Provoz starého počítače může stát i 11 korun denně, tedy více než ledničky

12. 1. 2015

Sdílet

 Autor: Fotolia © Zdenka Darula
Už u pět let starého stolního počítače se vyplatí omezovat jeho provoz jen na nezbytné činnosti. Stolní počítač s rokem výroby 2008 je přístroj, který má největší dopad na energetickou bilanci, jejich provoz je dražší než například provoz ledniček, mrazáků či plazmových televizorů.

Třetí nejvýznamnější výdajovou položkou ve většině firem jsou po přímých nákladech souvisejících s výrobní činností a mzdách náklady na energie.

„Vedle serverů se na tom v řadě firem významně podílejí také starší stolní počítače. Spotřeba elektrické energie jednoho pět let starého stolního počítače činí ročně přibližně 1500 Kč, ale může dosáhnout až 4000 Kč, obzvláště pokud přes noc uživatelé z pohodlnosti či kvůli softwarovým aktualizacím nejsou zvyklí počítače vypínat anebo vypínají jen monitor,“ říká Petr Ulvr, manažer pro firemní zákazníky společnosti Intel.

Analýza vychází z měření spotřeby elektrické energie serveru Notebook.cz pro společnost Intel. Stolní počítače stále podle posledních dostupných údajů nad přenosnými ve firmách převažují: podle informací Českého statistického úřadu z roku 2013 ve firmách s 10 a více zaměstnanci používalo počítač 44,3 % zaměstnanců, z toho 36,9 % byly PC s přístupem k internetu, 13,5 % bylo přenosných zařízení.

Domácnosti jsou o něco progresivnější: v roce 2014 poprvé počet domácností vlastnících přenosný počítač (52 %) překročil počet domácností se stolním počítačem (45 %). Z  měření ČSÚ vyplývá, že počet stolních počítačů v domácnostech klesá jen minimálně, za pět let o pouhé jedno procento. Stolní počítače, s tím jak v domácnostech a ve firmách postupně stárnou, se mohou stát „energetickými otesánky“, jejichž provoz majitelům zbytečně na energiích „propálí“ tisíce korun ročně.

Už u pět let starého stolního počítače se vyplatí omezovat jeho provoz jen na nezbytné činnosti. To je možné dělat do určité míry v domácnostech, ale ve firmách je obdobná regulace obtížně představitelná. Stolní počítač s rokem výroby 2008 je přístroj, který má největší dopad na energetickou bilanci, jejich provoz je dražší než například provoz ledniček, mrazáků či plazmových televizorů.

V řadě firem i domácností jsou ovšem běžně v provozu mnohem vysloužilejší modely počítačů, jejichž spotřeba je často ještě vyšší. Svůj podíl viny na tom mají i externí grafické karty staršího data výroby, které jsou velmi energeticky náročné a zbytečně spotřebovávají energii i při běžných činnostech, na které dnes zcela stačí grafika přímo v procesoru.

Stolní počítač, který je zapnutý i přes noc, firmu denně připraví zhruba o 11,5 Kč. A to i v případě, že je v nečinnosti. Když u starší počítačové sestavy vypneme v době nečinnosti monitor, spotřeba samotného počítače zůstane stejná. Nároky na energii nejvíce ovlivňuje procesor a jeho parametry, případně externí grafická karta. Každá hodina zbytečně zapnutého staršího počítače stojí až 0,5 Kč, při zátěži jako je například přehrávání videa z webu to může být téměř 1 Kč

Firmy začínají v souladu se „zelenými trendy“ v IT kvůli spotřebě a efektivitě vzdálené správy využívat úsporné technologie, které umožňují realizovat celou řadu servisních zásahů i při vypnutém počítači.

„Pravidelně a spolehlivě aktualizovat software firemních počítačů je možné s využitím technologií vzdálené správy i v době, kdy jsou vypnuté, například během noci. Koncoví uživatelé pak neztrácejí čas s upgrady a firma nezaplatí ani o korunu více za spotřebu firemního hardwaru, než je nezbytně nutné pro jeho aktualizaci, “ popisuje možnosti úsporných technologií Intel vPro Petr Ulvr. Firmy, které s podobnými úspornými technologiemi „dávají počítače na noc spát“, běžně ušetří až 30 % z účtu na provoz počítačů.

ICTS24

 

Sedm doporučení pro úsporný chod PC ve firmách:

  1. Pokud pravidelně využíváte starší stolní počítač a chcete ušetřit na jeho provozu, zvažte jeho výměnu za některý z nových / úsporných modelů, jako jsou konvertibilní zařízení „dva v jednom“ kombinující tablet s klávesnicí, ultrabooky, či notebooky / AiO / NUC apod. Ročně tak můžete ušetřit jeden až čtyři tisíce korun.
  2. Předcházejte plýtvání a nenechávejte počítač zapnutý déle než je potřebné, zejména přes noc. Pokud se jedná o počítače stolní, i ve stavu nečinnosti spotřebovávají značné množství energie, které nás denně u staršího PC přijde až na více než 10 Kč.
  3. Firmám, kde není ve zvyku vypínat na noc počítače, ať už z pohodlnosti či kvůli softwarovým aktualizacím, přijdou vhod úsporné technologie typu Intel vPro. Vzdálená správa zajistí jejich opravy a upgrade i v době, kdy jsou vypnuté. Ráno přijdou zaměstnanci k aktualizovaným počítačům a firma zbytečně neztrácí peníze za jejich provoz.
  4. Vedle vypínání se naučte využívat další módy provozu počítače, jako je spánek či hybernace, minimalizujete tím jejich spotřebu.
  5. U většiny pracovních činností se lze spolehnout na integrovanou grafiku, která ve valné většině případů zajistí hladký chod grafických aplikací. Naproti tomu externí grafická karta u starších stolních počítačů patří mezi řešení, které mají výrazný dopad na spotřebu.
  6. Pokud sympatizujete se stolními počítači a chcete na nich pracovat i v budoucnu, informujte se blíže o počítačích kategorie „all-in-one“, které jsou z hlediska spotřeby přátelštější k vaší peněžence.
  7. Spotřebu počítače si můžete sami změřit. Někteří dodavatelé energie svým klientům nabízejí zapůjčení měřicího přístroje, který firmám i domácnostem umožní porovnat spotřebu zařízení v různých režimech.