověda.
Na závěr ještě doplnění. MMC je nutné spustit ve Vistách pod uživatelem, který má přidělenu pozici správce. Pokud správcem nejste, nebudete moci využít výše popsané možnosti nastavení. V případě, že správcem nejste, ale znáte jeho heslo, jděte do menu Start a do vyhledávacího pole vepište mmc, konzolu však nespouštějte, ale nechte ji vyhledat, poté na ni poklepejte pravým tlačítkem a zvolte možnost přihlášení jako správce.
Je libo více procesorů?
(Windows Vista)
Více procesorů v jednom domácím PC by byla před 10 lety nesmyslná představa. Dvouprocesorové nebo čtyřprocesorové stroje byly něčím naprosto výjimečným i z důvodu nutnosti použití speciálních základních desek a nemalým dílem také kvůli neexistenci softwaru, který by takové dělení výkonu využil. V současnosti sice není snadné mít dva procesory na jedné desce, existuje však zcela běžně více jader na jednom procesoru. A to je vlastně obdobná situace. Procesor se v operačním systému jeví jako vícekusový, sdílí však některé prvky, například datovou sběrnici. Dvoujádrový procesor tak jistě není stejně rychlý jako dva procesory s daným jádrem, výkonem se však ke dvojnásobku blíží a pokud použijete správný operační systém, nárůst vám jistě neunikne.
Takovým systémem jsou i Windows Vista. Standardně podporují vícejádrové procesory a dokonce vám umožní určit, jaký program má jaké konkrétní jádro využít. A pokud tak neučiníte, rozdělí se výkon na všechna dostupná jádra.
Nejprve je nutné ověřit, že Windows vědí o vašich několika procesorech. Existuje více postupů a my si ukážeme ten jednodušší z nich. Jděte do menu Start a spusťte Ovládací panely. V nich pokračujte na ikonu Systém a v levém menu vyberte možnost Správce zařízení. Zobrazíte tak přehledný soupis hardwaru vašeho počítače, včetně informací o procesoru. Pokud jich vidíte více, máte pravděpodobně více jader, případně i více fyzických procesorů, a můžete přistoupit k jejich přidělení.
Vše zavřete a na pracovní ploše stiskněte kombinaci kláves Ctrl+Alt+Delete. Vyvoláte tím servisní menu, ze kterého zvolte položku Spustit správce úloh. V něm pokračujte na záložku Procesy a vyberte program, jehož přidělení k danému procesoru chcete určit. Poklepejte na něj pravým tlačítkem a z kontextového menu vyberte možnost Nastavit spřažení (to je tedy překlad!). V okénku potom vyberte, na kterém procesoru (jádru) má daný program běžet, případně vyberte oba, což je standardní nastavení. Uzavřete okna a užívejte si pocitu krále.
Tipy pro MS Office
Záložky jako v knize
(Word 2007)
Jedním z důvodů, proč vzniká tento seriál tipů a triků, je i fakt, že uživatel běžně využívá v oblíbeném programu jen minimum funkcí, přičemž o ostatních buď vůbec nemá tušení, nebo je používá velmi zřídka a nezůstanou mu v paměti pro příště. Tipy a triky tak někdy pouze nastíní způsob práce za použití standardních nástrojů určité aplikace. Dobrým příkladem jsou právě záložky v editoru Word 2007 (tato funkce je dostupná i ve starších verzích Wordu, kde ji hledejte v roletovém menu Vložit). Jejich využitelnost je totiž u standardního dokumentu (cca 10 stránek) mizivá, jestliže se však vaše dílo pohybuje rozsahem v desítkách, případně stovkách stran, přijdete záložkám na chuť okamžitě.
Elektronické záložky mají obdobné vlastnosti jako ty papírové v knížkách. Vložíte je pomocí tlačítka Záložka ze skupiny funkcí panelu Vložení. Stiskem tlačítka otevřete dialog převzatý z minulých verzí Wordu, jenž je seznamem všech záložek v dokumentu. Vepište do horní kolonky název vaší záložky a přidejte ji do seznamu stiskem tlačítka Přidat. Dialog sám zmizí do pozadí, záložka je však plně funkční. Tímto způsobem lze po dokumentu rozmístit libovolné množství záložek. Pohyb po nich provádíte opět vyvoláním výše popsaného dialogu a volbou tlačítka Přejít na…. Na záložky lze odkázat i hypertextovým odkazem, který vytvoříte opět stiskem příslušného tlačítka na panelu funkcí Vložení. V dialogu hypertextového odkazu poté zvolíte v levém sloupci tlačítko Místo v tomto dokumentu, pomocí něhož získáte opět seznam existujících záložek. Volbou názvu hypertextového odkazu pak můžete vytvořit i jakýsi seznam odkazů na příslušná místa vašeho dokumentu. Částečně tak simulujete funkci klasického automaticky generovaného obsahu.
