Výjimečné okolnosti roku 2020 se podle očekávání výrazně podepsaly také na vyhledávání na internetu. Zatímco loňskému žebříčku neochvějně kralovala legenda české pop music Karel Gott, letošní vyhledávání na českém Googlu ovládly zejména výrazy související s pandemií. Jednalo se o koronavirus samotný, příznaky s ním spojené nebo stránky ministerstva zdravotnictví a jeho tři letošní hlavní představitele.
Ve snaze získat více informací pak Češi vyhledávali zpravodajský kanál ČT24, kvůli vzdálené výuce a práci pak programy Google Classroom a Microsoft Office 365. Dlouhé večery strávené doma pak vedly ke zvýšenému zájmu o platformu Netflix či český seriál Slunečná. Velký zájem však v Česku vyvolaly také americké prezidentské volby, které se tak staly vyhledávanějším heslem než podzimní volby v Česku.
Trendy roku 2020
- Koronavirus
- Volby USA
- ČT24
- Google Classroom
- Ministerstvo zdravotnictví
- Office 365
- Netflix
- Slunečná
- Příznaky koronaviru
- Volby ČR
Události roku 2020
- Koronavirus
- Volby USA
- Volby ČR
- CNN
- Lockdown
- Libanon
- Írán
- Kometa
- Nouzový stav
- Black Lives Matter
Ministři zdravotnictví populárnější než zpěváci
Stopy pandemie lze nalézt v podstatě ve všech kategoriích vyhledávání. Žebříčku českých osobností tak letos netradičně kralovali oba bývalí ministři zdravotnictví, Roman Prymula a Adam Vojtěch, kteří se tak letos na internetu těšili větší popularitě než známé české celebrity. Dokonce i současný ministr Jan Blatný se pak ještě koncem roku stihl „probojovat“ na osmé místo v žebříčku. Kromě vědce Jaroslava Flegra už zbytek seznamu ovládly osobnosti zábavního průmyslu jako hvězda seriálu Slunečná Eva Burešová, moderátor Kazma nebo hudebník Jordan Haj.
Z nejisté reality utíkali Češi do světa seriálů a reality show. Zatímco loni byl oblíbencem internetu seriál Most z produkce ČT, letošním absolutním hitem se stal nový počin televize Prima – seriál Slunečná. Úspěch zaznamenaly také některé reality show a pořady jako Svatba na první pohled z produkce TV Nova, Peče celá země České televize nebo další kuchařský pořad Masterchef, který vysílala TV Prima.
České osobnosti roku 2020
- Roman Prymula
- Adam Vojtěch
- Jaroslav Flegr
- Kazma
- Jordan Haj
- Monika Bagárová
- Eva Burešová
- Jan Blatný
- Nela Slováková
- Vít Starý
České TV pořady roku 2020
- Slunečná
- Svatba na první pohled
- Peče celá země
- Masterchef
- Superstar
- Experiment 21
- Sestřičky Modrý kód
- Zlatá maska
- Tvoje tvář má známý hlas
- Český lev
Českem hýbaly i americké volby
Mezi zahraničními osobnostmi letos vynikli hlavně protagonisté amerických prezidentských voleb. Kromě obou kandidátů Joe Bidena a Donalda Trumpa se v první pětici objevila i demokratická kandidátka na viceprezidentku a první žena v této roli Kamala Harris. Mimo politiky se pak Češi ptali Googlu třeba na zpěvačku Billie Eilish nebo herce Toma Hankse, který na jaře prodělal nemoc covid-19.
Google každoročně sestavuje taktéž žebříček Smutná loučení, v němž rekapituluje osobnosti, které v daném roce zesnuly a jejichž jména uživatelé v dané souvislosti vyhledávají. Letos Češi vzpomínali zejména na tragicky zesnulého amerického basketbalistu Kobeho Bryanta, dále na filmového herce Chadwicka Bosemana i na nedávno zesnulého legendárního argentinského fotbalistu Diega Maradonu. Smutek mezi Čechy ale vzbudil i odchod zpěvačky Evy Pilarové či senátora Jaroslava Kubery.
Zahraniční osobnosti roku 2020
- Joe Biden
- Donald Trump
- Billie Eilish
- Kamala Harris
- Kim Čong-un
- Tom Hanks
- Boris Johnson
- Marián Čekovský
- Vera Wang
- Adele
Smutná loučení roku 2020
- Kobe Bryant
- Chadwick Boseman
- Diego Maradona
- Eva Pilarová
- George Floyd
- Sean Connery
- Jolanda
- Jaroslav Kubera
- Kirk Douglas
- Jiří Menzel
Návody pro zvládnutí pandemie
Lidé na Googlu běžně vyhledávají různé návody na to, jak něco vyrobit, naladit nebo vyřešit. Nejinak tomu je i při probíhající pandemii. Češi tak na internetu hledali hlavně návod na výrobu roušek či dezinfekčních gelů, které na jaře nebyly na trhu k dostání. Nebyli si také jisti, jak roušky správně nosit nebo jak u sebe poznat onemocnění covid-19. Zajímali se také o to, jak naladit nový dočasný kanál pro seniory ČT3. I letos se však pomocí internetu řešily nadčasové problémy jako například jak upéct husu nebo odstranit přisáté klíště.
„Jak“ roku 2020
- Jak vyrobit roušku
- Jak nosit roušku
- Jak naladit ČT3
- Jak vyrobit dezinfekci na ruce
- Jak upéct husu
- Jak se projevuje koronavirus
- Jak dlouho budou zavřené školy
- Jak vyndat klíště
- Jak volit
- Jak funguje eRouška