Privátní 5G je technologie, kterou lze použít v geograficky omezené lokalitě, zpravidla v rámci kampusu, v podnikových areálech, kancelářských budovách, v továrnách a skladech, na letištích apod., a to buď namísto Wi-Fi, nebo jako doplněk dosavadní komunikační infrastruktury
Co se dozvíte v článku
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Je ale potřeba si to neplést s veřejnou konektivitou 5G nabízenou telekomunikačními společnostmi.
Podle průzkumu výzkumné společnosti Forrester plánuje 44 % respondentů s odpovědností za podnikové telekomunikace vytvářet privátní sítě 5G. Mezi obory s významnými plány na privátní sítě 5G patří např. rozvody vody a kanalizace, výroba se špičkovými technologiemi, maloobchod a velkoobchod.
Mezi další oblasti, kde by se mohly objevit privátní sítě 5G, patří stadiony a staveniště, uvádí Andre Kindness, analytik společnosti Forrester. „Jsou typickým případem pro využití technologií 5G.“
Tato platforma je velmi nová a jen málo podniků má dostatečné odborné znalosti na její nasazení, takže se většina společností, které privátní sítě 5G chtějí používat, obrací na poskytovatele služeb, aby jim pomohli sítě vytvořit.
Mezi takové poskytovatele patří obvykle telekomunikační společnosti, dodavatelé privátních bezdrátových sítí, výrobci OEM, systémoví integrátoři a významní poskytovatelé cloudových služeb.
Podniky se budou muset rozhodnout, jaký druh poskytovatele pro ně má největší smysl vzhledem k rozsahu a složitosti jejich prostředí. Každý z přístupů k budování privátních sítí 5G má své výhody a nevýhody a úroveň služeb se může dramaticky lišit.
Telekomunikační firmy
Nárůst zájmu poskytovatelů je jedním z faktorů, který vede k zavádění privátních sítí 5G. Stoupající počet operátorů bezdrátových sítí začíná nabízet služby privátních sítí 5G podnikovým zákazníkům.
Hlavní globální operátoři bezdrátových sítí, jako jsou AT&T, Comcast, Orange, Telefonica nebo Verizon, mají několik výhod, pokud jde o privátní sítě 5G.
Za prvé mají vlastní personál z dostatečnými odbornými znalostmi fungování sítí 5G a mají přístup k veškerému potřebnému hardwaru. Za druhé mají schopnost pracovat ve velkém měřítku s mezinárodním dosahem a podporovat největší nadnárodní podniky – se všemi potřebnými místními partnery a odborností. A nakonec – mají dostupné nezbytné frekvenční spektrum.
Služby na klíč
Další možností jsou dodavatelé, kteří se speciálně zaměřují na zavádění 5G sítí, jako jsou například CTS, Boingo, Kajeet nebo WWT. Tyto společnosti dokážou zajistit návrh sítě, její instalaci, průběžné zabezpečení, monitoring provozu i správu.
„Poskytovatelé privátních bezdrátových sítí nabízejí kompletní spravovanou službu na klíč a privátní síť provozují v prostředí chráněném podnikovým firewallem,“ popisuje Brian Watkins, viceprezident pro firemní strategii ve společnosti Betacom, která nabízí bezdrátové infrastruktury a nedávno přidala do své nabídky síť 5G poskytovanou jako službu (5GaaS).
„Podnik si udržuje kontrolu a vlastnictví svých dat a nemá žádná omezení pro objem přenášených dat.“
Při pořízení technologie 5G od operátora může dojít ke zpoplatnění objemu přenášených dat. Navíc je stále nutné pořizovat hardware, software a služby od dalších dodavatelů, což způsobuje nárůst složitosti a ohrožuje to smysluplnost řešení, dodává Johan Bjorklund, ředitel společnosti Betacom.
„Průměrný podnik na to nemá kapacitu,“ prohlašuje. „Museli by nabrat hodně dalšího personálu nebo ho vyškolit. Nakonec ale chtějí jen funkční síť, která obslouží firemní potřeby.“
Spolupráce dodavatelů
Podle Rohita Mehry, analytika IDC, začíná nejběžnější strategie nasazení sítě 5G u tradičních dodavatelů sítí, tj. u firem jako Cisco, Ericsson, Fujitsu, Huawei, Nokia, Samsung nebo ZTE.
„Nokia, Ericsson a Samsung mají vedoucí pozici globálně,“ popisuje Mehra. „Huawei a ZTE slaví úspěchy spíše v Číně.“ IDC dosud nezveřejnila čísla tržních podílů technologie 5G, protože je tento obor stále v plenkách, uvádí.
