Sharp Aquos Quattron LC-46LE820E

1. 6. 2010

Sdílet

www.sharp.cz Ačkoliv v současnosti představuje nejprotěžovanější trend využití 3D technologie, novinka společnosti Sharp jde jinou cestou – a sice přidáním žluté barvy ke standard...

www.sharp.cz

Ačkoliv v současnosti představuje nejprotěžovanější trend využití 3D technologie, novinka společnosti Sharp jde jinou cestou – a sice přidáním žluté barvy ke standardnímu základu v podobě červené, zelené a modré. Tato technologie byla příznačně pojmenována jako Quad Pixel, nicméně v současné záplavě konkurenčních marketingových sloganů a triků by mohlo použité označení snadno zapadnout, což je škoda, neboť výsledný obrazový efekt opravdu stojí za to.
Použití technologie Quad Pixel se v porovnání s technologií 3D, jež se honosí obohacením obrazu o hloubku, tedy třetí rozměr, se může pouhé přidání čtvrté barvy znát bezvýznamné. Ovšem vývoj zobrazovací technologie televizorů se v průběhu několika posledních desítek let vždy pohyboval právě okolo „svaté trojice“ RGB, tudíž změna tohoto roky prověřeného standardu rozhodně představuje převratnou novinku.

Nejcitelněji je inovace znát z notně rozšířené barevné palety. Žlutá už nemusí být vytvářena prostřednictvím skládání tří základních barev, tudíž působí mnohem věrnějším a přirozenějším dojmem, než na jaký jsme byli zvyklí u běžných LCD televizorů. Další nespornou výhodou technologie Quad Pixel je schopnost zobrazení většího množství barev ve srovnání s RGB modely (podle tvrzení Sharpu až 1000×), neboť přidání žluté barvy významně rozšiřuje škálu barevných odstínů. Obraz by se tak z našeho hlediska mohl přiblížit co do saturace barev plazmám. Nabízí se i otázka, proč si Sharp z doplňkových barev vybral právě žlutou. Důvod je prostý: oproti azurové a purpurové se žlutá vyznačuje vyšší propustností světla, díky čemuž dochází k menším ztrátám při průchodu světelného záření skrze barevné filtry a LED podsvícení může být takto efektivněji využito. Jak tedy obraz ve skutečnosti vypadá?
V první řadě jsme zaznamenali mírnou nerovnoměrnost LED podsvícení, jež byla tím zřetelnější, čím vyšší pozorovací úhel jsme volili. Rovněž i přes udávaný vysoký statický kontrastní poměr působila černé barva světlejším dojmem, než třeba na plazmovém panelu G13, který v současnosti používá Panasonic. To by mohlo být paradoxně způsobeno právě vyzdvihovanou vlastností vyšší propustnosti podsvícení skrz žluté filtry. A pro perfektní obraz je nutný i kvalitní zdroj signálu, aby TV měla potřebná data pro 4 barvu. S normálním PALem mnoho parády neudělá – ideální je samozřejmě Blu-ray.
Sharp také představil a použil novou technologii UV2A využívající UV záření pro přesné ovládání orientace molekul tekutých krystalů, jejichž zarovnání hraje ve výsledných parametrech obrazovky důležitou roli. Na skleněnou desku je nanesena tenká polymerová vrstva reagující na UV záření, jež formuje uspořádání molekul tekutých krystalů. Díky UV2A ve spojení s transparentními žlutými subpixely by měl podle výrobce jas LCD televize LC-46LE820E dosahovat až o 20 % vyšší hodnoty než u konkurenčních modelů.
V praxi jsme použití nových technologií ocenili především při sledování temných filmových scén, kde i stinná místa byla velice detailně a zřetelně vykreslena a získala tak mnohem prostorovější nádech. Rovněž musíme kladně hodnotit barevné zobrazení, jež díky vysokému jasu a rozšířenému barevnému spektru působilo živým a realistickým dojmem, což se projevilo především při zobrazování barevných tónů lidské pokožky a zlaté barvy. Ve skutečnosti nám v první chvíli obraz připadal až přesycený žlutou barvou, nicméně v menu televize se skrývá nabídka, díky níž si uživatelé mohou obraz podle libosti přizpůsobit.
Oproti modelům LE600E a LE700E s přímým LED podsvícením došlo jak je na novou generaci slušné k další redukci motion blur. Sharp se zaměřil rovněž na vylepšení zobrazování videí s nižšími rozlišeními, která už netrpí neostrostí, měkkými hranami a zrnitostí, jako tomu bylo u dřívějších modelů.

