V lokálním průzkumu českého distributora Acronisu zmínilo 29 % podnikových uživatelů ransomwarové útoky jako hlavní příčinu ztráty dat v organizaci, což je o 12 procentních bodů více než vloni. Přestože 90 % českých organizací již zálohuje na pravidelné bázi a řada z nich i pravidelně testuje obnovu, úspěšných ransomwarových útoků stále přibývá.
„Ransomwarový útok provedený s pomocí tzv. „spear phishingu“ dnes zvládne realizovat i patnáctiletý uživatel,“ uvedl na konferenci Aleš Hok, obchodní manažer řešení Acronis ve společnosti Zebra systems. „S pomocí cíleného, podvrženého e-mailu jsou útočníci schopni se s minimálními náklady dostat do firemních systémů, zašifrovat data i jejich zálohy, a následně úspěšně vydírat. Samotné zálohování již k ochraně dat nestačí, je třeba doplnit proaktivní ochranu před ransomwarovými útoky, která je schopna zastavit nákazu dřív, než napáchá škody.“
Z průzkumu, který Acronis na zákaznických konferencích provedl, vyplývá:
- 62 % respondentů uvedlo, že jejich organizace pravidelně zálohuje, 26 % navíc testuje obnovu a další 2 % využívá i disaster recovery systémů; jen 10 % zálohuje jen občas;
- 57 % podniků zažilo v důsledku výpadku systémů ztrátu dat, z toho 24 % vícekrát;
- Ransomware je hlavní příčinou ztráty firemních dat pro 29 % respondentů (vloni 17 %), nejvíce je stále na vině selhání hardwaru (69 %) a lidská chyba (44 %);
- 79 % respondentů by nejvíce přivítalo doplnit své zálohovací řešení o funkci ochrany proti ransomwaru, 40 % o funkčnost disaster recovery, a 31 % o funkci potvrzení pravosti dat.
„Tradiční zálohování je již zastaralé, aby byly organizace schopné čelit rizikům moderní doby, musejí začít spoléhat na ucelenou kybernetickou ochranu.“ řekl Zdeněk Bínek zodpovědný za prodej řešení Acronis v České republice a na Slovensku. „Dnes již nezáleží jen na samotném zabezpečení dat, ale podniky se také musejí chránit před jejich nedostupností, zfalšováním či porušením soukromí.“