Přes kryptoměny bylo loni vypráno 200 špinavých miliard

31. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Svět zločinu si oblíbil digitální měnu. V loňském roce přes kryptoburzy vypral v přepočtu 200 miliard korun.

V roce 2021 bylo přes kryptoměny „vypráno“ 8,6 miliardy dolarů, v přepočtu skoro 200 miliard korun. Dle analytické společnosti Chainalysis je to o 30 % víc než v roce předcházejícím. Pokud se tedy policie zaměřila na některé ze služeb, které praní špinavých peněz přes digitální měny umožňují, zasadila by světu kyberzločinu citelnou ránu.

 Dle Chainalysis, která se zaměřuje na sledování kryptoměnových peněženek ovládaných skupinami od ransomware útočníků, přes obchodníky na dark netu až po teroristy, se jedná převážně o vybrané burzy a směnárny, které jsou v rámci kyberkriminální komunity oblíbené.

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

„Ročně jsou přes digitální měny vyprány miliardy dolarů, většina z nich však přes překvapivě úzkou skupinu služeb, které vykazují známky toho, že vznikly přímo za tímto účelem,“ stojí v reportu Chainalysis.

Tématu se v aktuální zprávě věnuje též organizace pro prevenci a potírání organizovaného zločinu Europol, která uvádí, že kriminální sítě specializované na praní špinavých peněz ve velkém „se naučily pracovat s kryptoměnami a nabízejí své služby ostatním zločinným organizacím“. Podotýká, že orgány činné v trestním řízením vůči situaci nejsou slepé, a narůstá tak i počet případů zabavených kryptoměn a na úrovni vlád jsou průběžně přijímány potřebné legislativní změny.

Suma 8,6 miliardy dolarů je sice nižší než dosavadní maximum z roku 2019, které dosáhlo 10,9 miliard dolarů, Chainalysis však sleduje jen transakce vázané na online kriminalitu jako je například digitální výkupné. Vyprané peníze pocházející například z prodeje drog v ulicích nezapočítává, přitom jsou to právě drogoví dealeři, kteří si kryptoměny přivykli využívat ve velkých objemech. Dle reportu mimo jiné i proto, že s transakcemi jsou spjaty nižší provize pro zprostředkovatele těchto služeb ve srovnání s „tradičním“ praním špinavých peněz.

bitcoin_skoleni

Takto pro BBC zhodnotil situaci Paul Radu, ředitel Projektu pro sledování organizovaného zločinu a korupce: „Svět zločinu byl vždy první, kdo si dokázal osvojit nové technologie a kryptoměny přijal už před deseti lety. Od té doby je systém sofistikovanější, zatímco vyšetřovatelé a investigativní novináři, kteří se snaží cestu peněz sledovat, jsou stále o krok pozadu.“ 

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.