Recenze: ACDSee Pro 3

1. 11. 2009

Sdílet

Po loňské poněkud podivné verzi ACDSee Pro 2.5 se konečně objevila i plnohodnotná trojka.

ACDSee Pro 3


Po otevření aplikace nejdříve žádné změny neuvidíme, až později si všimneme, že horní lišta nabízí čtyři základní možnosti – Manage, View, Process a Online. Avšak ani to není tak docela novinkou, neboť tento program byl na modulech založen od samého začátku, v nové verzi jsou však jednotlivé moduly více zdůrazněny. Pokud bude někomu připadat, že základní rozhraní je prakticky identické s českým Zonerem 12, nebude daleko od pravdy.

 

ACDSee Pro 3

 

Základní část dělá čest svému původnímu názvu Photo Manager a je určená organizaci, třídění a archivaci fotografií. V současné době tak populární hodnocení a tagy jsou opět v plné síle. Posílena byla spolupráce s internetem – posílat obrázky můžeme pomocí emailových aplikací a pro posílání obrázků na webové stránky máme k dispozici nový FTP klient a navíc ještě SmugMug a Zenfolio. Jak je dnes zvykem, ke sdílení fotografií dostaneme s programem 2 GB prostoru zdarma.

Samotný prohlížeč (View), který u podobných programů tradičně považujeme tak trochu za zbytečnost, protože fotografie si můžeme prohlížet stejně pohodlně přímo z manageru, je o něco rychlejší než dříve a na spodní straně monitoru přibyl klasický filmový pásek fotografií. Již dříve široká podpora formátů je snad ještě větší, vedle celé stovky formátů se teď můžeme spolehnout i na podporu nejnovějších verzí RAW.

 

ACDSee Pro 3

 

Editace je nedestruktivní, ať už pracujeme s RAW, JPEG nebo třeba TIFF. Jednotlivé kroky byly sice posíleny, ale i tak má tato část programu do plnohodnotného fotoeditoru stále ještě daleko. Když pomineme to, že zde v nabídce chybí nejrůznější filtry a efekty, nepotěší nulová podpora nějakých plug-inů. S jednotlivými základními nástroji jako jsou barevné korekce či saturace si však vystačit lze. Některé výsledky ale budou přece až příliš razantní a zásahy znatelné na první pohled.

V některých případech je obtížné dostat se zpátky, protože klasická funkce Zpět, která je dnes standardní prakticky u každého programu, funguje jen někdy. Plně jsme nepochopili úmysl ukrytý za rozdělením fotoeditace na dvě části: Develop a Edit. Některé nástroje se objevují v obou, pro některé musíme přepínat. Jediný rozdíl je snad to, že v modulu Develop se jedná o nedestruktivní zásahy, zatímco Edit by měl být určen pro sekundární úpravy.

bitcoin školení listopad 24

Program potěší ty, kteří si potrpí na plynulý přechod mezi jednotlivými moduly, tj. od organizace fotografické záplavy až po jednotlivé úpravy vybraných snímků. Výhodou je to, že ACDSee Pro 3 opravdu nerozlišuje, jaký formát do jeho soukolí hodíme, stejně spolehlivě si poradí s malým JPEGem jako i s gigantickým RAWem. Relativně vysoká cena ale může od koupě odradit.


Klady: Zejména archivace je vydařená, velmi důkladná podpora formátu RAW
Zápory: Program je stále větší a tím i pomalejší, vyšší cena

Hodnocení:
65%

Cena: 169.99 dolarů (3 000 Kč)

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.