Hlavní navigace

SatElita 2000 HD

1. 9. 2010

Sdílet

www.sapro.cz, 2835 Kč Ještě před pár lety by se to zdálo neuvěřitelné: ceny nejlevnějších HD satelitních přijímačů atakují magickou dvoutisícovou hranici. SatElita 2000 HD se sic...

www.sapro.cz, 2835 Kč

Ještě před pár lety by se to zdálo neuvěřitelné: ceny nejlevnějších HD satelitních přijímačů atakují magickou dvoutisícovou hranici. SatElita 2000 HD se sice pohybuje několik stokorun nad ní, nabízí ale zároveň jistou dávku uživatelského komfortu a funkcí, jako je podpora nahrávání na externí pevný či flash disk.
Přístroj, který při pohledu na zadní panel s konektory vypadá takřka jako dvojče dalšího z malých HD přijímačů s podporou nahrávání na USB a agresivní cenou, Ferguson Ariva 200 HD (recenze na protější straně), se díky číselnému displeji a menšímu dálkovému ovládání jeví jako o něco jednodušší či prostší, jenže právě v jednoduchosti je v tomto případě síla.
Zadní panel ale rozhodně prostě nevyhlíží – naleznete zde jak HDMI a komponentní konektory, tak dvojici SCART, stereo, optický a koaxiální zvukový výstup, LAN port (slouží pouze pro upgrade firmwaru) a sériový port RS 232. Na čelním panelu je pak kompletní sada tlačítek umožňujících přepínání programů a přístup do menu (důležité, pokud jste někam založili dálkové ovládání), číselný displej, USB port pro připojení flash či pevného disku (pro nahrávání pořadů, případně přehrávání hudby) a samozřejmě slot CI umožňující připojit libovolné rozhraní pro karty a univerzální čtečku smart karet, která si bez problému rozuměla s naší kartou Skylink.
Samotné menu přístroje sice není příliš pohledně zpracované ani barevně laděné (dominuje šedá a oranžová), nicméně je velmi přehledně uspořádané a poměrně dobře přeložené – praktičnost tu jasně převládá nad estetičností. Totéž lze říci, jak jsme již na začátku naznačili, o dálkovém ovladači, který je poměrně jednoduchý a přehledný – zvykli jsme si na něj prakticky okamžitě a na rozdíl od bohatě vybaveného ovladače konkurenční Arivy jsme žádnou běžnou funkci nehledali dlouho. Reakce menu a přepínání programů sice nejsou naprosto okamžité, přišly nám ale přece jen svižnější než u jiných přístrojů stejné cenové kategorie.
Nahrávání na USB disk funguje vcelku bezproblémově, podporován je jak FAT32, tak i NTSF. (Což je vlastnost, kterou mnohé výrazně dražší přístroje postrádají – pokud lze použít pouze disk formátovaný ve FAT32, jste omezeni velikostí souborů 2 GB, takže nahrávky jsou automaticky „rozsekány“ a to komplikuje jejich případné další archivování či konverzi.) Přehrávat lze soubory MP3, JPEG a nahraná videa. Vzhledem k tomu, že je přístroj vybaven jen jedním tunerem, není pochopitelně při nahrávání možné sledovat program na jiném transpondéru.
SatElita HD 2000 nás mile překvapil. Kvalita obrazu je u HD kanálů výtečná a převzorkování SD programů do HD rozlišení je na HDMI výstupu obstojné. Jedná se o jednoduchý, ale dobře zpracovaný HD přijímač, který si na nic nehraje – ovládání je díky tomu přehledné a snadné. Pokud oceníte právě tyto přednosti spíše než textový displej a pár dalších výhod velmi podobného Ferguson Ariva HD 200, je to ten pravý přístroj pro vás. SatElita 2000 HD
Jednotunerový DVB-S/S2 přijímač
Rozhraní: 2× SCART, SAT In, SAT Out, HDMI (až 1080i), komponentní (až 1080i), LAN, USB 2.0 (možnost nahrávání), CI, SC, analogové, optické a koaxiální audio
Rozměry: 260 × 50 × 215 mm, číselný displej
Dálkové ovládání: 44 tlačítek, neovládá další přístroje.

Skylink: nejlepší pro HD

HD satelitní přijímače testujeme s kartami Skylinku, které nabízejí v současné době vedle několika desítek českých programů ve standardním rozlišení také až devět HD programů, z nichž drtivá většina je v češtině. Na trhu je řada satelitních HD přijímačů, které pracují s kartami Skylink přímo (bez nutnosti dokupovat CI modul) – patří mezi ně pochopitelně i SatElita HD 2000 a Ferguson Ariva HD 200.

