QR kód slaví 25 let: Víte, co všechno dokáže?

25. 10. 2019

Sdílet

 Autor: © jamdesign - Fotolia.com
QR kódy jsou stále oblíbenější a postupně nahrazují čárové kódy. Oproti nim totiž mají celou řadu výhod - například výrazně vyšší množství obsažených dat či snadnější načtení. I z toho důvodu jsou čím dál častěji využívány také pro platby.

1)     Skrze kód zaplatíte v restauraci či za lístky na koncert

„Kód v sobě zpravidla skrývá internetovou adresu, a tak si můžeme v obchodě jednoduše přečíst informace o výrobku nebo si přímo z plakátu objednat lístky na koncert,” uvádí možnosti využití  QR kódu Matěj Turek, spoluzakladatel společnosti Trisbee.

Použití je přitom velmi jednoduché. V běžných případech uživatel načte QR kód aplikací svého elektronického bankovnictví a ta vytvoří standardní příkaz k převodu. Právě v oblasti fintech, tedy spojení světa technologií, je používání QR kódů čím dál oblíbenější. Jejich popularitu využívají i restaurace.

Hosté díky nim zaplatí svou útratu přes mobilní aplikaci rovnou od stolu a bez obsluhy, což celé placení výrazně urychlí,” popisuje Markéta Vlková ze společnosti Storyous.

 

2)     Obsahuje stonásobně víc informací než čárový kód

Zatímco klasický čárový kód umožňuje načíst jen velmi omezené množství dat, QR kód je na tom podstatně lépe.

 „QR kód obsahuje 100x více informací než čárový, proto je díky němu možné sdílet například přihlašovací údaje, GPS souřadnice, načíst kontakty, nebo třeba přidávat a posílat pozvánky na události v kalendáři,” doplňuje druhý ze zakladatelů Trisbee František Havlín. QR kód pojme až 4296 znaků textu či 7089 číslic. A co vlastně samotná zkratka znamená? Quick Response, neboli „rychlá odpověď“.

 

3)     Čtečku QR kódu má u sebe skoro každý - v mobilu

Zatímco na čárový kód je nutná speciální čtečka, u QR kódu je situace daleko jednodušší a dnes jej načte většina kamer v telefonech.

„Možnost načíst čárový kód má v podstatě každý vlastník chytrého mobilního telefonu. QR kód se běžně načítá třeba při přihlašování do některých aplikací na komunikaci. Používá se třeba pro už zmíněnou platbu složenek či faktur z elektronického bankovnictví,” říká Turek.

 

4)     Zmuchlaná vstupenka? Nevadí

Čárový kód předčí QR kód i v ryze praktické věci - v pohodlném načtení informací. Ten lze totiž načíst ze všech stran, zobrazí se tedy správně i ve chvíli, kdy ho držíte vzhůru nohama. Zároveň mu nevadí ani zmuchlání či lehké natržení, protože si s ním většina čteček poradí. Čárový kód má v tomto daleko větší omezení.

 

5)     Moderní řešení pro stánkaře

Na festivaly či různé další pouliční akce už můžete vyrazit jen s mobilem, zatímco peněženka zůstane doma. Čím dál více stánkařů nabízí prodej občerstvení právě za pomoci QR kódu.

„V takovém případě stačí mít v mobilu uloženou kreditní kartu a nainstalované platební aplikace. Jednoduše pak zaplatíte právě mobilem,” říká Havlín.

 

6)     Rychlé placení faktur pro podnikatele

QR kódy dokáží urychlit a zjednodušit i takové postupy, jako je placení faktur. Stačí pro jednotlivé částky vygenerovat QR kódy, které podnikatelé načtou mobilem a platbu vyřídí. Jedná se o ideální řešení například pro překladatele.

bitcoin školení listopad 24

 

Co ještě nevíte o QR kódech? 

  • QR kód nemusí být pouze černobílý, ale klidně barevný, pokud jsou barvy dostatečně kontrastní. Obsahovat může také logo firmy.
  • Dvojrozměrný QR kód v roce 1994 vymysleli dva japonští vynálezci Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Původně chtěli pouze nahradit zastaralé čárové kódy modernějšími, tak aby se daly lépe použít v automobilovém průmyslu.
  • Japonská společnost Denso Wave Inc., která je majitelem licence, jej dala k bezplatnému užívání a tak může QR kód používat úplně každý.
  • QR kódy si proto na sebe lidé nechávají tetovat a objevují se i na náhrobcích. Díky nim je totiž možné o nebožtíkovi získat daleko více informací.
  • Podle Guinnessovy knihy rekordů je autorem největšího z nich Číňan Xu He. Vytvořil ho v roce 2015 v Cangzhou uprostřed pšeničného pole, kde kód zabíral plochu 36 100 m².
  • V Česku vytvořil největší kód Petr Diblík z Pardubicka, který seskládal 15 625 dílků z dětské stavebnice. Dílo má rozměry 125 krát 125 čtverečků, z nichž jeden má hranu dlouhou kolem čtyř milimetrů.