Ameriku můžete dobýt z pohodlí svého křesla. A nedostanete přitom ani indiánským šípem do oka. Název hry svádí k dojmu, že jde o klasický datadisk k oblíbené civilizační strategii. Je a není. Ano, engine a některé herní mechanizmy použité ve hře jsou převzaté z povedeného čtvrtého dílu Civilizace. Jenže… hra je vlastně remakem stařičkého titulu Sid Meier’s Colonization, samozřejmě ve zbrusu novém kabátku.
Ať už zvolíte multiplayer, náhodnou mapu nebo některý z připravených scénářů (Severní Amerika, Jižní Amerika, celá západní polokoule), začínáte s lodí nedaleko břehů Nového světa. Na palubě vezete nějakého toho kolonistu a vojenskou jednotku, aby civilistům nebylo smutno. V několika tazích najdete vhodné místo k založení prvního města. Vysadíte kolonisty, založíte město a začínáte budovat svoji říši. Prozkoumáváte krajinu, na místech s bohatými přírodními zdroji zakládáte další města, stavíte v nich sklady, opevnění, kostely, dílny a školy… Hojným přísunem jídla vychováváte další obyvatele. A ti zase zvyšují výrobu nebo zakládají nová města. Pionýři navíc mohou kultivovat krajinu kolem měst, vylepšovat farmy, stavět silnice pro rychlejší dopravu a podobně.
Dojde samozřejmě i na boje – s indiány, ostatními koloniálními mocnostmi a ve finále i s vaší vlastí. Bitvy probíhají velmi jednoduše a hraje při nich roli typ jednotky (prim hrají mušketýři a artilerie) a také terén, případně opevnění. Válčení ale rozhodně není hlavní náplní hry, i když celá hra směřuje k odtržení od evropské velmoci, která vás původně do Ameriky vyslala. Užijete si hodně budování, něco diplomacie a zvláště v pozdějších fázích i dostatek bitevní vřavy. Atmosféra je fajn, díky možnosti generování map si navíc Colonization můžete užít několikrát a nejspíš vás neomrzí. Mapa herního světa je hezká, přehledná a přesně odpovídá hráčovým potřebám. Colonization by si tak neměl nechat ujít žádný fanda tahových strategií.