Strategické partnerství mezi českými a německými výzkumnými institucemi má pod štítem hned několik význačných jmen. Mimo české organizace CIIRC ČVUT a CEITEC VUT jsou součástí RICAIP také německé DFKI (Deutsches Forschungzentrum für Kunstliche Intelligenz) a ZeMA (Zentrum für Mechatronik und Automatisierungstechnik) ze Saarbrückenu.
Prvním a základním cílem RICAIP je založení distribuovaného výzkumného a experimentálního pracoviště RICAIP Industrial Testbed Core, který by byl prvním pracovištěm svého druhu v celé Evropě. Sloužil by dále pro vývoj a „testování inovativních řešení pokročilé a plně integrované průmyslové výroby“.
Koordinátorem celého projektuje je zakladatel CIIRC ČVUT profesor Vladimír Mařík; podporu nad RICAIP převzala kupříkladu kancléřka Angela Merkel a tehdejší premiér ČR Bohuslav Sobotka. Původní návrh projektu vznikl v rámci Horizon 2020, což je grantová výzva EU.
Evropská komise nakonec z více než 200 projektů vybrala celkem 14 center excelence, mezi něž patří i pracoviště RICAIPu. Z Horizonu 2020 získá RICAIP přibližně 15 milionů euro, které zpočátku poslouží hlavně pro nákup softwaru, hardwaru a infrastruktury nutné k zajištění chodu centra.
Dalších 33,5 milionů euro ze strukturálních fondů EU v rámci národního OP VVV připadne oběma českým partnerům, tedy CIIRC ČVUT a CEITEC VUT.
Po sečtení všech finančních prostředků bude CIIRC ČVUT disponovat 27 miliony euro, CEITEC VUT 17,7 miliony a němečtí partneři celkem 3,7 miliony. Vybavení bude do testbedu v Praze a v Brně pořízeno už v příštím roce.
RICAIP dává ČR slušnou příležitost zapsat se na mapu Evropy v době, kdy umělá inteligence, průmyslové inovace a technologická modernita nabývají na důležitosti. Bude dobře, pokud tuto šanci nepromarní.