„Nástrojové sady byly součástí zločineckého podsvětí vždy, ale roku 2010 zažily nebývalý rozkvět a dále rozšířily svůj podíl v celkovém prostředí hrozeb," uvádí souhrnná zpráva Trend Micro o hrozbách za rok 2010.
Zákrok proti programu Spamit v říjnu 2010 vedl k poklesu nevyžádané pošty v listopadu a prosinci, tedy v době, kdy spam před svátky obvykle nabývá na intenzitě.
V globálním měřítku tedy celkový objem nevyžádané pošty klesl a nyní míří nejvíc spamu k adresátům z USA a dále z Indie, kde je na vině rychlé šíření internetu a formální komunikace vedená většinou v angličtině.
Evropa zažila zatím největší vzedmutí spamu, často ve španělštině a většinou s tematikou online kasin a hazardních her. Největším producentem spamu bylo v posledním čtvrtletí roku 2010 Rusko, kde rozesílání nevyžádané pošty dosud není trestné.
Většina spamu se týkala léčiv a zdravotnictví. Podvodníci používali e-mail také k zamaskování phishingu a malwarových útoků zaměřených na populární sociální sítě.
Mobilní hrozby se zaměřovaly na různé platformy, staré i nové. V létě 2010 narazili výzkumní pracovníci Trend Micro na malware, který se zaměřoval na nový operační systém Android a související aplikace. V srpnu se objevila škodlivá textová zpráva DroidSMS, která rozesílala aplikaci maskovanou jako přehrávač Windows Media Player. O týden později se na scéně objevila další aplikace, která prostřednictvím protokolu HTTP odesílala GPS koordináty uživatele.