Šest věcí, kterými vás překvapí Firefox 3.0 (1. část)

22. 6. 2008

Sdílet

Od chvíle vydání finální verze prohlížeče Firefox 3.0 existují dvě skupiny jeho uživatelů – ti, kteří si jej zamilovali a ti, kteří jsou z něj zklamáni. Pojďme si proto projít hlavní novinky v poslední verzi, které vzbuzují nadšení, ale i rozčarování a přiblížit si proč tomu tak je.

Od chvíle vydání finální verze prohlížeče Firefox 3.0 existují dvě skupiny jeho uživatelů – ti, kteří si jej zamilovali a ti, kteří jsou z něj zklamáni. Pojďme si proto projít hlavní novinky v poslední verzi, které vzbuzují nadšení, ale i rozčarování a přiblížit si proč tomu tak je.

Lepší výkon
Uživatelé starších verzí Firefoxu si často stěžovali na to, že při práci na internetu se jejich počítač zpomaluje a je stále více a více zatížený. Při pohledu do Správce úloh pak mohli vidět, že Firefox spotřebovává až 95 procent výkonu procesoru. A ani při opětovném spuštění se situace nevyřešila, protože brzy bylo vše zase stejné.

Již v betaverzích Firefoxu 3.0 bylo poznat, že vývojáři na tomto nedostatku zapracovali a vypůjčili si několik triků pro správu paměti z operačního systému Free BSD i pro verzi pro Windows a Linux (verze pro Mac údajně problémy se správou paměti netrpěla) a opravili řadu míst, kde docházelo k výraznému plýtvání systémovými prostředky a únikům paměti. Dalších výrazných zrychlení bylo dosaženo vyladěním enginu pro práci s JavaScriptem. Výsledkem je pak vyšší rychlost a menší systémové nároky verze 3.0, ale je potřeba si stále dát pozor na instalované doplňky, které se mohou stát také neviditelným zlodějem paměti.

Hlavním problémem Firefoxu 2.0 bylo neuvolňování jednou využité paměti, která již nebyla potřeba, čímž dramaticky vzrůstala spotřeba a právě na odstranění tohoto nedostatku se vývojáři zaměřily. Podle jejich slov jim to otevírá i větší možnosti uspět v oblasti ultramobilních zařízení, která jsou na nároky více citlivá, než běžná PC. Mozilla navíc distribuuje příslušné nástroje i dalším spolupracujícím vývojářům, aby jim pomohla vytvářet méně náročné a lépe optimalizované doplňky.

„Odporná lišta“
Tak nazývají navigační lištu nového Firefoxu někteří jeho uživatelé od dob prvních betaverzí a s vydáním finálního Firefoxu 3.0 vzbudila tato inovace ještě větší rozruch. Mozilla totiž přepracovala funkci automatického dokončování v liště navigace, která nyní nenabízí jen samotné výpis URL adres, které jste navštívili, ale obsahuje také odkazy na adresy v záložkách, které obsahují konkrétní slovo, jež uživatel hledá. Výpis v liště navíc obsahuje názvy domén ve zvětšené a dobře čitelné podobě, což mělo podle Mozilly zlepšit přehlednost a zjednodušit hledání při návratu na weby, které byly navštíveny například před několika dny.

Nicméně ne každý je z tohoto vylepšení nadšen a na mnoha diskusních fórech lze najít takové uživatele, kteří se právě kvůli tomu jsou ochotni vrátit zpět k Firefoxu 2.0. Nicméně až takový radikální krok není potřeba, protože naštěstí existuje doplněk Oldbar (odkaz ke stažení je zde), jenž je ke stažení z webu Mozilly a který mění navigační lištu na její původní podobu.

Ale spíše je to otázka zvyku a za pár dní používání Firefoxu 3.0 si už většina uživatelů ani nevzpomene, jak lišta v předchozí verzi vypadala.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 ve finální verzi konečně ke stažení!

Firefox 3.0 sice zečtyřnásobil svůj podíl, ale obsahuje chybu!

Nová verze Firefoxu 2.0.0.14 opravuje kritickou chybu

Firefox 3.0 přináší výrazné zvýšení rychlosti, tvrdí testeři!

Firefox 3.0: Nejčastěji kladené otázky ohledně instalace

Nepřehlédnutelná varování
Řada moderních webových prohlížečů obsahuje nejrůznější způsoby varování proti phishingu, ale ta bývají často nevýrazná. Vypadají třeba jako varovná ikona poblíž navigační lišty nebo se snaží zaujmout barvou adresy, nicméně mohou být snadno přehlédnutelné (poznámka redakce: jedná se o názor kolegů z amerického PC Worldu, od kterých jsme článek částečně převzali). Firefox však tato varování bere vážně a pokud zadáte adresu, u které existuje podezření na možný útok, naskočí v mžiku varování na celou stránku a kliknutím na něj si lze přečíst detaily o tom, proč je tato adresa blokována či se vrátit pryč na výchozí stránku Firefoxu.

Pokud se však opravdu rozhodnete riskovat, je tu k dispozici malý link, který umožní ignorovat varování a pokračovat na podezřelou stránku. Nicméně tento krok uživatel musí vždy vědomě potvrdit, což zvyšuje jeho bezpečí při práci.

Další novinky ve Firefoxu 3.0 naleznete v pokračování tohoto článku Šest věcí, kterými vás překvapí Firefox 3.0 (2. část).