Proberou se uživatelé Facebooku konečně z letargie?

22. 2. 2009

Sdílet

Nová pravidla pro užívání portálu Facebook vyvolala ohromné protesty. Kdo by také chtěl, aby měli administrátoři přístup ke smazaným datům uživatelům. Nakonec byla tato změna sice vrácena zpět, ale i přesto analytici doufají, že se všichni proberou a začnou konečně myslet, než něco odešlou na web.

John Byrne, hlavní analytik společnosti Technology Business Research, se k této situaci vyjádřil takto: „Doufám, že se uživatelé poučí a pochopí, že tento typ internetových stránek není osobní diář. Musí to brát více jako veřejné publikování, neříkají to pouze svým přátelům. Musí už se konečně probrat.“

4. Února se objevila na blogu výkonného ředitele Facebooku Marka Zuckerberga zpráva o přechodu na nové podmínky užívání jejich služeb. Následovala ohromná vlna komentářů od nespokojených uživatelů. Důvod byl jednoduchý; jeden odstavec zmíněné verze dával administrátorům serveru možnost přístupu ke všem smazaným datům uživatelů.

Facebook, který se nedávno pochlubil, že jeho služeb využívá už 150 miliónů lidí, také vyhlásil, že každý člen komunity musí s těmito podmínkami souhlasit, pokud chce nějaké soubory s přáteli sdílet. Nakonec došlo ve středu ke změně a kontroverzní věta o možnosti využití i smazaných dat společností, byla vyškrtnuta.

Nejčastěji se uživatelé strachovali samozřejmě o praktické důsledky. Mohl by být jeden urážlivý komentář vytažen z archivů tři roky po smazání? Co třeba středoškolské párty a fotky z nich? Může si je někdo prohlížet desítky let po odstranění? I společnost zabývající se ochranou dat na internetu (EPIC) podala proti tomuto postupu formální stížnost.

Zuckerberg ale dodal, že společnost Faceboook novou verzi pravidel stáhla pouze z důvodu nutnosti přepracování, aby byl její jazyk mnohem jasnější a nemohlo dojít k těmto neoprávněným spekulacím. „Jasně v ní bude uvedeno, jak mají uživatelé přistupovat ke správě svých dat po vzoru zamítnuté varianty. Vše bude navíc popsáno v naprosto jasných formulacích.“

Dan Olds, analytik ze skupiny Gabriel Consulting, varoval Facebook před takto zásadními kroky. „Lidé jsou v tomto směru velmi citliví a Facebook v určitém směru podcenil jejich fantazii. Po této chybě následoval odpor uživatelů, kteří si barvitě vykreslili, co vše lze s jejich daty dělat. Facebook by si měl příště uvědomit, že je opravdu velkým portálem, a že v takovýchto záležitostech musí postupovat pomalu a velmi opatrně. “

John Byrne také doufá, že lidé si alespoň uvědomí, jaká rizika podstupují, když zveřejňují na internetu své důvěrné informace. „Když hodíte něco na Facebook, je to jako když to dáte do novin nebo vydáte knihu. Naprosto stejný koncept. Já osobně bych nikdy nezveřejnil cokoliv, co by mohlo vyděsit mé přátele, šéfa, nebo klienty.“ „Všichni si myslí, že data sdílí pouze s nejbližšími přáteli, co že je ale bláznovství,“ dodal. „Vlna odporu bohužel dokázala, že lidé stále nemyslí na ochranu svých dat, ale za tímto krokem vidí pouze společnosti, která chce vydělat další peníze.“