Neviditelné buňky
(Excel 2003)
Dnešní zástupce sekce o MS Office je určen zejména uživatelům, kteří potřebují některé informace v Excelu před ostatními skrývat a nechtějí jít obvyklou cestou roletových menu. S buňkami v Excelu lze provádět mnoho věcí. Můžete je kupříkladu zamknout tak, aby se k jejich obsahu nikdo nepovolaný nedostal. Jednoduchou úpravou nastavení lze dále skrýt obsah buňky tak, že to není na první pohled zřejmé. V následujícím textu si ukážeme, jak na to.
Jestliže buňky níže uvedeným způsobem ukryjete, neztratí Excel schopnost s nimi dále nakládat jako s plnohodnotnými proměnnými, které obsahují nějaké číslo důležité pro výpočet. Ten potom probíhá přesně tak, jako by daná buňka skrytá ani nebyla. Výsledkem je třeba komplexní tabulka, která jen neobsahuje některé hodnoty, jež jsou určené jen pro jejich tvůrce. Jako další vhodný způsob použití se jeví i nutné mezihodnoty, které máte umístěny i mimo vlastní tabulku, ale přesto je k výpočtu potřebujete. Takové hodnoty celkový vzhled tabulky hyzdí, je tedy vhodné je učinit neviditelnými.
Pro každou buňku v Excelu můžete určit její formát. To provedete nejsnáze klepnutím na buňku pravým tlačítkem a volbou Formát buňky z kontextového menu. Na záložce Číslo pak máte předdefinované kategorie čísel. V tomto seznamu je i kategorie Vlastní. Vyberte ji a jako její hodnotu vložte znaky ;;; (třikrát středník). Potvrďte.
Tím je změna hotová a buňka zmizí z vašeho zorného pole. Pouhou úpravou Formátu lze buňku opět zviditelnit.
Easter Eggs
Bush hid the facts?
(WinXP)
V tomto dílu se po delší době opět dostane na malé velikonoční vajíčko, i když se tentokrát s nejvyšší pravděpodobností nejedná o legrácku autorů Windows, ale spíše o chybu jedné z aplikací tohoto OS. Konkrétně mluvíme o Poznámkovém bloku, nejjednodušším textovém editoru dostupném přímo v systému.
Spusťte Poznámkový blok a napište do něj text Bush hid the facts. Soubor uložte pod libovolným názvem do libovolné složky. Zavřete aplikaci, vyhledejte soubor na vašem pevném disku a znovu jej otevřete v Poznámkovém bloku. Uvidíte, jak před vámi Bush skrývá fakta.
Ve skutečnosti nejde o samotnou větu, jako spíše o počet znaků ve slovech. Jedná se o posloupnost 4-3-3-5, u které dochází k chybnému překódování při ukládání souboru na pevný disk. Zkuste vymyslet libovolnou posloupnost slov s těmito počty znaků a docílíte podobného výsledku. Nicméně celá chyba působí v kombinaci s výše uvedeným textem v angličtině velmi úsměvně.
Intertipy
Na českém Internetu najdete poměrně velké množství stránek týkajících se alternativních operačních systémů, jako je Linux, nebo MacOS. Zejména linuxová komunita je v našich vodách velmi silná. I proto existuje hned několik erudovaných magazínů, které bývají největší zásobárnou tipů a triků pro OS, kterým se tematicky věnují. Mezi ty nejznámější linuxové jistě patří Root (www.root.cz), určený spíše odborné veřejnosti, následuje LinuxExpress (www.linuxexpress.cz) a ABCLinuxu (www.abclinuxu.cz), které nejsou tak „živé“, jako prvně zmíněný, obsahují však bohaté archivy vědomostí. Začátečníci by rozhodně neměli vynechat český server o Linuxu (www.linux.cz), kde najdou přehled všeho podstatného včetně sekce pro stažení Linuxu a mnoha tipů a triků pro uživatele, kteří přijdou s Linuxem do styku úplně poprvé. „Mekisté“ se potom soustředí hlavně kolem serveru MůjMac (www.mujmac.cz).
Linux – poznámky a návody
http://linux.tosovsky.info/exec.php
Velmi povedená a výborně zpracovaná stránka jednoho z aktivních uživatelů Linuxu, v tomto případě francouzské distribuce Mandriva. Podstatou webu jsou autorovy zkušenosti, které bývají tím nejcennějším, co lze zpravidla na Internetu objevit. Informace obdržíte formou článků a návodů, v některých případech velmi rozsáhlých a doplněných ilustrační grafikou. Druhou důležitou částí webu je sekce Jak na to?, která obsahuje výhradně tipy a triky, přehledně tematicky rozdělené do několika skupin. Za všechny jmenujme češtinu, video, grafiku, nebo Javu. Tipy jsou opět vyvedeny velmi přehledně s bohatým využitím formátovaného textu. Následuje už „jen“ přehled autorových aktivit. Sekce překlady tak přinese návštěvníkům informace o projektech, kterých se autor aktivně účastní, odkazy nabídnou seznam stránek s podobným zaměřením a download nabídne návod k instalaci balíčku distribuce Mandriva, jejich nalezení na internetu a vlastní autorovy výtvory a úpravy. Tento portál si rozhodně nenechte ujít.