Za účelem získání licencovaného spektra musejí podniky hledat balíček, kde hraje nějakou roli ve sdílené nabídce také lokální telekomunikační operátor.
Nadnárodní organizace by si mohly vybrat dodavatele s globální působností nebo alespoň v zemích, kde má daná společnost své zájmy, popisuje Mehra, a tohoto dodavatele nechat určovat partnerství v rámci daného státu.
Dodavatelé sítí také začínají nabízet další kousky skládačky 5G. Firmy jako Ericsson nebo Nokia nabízejí hardware a část potřebného softwaru k provozování privátních sítí 5G ve snaze stát se poskytovateli kompletního řešení, uvádí Jagadeesh Dantuluri, ředitel společnosti Keysight Technologies, která dodává hardware a software pro poskytovatele řešení privátních sítí 5G.
„Nechtějí, aby koncoví zákazníci hledali ještě nějaké další dodavatele,“ prohlašuje.
Systémoví integrátoři
Systémoví integrátoři jako Accenture, Capgemini a IBM také pomáhají podnikům nasazovat sítě 5G.
Například Accenture nedávno spolupracoval s Google Cloudem a s australskou telekomunikační společností Telstra na výstavbě privátní sítě 5G na stadionu Marvel, který vlastní australská fotbalová liga.
Spolupráce s integrátory může přinést velkým zákazníkům více možností přizpůsobení, připomíná Chris Christou, expert pro oblast cloudu a mobility ve společnosti Booz Allen Hamilton.
„Je zde také více příležitostí spolupracovat přímo s výrobci zařízení či čipových sad s cílem získat specializované funkce, které chcete v síti mít,“ upozorňuje Christou. „Pro váš konkrétní případ využití můžete získat lepší přizpůsobení technologií.“
Video ke kávě
Máte čas na rychlé a informativní video?
Mnoho systémových integrátorů má však větší zájem poskytovat spíše konzultace než přímo zavádět fyzickou infrastrukturu, upozorňuje Arun Santhanam, viceprezident společnosti Capgemini.
Systémoví integrátoři podle něj často spolupracují přímo s dodavateli zařízení, a když je potřebné získat spektrum pro 5G, tak i s operátory. Je tedy výhodnější spolupracovat se systémovým integrátorem než s dodavatelem technologií 5G, vysvětluje.
Operátoři jsou dobří ve výstavbě velkých škálovatelných sítí, ale nemusejí mít dostatečné odborné znalosti procesů. „Pro poskytovatele technologií 5G je zase velmi těžké rozumět fungování firem,“ konstatuje Santhanam. „Jak přejdete z běžícího procesu A na proces B? Pokud nezajistíte precizní řízení změn, všechno se to rozpadne.“
Systémoví integrátoři umějí dobře zajistit interoperabilitu, popisuje. „Možná budete chtít několik věcí a budete je chtít propojit,“ vysvětluje Santhanam. „Jak zajistit, aby spolu vše komunikovalo?“
Dosažení takové interoperability je dnes obtížné, ale časem vzroste vyzrálost a vše bude snadnější. „Lidé začnou vytvářet standardy k zajištění interoperability, aby to bylo možné,“ dodává.
Poskytovatelé cloudu
Hlavní dodavatelé cloudových služeb včetně společností Amazon, Google a Microsoft už podporu pro privátní sítě 5G nabízejí.
„Poskytovatelé hyperškálování integrují nabídku privátních sítí do svých nabídek prostředí edge computingu, aby tak rozšířili svůj kontakt s koncovými zákazníky,“ popisuje Dantuluri ze společnosti Keysight.
Velcí poskytovatelé cloudu v podstatě nabízejí privátní sítě 5G jako skříňky, charakterizuje současnou situaci Dan Hays, šéf pro firemní strategie ve společnosti PwC.
Tyto skříňky jsou technicky známé jako malé buňky sítě 5G a jsou také označované jako hotspoty 5G, koncové body 5G, základnové stanice 5G a 5G rádio. Jsou těmito providery specifikované, navržené a vyráběné v továrnách velkých výrobců elektroniky.
„Je to malý kus vybavení, které může každá firma jen vzít a zapojit a okamžitě má k dispozici privátní síť,“ popisuje Hays.
Například Amazon nedávno přišel se spravovanou službou AWS Private 5G. Její zákazníci určí, kde chtějí vybudovat mobilní síť, stanoví její kapacitu a AWS dodá a bude spravovat rádiové jednotky malých buněk, servery, jádro 5G, software RAN a karty SIM, uvádí AWS.