Na designu se podepsalo v převážné míře technologické zpracování televizoru. Díky využití Edge LED podsvícení (bílé LED diody jsou rovnoměrně rozmístěny po okrajích rámu televizoru, přičemž světlo je směrováno speciálními světlovody s odraznými ploškami tak, aby rovnoměrně osvěcovalo celou plochu obrazovky) se může LC-46LE821E pyšnit tloušťkou pouhých 39 mm, což je příjemná změna oproti robustním LE600E a LE700E (Full LED). Lesklý a hladký povrch ve spojení s bezešvým přechodem mezi obrazovkou a rámem působí celistvým a luxusním dojmem. Uprostřed spodní strany rámu potom najdete pyramidové logo společnosti Sharp s ukrytou LED diodou.

Panel s konektory se nachází na levé zadní straně (při pohledu zepředu) a našli byste zde i čtyři HDMI porty, RS-232, USB port pro přehrávání obrázků JPEG a DivX videí (včetně HD) a také ethernetový port, který ovšem neslouží pro připojení k online službám, jak by se dalo očekávat, nýbrž je určen pro sdílení dat s počítači podporujícími DLNA a pro potenciální přístup k budoucím Freeview HD službám.
Televizor LC-46LE821E dostal do vínku také zabudovanou 8GB paměť pro nahrávání pořadů z integrovaných digitálních tunerů.
Ani zvuková reprodukce nebyla opomenuta. LC-46LE821E dostal výkonnější reproduktory starající se o hutnější a dynamičtější zvukovou scénu. Stále se ovšem jedná pouze o integrované televizní reproduktory, což je znát především na ořezaných basech. Nečekejte tudíž žádný převratný hudební zážitek, na běžné sledování filmů toto vybavení ovšem bohatě dostačuje.
Kromě zevnějšku doznal změn i použitý software a musíme podotknout, že jsme s ním byli nadmíru spokojeni. Při vyvolání menu se o něco zmenší obraz a vytvoří tak prostor pro hlavní nabídku, jež po obvodu obklopí obrazovku. Toto jednoduché a zároveň geniální řešení vám umožní procházet menu, aniž by překrývalo spuštěné video či televizní pořad. Mezi nastaveními najdete například možnost kalibrace obrazu, přizpůsobení zobrazení pohybu, ovládání teploty barev a nastavení gammy.
Celkově vzato jsme byli s novinkou společnosti Sharp spokojeni. Kvalita obrazu je vynikající, překvapilo nás detailní prokreslení temných scén a redukovaný motion blur, rovněž konektivita považujeme za dostačující a příjemná je i snížená spotřeba elektrické energie. Rozšíření trojice fundamentálních barev o doplňkovou čtvrtou je zajímavé a při kvalitním signálu se opravdu projeví. V době testu oznámil Sharp také nové modely s technologií 3D. které se na trh dosnu koncem roku. Každopádně v obchodech s vystavenými desítkami přístrojů by vás měl Sharp upoutat díky jasnému a čistému obrazu.

Parametry

Model: LC-46LE821E
Obrazovka: 46\\\", LCD s edge LED podsvícením
Nativní rozlišení: 1920 × 1080
Digitální tuner: ano
Komunikace s PC: ano
Konektivita: 4× HDMI (1× v1.4, 3× v1.3), komponentní video vstup, SCART, kompozitní video vstup, PC vstup, stereo audio vstup, 1× CAM slot, optický digitální audio výstup, stereo audio výstup, sluchátkový jack, 1× USB, ethernetový port, RS-232
Audio: 2× 10 W + 15 W subwoofer
Rozměry (bez stojanu): 1127 × 734 × 39 mm
Váha (bez stojanu): 24 kg