Hlavní navigace

Rivalové Microsoftu koupí 22 patentů na obranu Linuxu

10. 9. 2009

Sdílet

Skupina linuxových zastánců plánuje skoupit několik patentů, dříve držených Microsoftem, ve snaze ochránit distributory tohoto open-source operačního systému před neustálou hrozbou patentových sporů.

Skupina Open Invention Network (OIN), jejímiž členy jsou mimo jiné i společnosti IBM a Red Hat, počítá s nákupem sady 22 patentů, které dříve patřily softwarovému gigantu Microsoft, a které jsou momentálně majetkem jiné skupiny Allied Security Trust (AST). „Do této sady pak patří i patenty dříve držené společností Silicon Graphics“ uvedl ve svém prohlášení Keith Bergelt, generální ředitel OIN.

Skupina AST byla založena několika technologickými společnostmi za účelem nákupu patentů, čímž potencionální zájemce chrání od patentových sporů. Mezi jejich členy patří například společnosti Hewlett-Packard, IBM či Verizon. „AST získal patenty v soukromé dražbě společnosti Microsoft, které se OIN nesměl zúčastnit“ říká Bergelt.

OIN, nezisková společnost, jejímiž členy jsou dále i Sony, NEC, Novell a Philips, se stejně jako AST zabývá nákupem technologických patentů, specializuje se však na ochranu komunity open-source. Podle Bergelta jde především o její ochranu před tzv. „patentovými troly.“ Jde v podstatě o společnosti, která se snaží vydělat na vlastnictví patentu k určité technologii, přestože nejsou jejími autory. Pokud pak tyto společnosti k určitému patentu získají přístup, neváhají se pouštět do vleklých soudních sporů s každým, u koho vznikne podezření na „zneužití patentu.“

Patentovými troly nemusejí být jen společnosti, které primárně usilují o poplatky za používání jejich patentu. Nicméně, například Microsoft je svým soupeřením s Linuxem již legendární. Známé je i tvrzení Microsoftu, že Linux porušuje více než 235 jeho patentů.

„Se současným patentovým systémem je třeba očekávat, že jednotlivé strany s rozdílnými zájmy, budou i nadále pokračovat v rozšiřování svého patentového portfolia“ myslí si Stephen O'Grady, analytik agentury Red Monk.