Red Hat: Více funkcí v Linuxu neznamená přeplácanost

28. 9. 2009

Sdílet

Jim Whitehurst, šéf společnosti Red Hat, na dálku reagoval na slova Linuse Torvaldse, který přednedávnem současné linuxové jádro označil za obrovské a přeplácené.

 

Whitehurst si nemyslí, že více funkcí automaticky musí znamenat přeplácanost. Podle něj prostě linuxový kernel zraje a získává potřebné nové funkce.

Linus Torvalds, který v roce 1991 vytvořil vůbec první jádro Linuxu, před několika dny prohlásil, že z Linuxu se vyvinulo něco jiného, než původně chtěl: namísto malého a rychlého jádra z něj vyrostl přeplácený a obrovský kernel, který trpí pod svou tíhou a jeho výkon s každou novou verzí klesá. Negativní výsledky související s poklesem výkonu a přidáváním funkcí ukázala studie společnosti Intel. Studie byla minulý týden prezentována v na konferenci LinuxCon. Více v článku Linus Torvalds: Linuxové jádro je zbytečně „nafouknuté“.

Na Torvaldsovu kritiku teď reagoval výkonný ředitel společnosti Red Hat, která velkým dílem přispívá právě k vývoji Linuxu.

Při telekonferenci, věnované finanční výsledkům Red Hatu v druhém čtvrtletí, se analytik Brent Williams ze společnosti Benchmark zeptal Whitehursta na to, co si o prohlášení Torvaldse myslí a jestli se opravdu linuxové jádro zbytečně nenafukuje.

"Viděl jsem nedávno rozhovor s Linusem Torvaldsem a ten naznačil, že v určitých ohledech začíná být linuxový kernel poněkud přeplácaný, že se do něj přidává řada věcí," začal Williams svůj dotaz. "Odráží tohle tedy nějak technologicky dospělost ve vývoji kernelu? Budeme svědky změny v tom, na co se komunita vývojářů linuxového jádra začne nově zaměřovat?"

Whitehurst odpověděl trochu jinak, než si asi analytici přáli. Vlastně rovnou popřel to, že by Linux byl přeplácený – tedy podle něj není problémem "přeplácanost", ale to, co člověk tímto slovem myslí. "Odpovím na to jednoduše," řekl. "Linux neustále roste a zvyšuje se i jeho použitelnost. Je v něm prostě více funkcí, o které si lidé říkají a které by v operačním systému podle nich měly být," vysvětluje.

bitcoin školení listopad 24

S Torvaldsem o tomto problému osobně nemluvil, ovšem má za to, že v případě Linuxu nelze hovořit o přeplácanosti. "Tady nejde o přeplácanost. Software je přeplácaný v tu chvíli, když do něj začnete dávat zbytečnosti, věci, které lidí nechtějí."

Whitehurst připomenul, že linuxové jádro vzniká právě na základě požadavků široké základny lidí a vývojářů, takže nemůže být řeč o tom, že je v něm kupa zbytečností. Podle něj Linux sice roste, ale pořád zdůrazňoval, že je to jen odrazem požadavků na nové funkce – a klíčovým faktem je, že nové funkce do něj mohou být stále přidávány modulárním způsobem. "Prostě na růst Linuxu nahlížím jako na odraz nutnosti nových funkcí žádaných lidmi. A to je dobrá věc."