Scalable Video Coding: Konec nekvalitních videokonferencí přes internet?

25. 2. 2010

Sdílet

Přinese nový kodek H.264/SVC pro škálovatelné kódování videa konečně konec nekvalitních videokonferencí přes internet?

V řadě zejména technologických společností se dnes běžně využívají videokonference pro organizování pracovních schůzek nebo pořádaní seminářů pro zákazníky. Většina ostatních však výhod této komunikace zatím nevyužívá. Jedním z důvodů je to, že aby mohly firmy videokonferenci za jakousi náhradu osobního setkání vůbec považovat, je potřeba, aby bylo video dostatečně kvalitní a za rozumné pořizovací náklady.

Nástroje pro firemní spolupráci, které video ve vysoké kvalitě používají, již delší dobu existují, ať už v podobě různých webových konferencí, videokonferencí nebo virtuálních místností telepresence. Kde však stále existují mezery, je přenos vysoce kvalitního videa v datové síti. Každý z nás se určitě minimálně při soukromém prohlížení videa na internetu setkal se situací, kdy obraz zamrzl, zobrazovaný pohyb působil rozmazaně nebo se hlas oproti obrazu opožďoval, či naopak předbíhal. Důvodem tohoto jevu je vysoká citlivost videa na parametry datové sítě, která omezuje možnosti jak kvalitního přenosu, tak v podstatě i masivnějšího nasazení videokonferenčních nástrojů ve firmách.

Tomu však může být brzy konec. Nedávno se totiž objevila nová technologie nazvaná Scalable Video Coding, která slibovala, že umí eliminovat technologická úskalí přenosu videa. Jde o nový způsob kódování videa v HD kvalitě MPEG-4, označovaný jako H.264/SVC, vůbec první adaptabilní kodek pro přenos videa v IP sítích. Je standardizovaný dle ITU-T a oproti starší specifikaci H.264/AVC obsahuje obranné mechanizmy proti ztrátovosti paketů, což by mělo činit přenos videa ve vysoké kvalitě mnohem odolnější proti chybám. Zařízení vybavené touto technologií přenosu by mělo umět v reálném čase měřit zpoždění a ztrátovost paketů a okamžitě snižovat nebo zvyšovat nároky video-streamu na datovou síť.

Sám jsem byl zpočátku mírně skeptický, ale zvědavost mi nedala a rozhodl jsem se vše vyzkoušet. Hned po prvních minutách videokonference, která přenos pomocí technologie Scalable Video Coding využívala, jsem musel uznat, že jde doopravdy o něco jiného, než na co jsme byli dosud zvyklí. Pokusně jsem se přes internet za využití zmíněné technologie spojil se zástupcem jedné nejmenované společnosti v Itálii a mohl si vychutnat toto kvalitní spojení ve vysokém rozlišení. V tu chvíli jsem pochopil, že právě internet coby přenosové médium by z této nové technologie mohl těžit nejvíce, protože zde vyniknou všechny výhody nového kodeku. O budoucnosti adaptabilního přenosu videa v IP sítích mě následně utvrdili i někteří zástupci známějších technologií na českém trhu, kteří plánují tuto technologii implementovat do svých řešení.

To mě nutí k zamyšlení. Není technologie Scalable Video Coding právě tou, která by mohla pomoci k intenzivnějšímu využívání videokonferencí ve firmách při jednáních s kolegy, partnery či zákazníky? Není to právě ona, díky které nakonec i ostatní firmy pochopí, že moderní technologie využívající video mohou takřka plnohodnotně nahradit osobní kontakt, omezit čas strávený cestováním, a tím přispět i k ochraně životního prostředí? Našlápnuto má dobře.

Autor pracuje jako konzultant oddělení komunikační infrastruktury ve firmě Anect