Linux pro lidi
http://ubuntu.wz.cz/
Ano, přesně tak se říká v současnosti asi nejpopulárnější distribuci Ubuntu, linux pro lidi. Označuje se za nejpřívětivější jak po stránce instalace, tak i při následném užívání. O pravdivosti tohoto rčení se raději přesvědčte sami, třeba i pomocí následující stránky. Obecně lze informace o Ubuntu nalézt na oficiálních stránkách (www.ubuntu.cz), my ale hledáme uživatelské zkušenosti. V úvodu vás autor poměrně povedeného portálu seznámí s obsahem a hned nabídne mnoho odkazů na své konkurenty. Vše podstatné se nalézá v levém vertikálním menu, kde najdete informace o Linuxu, ale i o Ubuntu, jeho historii atd. Nejzajímavější je však sekce s návody, která vám aktivuje menu v pravém sloupci. To je plné tipů a triků pro tuto linuxovou distribuci, návodů různé délky i kvality. Většinou však právě uživatelských, tj. čtivých a srozumitelných. Při návštěvě stránek nevynechejte ani články nazvané Proč Linux? (autor sám zdůvodňuje použití tohoto OS na vlastním PC), Jakou distribuci? a další.
Pohádky z příkazové řádky
http://atrey.karlinmff.cuni.cz/~johanka/vyuka/pohadky_unix.html
Jedna z nejslavnějších českých „linuxaček“ Johanka Doležalová (dnes již tuším vdaná) stvořila před lety parodii na pohádky (pravděpodobně z pařezové chaloupky) z příkazové řádky, tedy soubor textů věnujících se ovládání linuxu z „command line“ (tento způsob je mimo jiné dodnes mnohem rozšířenější při administraci než klikátka). Pomineme li nulovou grafickou úpravu, neboť stránky jsou „pure text“, jedná se o skutečný klenot mezi návody pro linux určený nejen pokročilým uživatelům, ale psaný i pro začátečníky. Pohádky jsou rozděleny do kapitol a věnují se jak přihlášení do linuxového shellu, tak i ovládání oblíbeného editoru VIM, nebo psaní jednoduchých i složitějších shellových skriptů. I přes jistou zastaralost stojí stránky rozhodně za návštěvu.
Můj první Mac
http://www.prvnimac.cz/
A abychom v dnešním dílu nezůstali jen u Linuxu, máme tu prvního zástupce milovníků nakousnutého jablka. Předmětem našeho zájmu však není logicky hardware firmy Apple (tedy Mac), ale jeho operační systém, kterým je v současnosti na unixu založený OSX. Výše uvedený odkaz směřuje na stránky, kterou jsou dle slov autora jakousi encyklopedií uživatelských zkušeností s OSX. V úvodu se tak dozvíte, na jakém systému stránky běží a také něco málo o tvůrci OSX, firmě Apple. Zajímavé je však až plovoucí menu v pravé části stránek, které obsahuje odkazy na jednotlivé kategorie příspěvků. Nechybí zde první seznámení, software, který se bude hodit, postupy a návody, nebo zdroje na českém internetu. Kategorie jsou plné dalších odkazů směřujících už na konkrétní příspěvky. Ty se určitě povedly nejvíce (menu je totiž krapet zmatečné), obsahují hodně obrázků a jsou srozumitelné i pro začátečníka. Nepřehlednost souborů příspěvků řeší autor na záložce index, která funguje jako seznam všech vložených článků na webu. Web je koncipován jako skutečná encyklopedie, v případě zájmu tak můžete obsah obohatit i vy sami svými zkušenostmi. Součást stránek tvoří také autorský blog, další studnice informací z praktického používání OSX.
McMag
http://www.mcmag.cz/
Posledním dnešním zástupcem bude moderně vypadající macovský magazín, jehož podtitul hovoří za vše. MacMag je totiž „útočiště Applistů (povšimněte si velkého A) ve světě rozpadlých OS“. Magazín běží na dobře vypadajícím redakčním systému, vše podstatné najdete v horizontální liště v horní části stránek. Novinky skrývají seznam posledních příspěvků, ale také autorské aktuality týkající se technických úprav, nových rubrik apod. Sekce Návody přetéká příspěvky pro práci v OSX, bohužel tyto nejsou nijak děleny, budete tak muset sáhnout po integrovaném vyhledávači. Příspěvky jsou zpracovány formou klasických článků s možností hodnocení, celý magazín podporuje RSS, takže o nic nového v případě vašeho zájmu nepřijdete. V sekci hardware potom naleznete něco málo zkušeností s připojováním non-apple zařízení, tipy a triky vám zase nabídnou něco trochu jiného než návody, jedná se spíše o praktické rady a konkrétní řešení stručnějšího charakteru. Nevynechejte ani sekci Multimédia, kde najdete trochu překvapivě tutoriály zpracované ve formě ilustračního videa. To je rozhodně ojedinělý způsob, jak návštěvníkům daný problém perfektně vysvětlit. Vše hezky česky.
8 0362/CZ ?