Prvotní verze těchto zařízení používají v USA nelicencované spektrum 3,5 GHz CBRS. To usnadňuje nasazení, protože je pásmo otevřené všem, ale může být také s ostatními sdílené.
Nevýhodou sice je, že se současné verze malých buněk někdy nehodí pro škálování, popisuje Hays, „ale poskytují vám základní konektivitu.“
Příležitost pro start-upy
Spolu s technologickými přívrženci existuje nová vlna technologických start-upů zaměřených specificky na zavádění privátních sítí 5G. Patří mezi ně Celona, Inseego, Cradlepoint nebo Sierra Wireless, uvádí Mehra z IDC.
Vzestup start-upů vychází z rostoucí komoditizace základní 5G infrastruktury, odhaduje Jason Shepherd, viceprezident společnosti Zededa, která je dodavatelem edge computingu.
Navíc se řada privátních sítí 5G omezuje na jednotlivé zákazníky, takže nemusí být nutné využívat telekomunikační společnosti k zajištění síťové konektivity, prohlašuje Shepherd. „Uvidíme, jak nové síťové služby začne nabízet rostoucí počet start-upů a firem nepocházejících z řad telekomunikačních společností,“ dodává.
Existuje zde příležitost, jak se mohou start-upy nabízející služby odlišit, vysvětluje. Například mohou kombinovat odborné znalosti vertikální domény, znalosti síťové problematiky, fyzickou infrastrukturu a systémovou integraci, aby naplnily specifické potřeby koncových uživatelů.
„To bude zvláště důležité pro aplikace ve vertikálách, jako jsou výroba, energetika a těžba, kde je nezbytné vzít v úvahu kombinované potřeby provozních technologií a IT,“ konstatuje.
Vlastní úsilí
Pro některé podniky je lákavé pořídit si vlastní privátní spektrum 5G a vybudovat si svou síť svépomocí.
Kindness z Forresteru říká, že mají klienta, který těží ropu. V takovém případě by mohlo mít smysl, aby společnost nevyužila mobilního operátora a vytvořila si vlastní síť 5G, protože „operátor veřejných služeb 5G nemusí mít zájem v dané oblasti stavět své vysílače,“ popisuje.
Podle Kindnesse je ale pro takové podniky nevýhodou, že jen obtížně najdou profesionály, kteří rozumějí sítím 5G. „Mobilní operátoři již pravděpodobně zaměstnali veškeré existující talenty,“ upozorňuje.
Společnosti zamýšlející postavit vlastní privátní sítě 5G budou muset zkompletovat hardware, sestavit z něj jádro celulární sítě 5G, nakonfigurovat konektivitu a možná budou také muset řešit záležitosti využívání frekvenčního pásma, popisuje Hays z PwC.
Hardwarové požadavky budou záviset na podobě a velikosti instalace, prohlašuje, ale obvykle budou vyžadovat antény, malé buňky, vybavení základnových stanic a vybavení jádra sítě.
„To někdy lze pořídit jako už hotový produkt,“ prohlašuje Hays. „Ve větších instalacích je však častěji potřeba znalostí návrhu radiofrekvenčních technologií, aby se vůbec podařilo zjistit vhodné komponenty, které je potom nutné pořídit od OEM výrobců síťového vybavení.“
Jakmile máte hardware, musíte se ještě postarat o software, který sítě 5G oživuje, připomíná Hays. To může zahrnovat virtualizační platformy a základní síťové funkce, které obvykle lze pořídit s pomocí systémových integrátorů nebo dodavatelů technického návrhu.
Menší nasazení mohou využít výhody řešení privátních sítí 5G dodávaných na klíč, popisuje Hays, ale větší implementace ve velkých budovách a areálech vyžadují významné odborné znalosti systémového inženýrství a integrace. Privátní sítě 5G jsou v podstatě menší verze komerčních telekomunikačních systémů, upozorňuje.
„Podniky budou muset zvládnout technický návrh, instalaci, monitoring a správu sítě,“ připomíná Hays. To je ale nad rámec obvyklých schopností podnikových oddělení IT. Školení pro oblast privátních sítí 5G už však začíná být dostupnější ze strany výrobců OEM, profesionálních organizací a konferencí, uzavírá.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.
Chcete si článek přečíst celý?
Tento článek je součástí exkluzivního obsahu pouze pro odběratele našeho newsletteru.
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám do mailu pošleme odkaz na celý článek.