Ferguson Ariva HD 200

www.sapro.cz, 2997 Kč

Arivu jsme instalovali na „novou“ lokalitu společně se satelitní anténou. Detekci síly signálu v přístroji jsme použili pro vcelku snadné a dostatečně přesné nasměrování satelitní antény (přibližný směr jsme získali na http://www.digitalnitelevize.cz/nastroje/nastaveni-paraboly/ a elevaci jsme odečetli z držáku antény). Opět jsme si tak ověřili, že v případě zaměření na jediný satelit (či v případě služby SkyLink na dvojici Astra 3A/B a Astra H) a dostupného místa pro uchycení antény je to skutečně snadné a při troše zručnosti a zkušeností nevyžaduje odbornou montáž (to pochopitelně neplatí pro složitější instalace s pozičním motorem, nebo špatně dostupná místa na sedlové střeše).
Přístroj má pochopitelně přednastaveny frekvence pro běžně přijímané satelity – pro naladění volných programů i nabídky Skylink z Astry 3 jsme tak vše ponechali v základním automatickém naladění. Vše fungovalo napoprvé bez jediného zaškobrtnutí. Mile nás překvapila též podpora nahrávání – Ariva zvládla bez zaváhání připojení 250GB NTFS disku (museli jsme ale použít kvalitní USB kabel, s horšími se disk nechtěl roztočit, problémy by patrně také byly s rychlejšími 2,5“ disky se sedmi tisíci otáček, které mají vyšší spotřebu). Programy je možné nahrávat buď ve formátu PS (program stream), který neobsahuje titulky a teletext, či v klasickém Transport Streamu (ten obsahuje všechny přenášené informace a zabírá více místa). Z disku je také možné přehrávat hudbu v MP3 a prohlížet JPEG fotografie. Konstrukce s jediným tunerem pochopitelně znemožňuje během nahrávání sledovat libovolný jiný program, můžete se ale dívat na jiný program ze stejného transpondéru.
Ve své cenové kategorii nabízí Ariva HD 200 překvapivě solidní vzhled a výbavu. Na čelním panelu najdeme textový displej, tlačítka umožňující plný přístup do menu, USB port, CI slot a univerzální čtečku čipových karet, která podporuje Cryptoworks používaný kartami Skylinku a CS Linku. Bohatě vybaven je i zadní panel se dvěma SCART konektory, analogovým, optickým a koaxiálním zvukovým výstupem, HDMI, ethernet portem (pouze upgrade firmwaru) a Rs 232 rozhraním.
Do vyšší cenové kategorie by také mohlo patřit poměrně velké a bohatě vybavené dálkové ovládání, umožňující nastavení kódu až pro tři další přístroje (TV, Audio, DVD). Ovládání zpřístupňuje řadu funkcí, které mají jiné přístroje ukryty v menu – to je dobře, pokud se v něm vyznáte a víte co dělat, méně zdatní či starší uživatelé (testováno na rodičích v důchodovém věku) mohou být ale snadno zmateni či provést akci, kterou neumí vrátit zpět (například přepnutí mezi satelity). Podobně menu přístroje je zpracováno po vizuální a barevné stránce o něco lépe než u velmi podobné SatElity, máme ale pocit, že v přehlednosti o fous prohrává.
Ariva HD 200 nabízí za málo peněz hodně muziky a ještě navíc dobře vypadá. Kvalita obrazu na HDMI výstupu je u HD kanálů výtečná, převzorkování SD na vysoké rozlišení je obstojné, pokud máte ale hodně velkou obrazovku (50 palců a více, nebo projektor), využili byste patrně přijímač s lepším zpracováním obrazu. Bez ohledu na to ale přístroj Fergusonu nabízí výtečný poměr ceny a užitné hodnoty.

Ferguson Ariva HD 200

Jednotunerový DVB-S/S2 přijímač
Rozhraní: 2× SCART, SAT In, SAT Out, HDMI (až 1080i), komponentní (až 1080i), LAN, USB 2.0 (možnost nahrávání), CI, SC, analogové, optické a koaxiální audio
Rozměry: 260 × 50 × 215 mm, alfanumerický displej
Dálkové ovládání: 55 tlačítek, ovládá až tři další přístroje

HD Box FS-9200: Linux buď požehnán

Stačí letmý pohled na specifikace či zadní stranu HD Boxu a je jasné, že se jedná o přístroj jiné kategorie než tentokrát recenzované přijímače Ferguson a SatElita. Dva tunery, dva CI sloty a jeden univerzální slot, dva vstupy z paraboly, dvě rozhraní USB 2.0 a dokonce jeden konektor i eSATA napovídají, že srdcem HD Boxu je malý počítač s operačním systémem Linux. Profesionálně vypadá i dálkové ovládání, zejména elegantní menu přístroje se stylovou grafikou a efekty průhlednosti. Více v recenzi v příštím čísle HD Worldu.