Nový operační systém všemocného Googlu? Nikoliv. gOS je „jen“ obyčejný Linux, který vznikl poměrně nedávno v jedné kalifornské softwarové společnosti. Malé „g“ v jeho názvu však přesto prezentuje příslušnost ke Googlu, přesněji k jeho internetovým aplikacím. gOS Rocket (triviální název verze 2.0) vstoupil na trh teprve v roce 2008, přesto se ho však k dnešnímu dni prodaly již desetitisíce kopií. To vše díky strategické provázanosti tohoto operačního systému s počítači gPC (také zelenými) prodávanými v obchodním řetězci Wal-Mart. Aneb příběh na téma „jak dostat Linux k uživateli snadno a rychle“. gOS vychází ze známé linuxové distribuce Ubuntu. Už tento fakt jej jednoznačně předurčuje k použití na desktopu. Filozofie gOS pak spočívá v uživatelské přívětivosti a jednoduchosti ovládání. K tomu přidává aplikace, jež se netypicky spouští přímo na Internetu a směřuje tak celý operační systém do budoucnosti, kdy budou webové aplikace provozované běžně (vzpomeňme například snahu Microsoftu vyjádřenou sadou aplikací Windows Live). Filozofie a praxe se však mnohdy rozcházejí. Jak daleko se tvůrci gOS vzdálili od svých představ se dozvíte v následující recenzi.
gOS Rocket je v současnosti distribuován ve verzi 2.0.0 beta1 jako zhruba 550 MB velký obraz ISO. Po jeho vypálení na médium získáte takzvané LiveCD, tedy živý systém, který po spuštění z CD můžete ihned v plné míře využívat, aniž byste jakkoliv zasáhli do dosavadního uspořádání vašeho pevného disku. Přímo z něj pak spouštíte i plnou instalaci na pevný disk, která probíhá obdobně jako instalace Ubuntu, tedy přívětivě v několika krocích a samozřejmě v češtině (prostředí živé distribuce obsahuje pouze anglické balíčky).
gOS Rocket vám nabízí standardní sadu desktopových aplikací, jejíž základem je plně počeštěný Mozilla Firefox 2.0 a OpenOffice.org 2.3. Jednoduché textové editory reprezentuje LeafPad (počeštěný), multimediální výbava pak obsahuje přehrávače Xine a Rhytmbox, nechybí ani vypalovací software reprezentovaný aplikací Gnome Baker. gOS obsahuje základní sadu kodeků, ihned po instalaci si tak bez problémů přehrajete MP3 a některé formáty videa. Chybí však podpora WMV a WMA. Ani zde se tak dodatečné instalaci nevyhnete. Výčet aplikací pak doplňuje grafický editor GIMP, také plně lokalizovaný. Samotnou kapitolou jsou programy pro konfiguraci systému. Hardware má v moci Správce zařízení, pomocí kterého upravíte, případně doinstalujete jakýkoliv ovladač. gOS nemá problém s detekcí zařízení na USB, poradí si s připojenými flash disky a tiskárnami. Nové zřízené jednotky připojuje systém do složek pojmenovaných jejich sérovými čísly, nicméně na pracovní ploše vytvoří relevantní a smysluplnou ikonu. Software má naopak na starosti počeštěný Synaptic, aktualizace zajistí Správce aktualizací, který sleduje firemní repozitáře a postará se o udržení vašeho operačního systému „up to date“. Program je zcela automatický a chová se podobně jako jeho kolega z Windows. Nastavení vlastního grafického rozhraní pak obstará několik menších utilit přímo z balíku Enlightnment, pomocí kterých velmi snadno změníte rozlišení nebo nastavíte chování menu.
Vývojáři gOS vám však podle své filozofie nabídnou i on-line řešení od jiných firem než Google. Diskusní prostor tak skvěle obsáhne populární Meebo, Instant Messeging zajistí kombinace počeštěného Skypu (doplněného géčkovým Google Talk). Nechybí ani stále populárnější Blogger (taktéž v češtině) a Facebook. Vytvořená data pak můžete uložit on-line pomocí Box.Net a na konci řady najdete i odkaz na nejznámější současnou encyklopedii Wikipedia.