Samsung vyvíjí nový operační systém – pro internet věcí

29. 3. 2016

Sdílet

 Autor: © S.John - Fotolia.com
Jihokorejský výrobce se rozhodl vytvořit nový operační systém z praktických důvodů – snaží se zajistit si místo v nově vznikajícím segmentu trhu. Miliony chytrých zařízení pro domácnost, hodinky i např. průmyslové stroje se připravují na přechod do online prostoru.

Chystaný operační systém, který bude v základu open source, tedy s otevřeným zdrojovým kódem, ještě nebyl pojmenován. Měl by pomoci přístrojům plnit jednoduché příkazy rychle a bez lidské pomoci – software by třeba mohl poručit zámku dveří odemknout se a světlům rozsvítit se, když se majitel přiblíží k domovu.

Více detailů přibliží Samsung Developer Conference v San Franciscu, plánovaná na konec dubna.

„Samsung ohlásí náš nový, otevřený operační systém reálného času (RTOS) pro internet věcí, který má široké spektrum schopností a přesto si zachovává jednoduchost a účinnost,“ popisuje předběžný program konference.

Mluvčí společnosti prozatím nesdělil podrobnější informace. Operační systém reálného času zpracovává data velmi rychle, prakticky bez zpoždění. Dobrým příkladem je Intel VxWorks, použitý v Mars Roveru.

Krok Samsungu vytvořit OS jako open source je logickým krokem – výrazně si tím zvýší šanci, že se systém uchytí, a také usnadní kompatibilitu mezi jednotlivými zařízeními internetu věcí.

Cílem je do značné míry eliminovat problém panující u mobilních systémů – rozdílné operační systémy. To činí nesrovnalosti v oblasti kompatibility zařízení, čipů i softwarových aktualizací.

Je možné, že ohlášený operační systém bude jen zjednodušenou verzí Tizenu, již existujícího systému, používaného v chytrých hodinkách a televizích.

Samsung na první pohled výtečný nápad – propojit domácnost pomocí chytrých ledniček, mrazniček, trouby, praček, myček i třeba žárovek, což by vše řídil právě jeho software. Jak to bude ve skutečnosti vypadat, je však zatím otázkou bez odpovědi.

bitcoin_skoleni

Kromě toho společnost nabízí desky Artik, umožňující „stavět“ si svá vlastní chytrá zařízení. Operační systém umožní vývojářům připojit se na SAMI cloud Samsungu (platforma pro vývojáře internetu věcí) a získat tak přístup k jeho analytice, zabezpečení a dalším službám. Tak například cloudová služba by se mohla rozhodnout, zda zapnout či vypnout klimatizaci na základě dat, sesbíraných z chytrého teploměru. Také by ale mohla analyzovat zdravotní stav uživatele pomocí jiných dat.

Operační systém pravděpodobně bude kompatibilní s jinými platformami internetu věcí, jako je Brillo od Googlu nebo mbed od ARM. Brillo je již nyní podporováno deskami pro vývojáře, jako je Edison od Intelu.