Tvrdí to zpráva, kterou uveřejnil Gartner. Podle jeho analytiků zůstává segment serverů i nadále v určitém útlumu. Pouze tři regiony zaznamenaly růst obratu – Kanada, MEA (Blízký východ a Afrika) a USA.
Systémy řady x86 si stále udržují velmi nízkou úroveň růstu prodaných jednotek (okolo 2 %), i když tempo vzestupu příjmů je příjemnější – zhruba 4,4 %. Naopak unixové servery postavené na platformě RISC/Itanium i nadále klesají – v jednotkovém vyjádření meziročně o 4,5 %, v hodnotovém však o významných 31 procent.
„V kategorii ostatní procesory, kam obvykle spadají mainframy, vidíme vzestup o 7,8 %,“ říká Jeffrey Hewitt, viceprezident Gartneru.
Podle něj je světovým lídrem v objemu příjmů firma Hewlett-Packard, která utržila ve třetím čtvrtletí minulého roku celkem 3,4 miliardy dolarů, což je meziročně o 2,2 % více. Díky tomu jí patří téměř 28% podíl na trhu. Kromě HP jako jediné další zvýšilo svůj obrat Cisco Systems. Nejhorší dynamiku v tomto směru vykázalo IBM, když meziročně utržilo za své systémy o téměř pětinu méně.
Hewlett-Packard má nejvyšší podíl v kusových dodávkách, když ve třetím čtvrtletí loňského roku prodal 670 tisíc serverů, což je meziročně o 5,4 % více a představuje to 27 % trhu. Z první pětky dodavatelů hlásí nárůst počtu dodaných jednotek kromě HP ještě celkově čtvrtý Huawei (o více než 200 %), jehož podíl na trhu stoupl na 2,8 %. Naopak největší ztráty v prodaných serverech lze stejně jako u obratu vidět u IBM, a to 28 %.
Při zhodnocení prodejů jednotlivých serverů utržili jejich výrobci o tři procenta více peněz při poklesu dodávek o 1,5 %. V případě rackových variant serverů je však tendence opačná – výrobci prodali o 2,6 % více těchto strojů, ale utržili za ně o 1,8 % méně.
Celkově se v regionu EMEA (Europe, the Middle East and Africa) prodalo ve třetím čtvrtletí loňského roku méně serverů a také se za ně i méně utržilo – jde o 548 tisíc jednotek za 2,8 miliardy dolarů, což je pokles o 7,2, respektive 4,3 %.
„Prodej serverů v EMEA je stále na klesající spirále – příjmy výrobců se snížily už podeváté za sebou a počet prodaných jednotek už poosmé za sebou. Příjmy ze serverů jsou tak na nejnižší úrovni za posledních 15 let, což podtrhuje nebývale špatnou situaci v tomto regionu,“ říká Adrian O’Connell, šéf výzkumu v Gartneru.
Podle něj se na poklesu příjmů podepisuje zejména východní Evropa (–13 %), ale i západní (–5 %), jediným růstovým regionem v EMEA je Blízký výhod a Afrika (+12 %). Zajímavostí na EMEA je, že na tamějším trhu vzrostl příjem z mainframů meziročně o více než 15 %.
Trhu vévodí HP v příjmech i dodávkách HP, a to poměrně s velkým náskokem. Jako nejdynamičtější se jeví u obratu Fujitsu (+1,5), u kusových prodejů Cisco. Na opačném pólu stojí v obou parametrech IBM (–19 %, resp. – 37 %.
Gartner vydal i výsledky pro Českou republiku – v tuzemsku se prodalo ve třetím čtvrtletí 2013 zhruba 6 900 serverů, což je o více než pětinu méně než vloni, a to za 29 milionů dolarů (což je také o pětinu méně než o rok dříve).
Nejvíce serverů prodalo HP (37,1 %), což je ale meziročně o 37 % méně, a utržilo za to o 35 % méně financí. Jako jediný prodal více serverů Dell (+4 %), naopak z první pětky kromě HP utržily všechny firmy více peněz (největší dynamika je vidět u Ciska, + 9 %).
Prodej serverů v Česku
Podíl výrobců podle dosaženého obratu, 3. čtvrtletí 2013
HP |
41,4 % |
Dell |
20,2 % |
IBM |
14,6 % |
Cisco |
5,1 % |
Fujitsu |
5,0 % |
ostatní |
13,7 % |
Zdroj: Gartner, prosinec 2013