Již v polovině příštího roku by měl být v CERNu dokončen dosud největší detektor mikročástic, jenž má pomoci objasnit podstatu hmoty i procesy, které probíhaly při vzniku vesmíru. Z pohledu IT infrastruktury jeho spuštění ovšem znamená, že v systému přibude nový významný zdroj dat - současné předpoklady hovoří o 320 MB za sekundu, čímž se objem dat generovaných detektory téměř zdvojnásobí.
Současná IT infrastruktura CERNu využívá technologií gridů, a to jak výpočetních, tak datových. Middleware gridu mimo jiné automaticky přiděluje vědcům kapacitu potřebnou pro jejich data a výpočty, vyrovnává zatížení na jednotlivých systémech, zajišťuje ochranu dat i účtování využitých zdrojů.
V pozadí celého systému pak stojí síťová infrastruktura se třemi páteřemi o kapacitě desítek gigabitů za sekundu a cca 100 vysoce výkonných routerů. Z dalších parametrů stojí za zmínku více než 2 000 přepínačů, na 50 000 aktivních uživatelských terminálů a 140Gb/s konektivita do WAN.
Páteřní přepínače
Rostoucí objemy přenášených dat vyžadují poměrně rychlý upgrade síťové infrastruktury. Jedním z nejvýznamnějších partnerů CERNu v této oblasti je společnost ProCurve Networking by HP, což bylo jedním z důvodů, proč se rozhodla na půdě této organizace představit svůj nový páteřní přepínač 8212zl, který podle jejích představitelů završuje řadu síťového vybavení pokrývajícího oblast od páteře k okraji sítě (core-to-edge) ProCurve.
Produkt, který je postaven na platformě ASIC ProVision vyvinuté v HP, poskytuje gigabitovou a 1Ogigabitovou ethernetovou konektivitu, podporuje práci na L2-L4 a nabízí vlastnosti zajišťující vysokou dostupnost - za chodu vyměnitelné redundantní komponenty (1 + 1 v případě správního modul, 1 + 1 switch fabric se sdílením zátěže, N + 1 nebo N + N u napájení). Současně poskytuje směrovací/přepínací kapacitu 692 Gb/s, až 288 10/100/1 000 portů s PoE, a až 48 10GbE portů. Produkt je nabízen s doživotní zárukou (výměna za jiný do druhého pracovního dne) při ceně 19 999 eur za základní systém.
Paul Congdon, CTO ProCurve, u nového přepínače
"Nyní mají zákazníci k dispozici rozsáhlou nabídku páteřních i edge přepínačů, které byly navrženy s ohledem na snazší a levnější provoz konvergovaných, vysoce komplexních sítí," komentuje uvedení přepínače Matthias Machowinsky, analytik Infonetics Research. "Protože jsou založeny na architektuře ProCurve, sdílejí společné součásti i správu, což je něco, co mnoho výrobců nenabízí," upozorňuje Machowinski.
Představen byl rovněž modul Wireless Edge Service zl, který nový přepínač obohacuje o pokročilé bezdrátové komunikační služby; je ovšem rovněž kompatibilní s přepínači řady 5400zl. K jeho nejvýznamnějším vlastnostem patří L3 roaming, integrované služby RADIUS a DHCP, integrovaný SPI firewall a rozšířené funkce detekce průniku do bezdrátové sítě. Modul má cenu stanovenu na 4 499 eur.
Podíl na trhu
Podle Dell' Oro Group je nyní společnost ProCurve Networking by HP v počtu prodaných portů v EMEA druhá za Ciscem (s 15,7 % oproti 49,1 %), přičemž za poslední tři čtvrtletí vykázala 40% nárůst obratu. Podle IDC má ProCurve v EMEA 11% podíl gigabitových a 18% 10gigabitových portů.