Skype přichází s videohovory v HD rozlišení

6. 1. 2010

Sdílet

Společnost Skype informovala, že uživatelé jejího komunikačního řešení nyní mohou využívat videohovory v HD rozlišení, pokud disponují webkamerou s podporou HD, dostatečným přenosovým pásmem a výpočetním výkonem.

V průběhu roku by se pak měly objevit i první HD televizory s podporou Skypu, do kterých bude přímo zabudován tento software pro telefonování po internetu. Podpora HD rozlišení je zabudována do beta verze Skypu 4.2, která byla uvolněna pro PC na začátku prosince, ovšem v té době nebyla tato funkcionalita ohlášena s tím, že si výrobce tuto informaci nechával až na CES, který probíhá v tomto týdnu v Las Vegas.

Podle informací Skypu je podporován obraz v rozlišení 720p a s rychlostí 30 snímků za sekundu a bližší informace by měly být k dispozici na stránkách výrobce. Tato funkcionalita bude zatím dostupná pravděpodobně jen ve verzi pro PC, protože o podpoře HD rozlišení pro Mac nepadlo zatím ani slovo.

Na CESu už také několik firem představilo svoje HD webové kamery designované pro Skype, které navíc zvládají hardwarové kódování a zpracování snímaného videa, takže tato funkcionalita pak nezatěžuje procesor počítače a lze ji využívat i na slabších konfiguracích.

Jak již bylo naznačeno, Skype se také připojuje k trendu provozování internetových aplikacích na klasických televizorech, i když zatím není jasné, jak se k tomuto novému směru konvergence světa IT a spotřební elektroniky budou stavit uživatelé. První televizory s podporou Skypu hodlají představit firmy LG Electronic a Panasonic, které umožní videohovory ve vysokém rozlišení na velké obrazovce. Obě společnosti by své produkty měly uvést na trh kolem poloviny roku 2010 a volitelně budou nabízet i HD webové kamery, které bude možné připojit přímo do televizorů a snímat jimi obraz i zvuk. Ceny a další detaily nebyly zveřejněny.

Společnost Skype dále informovala, že třetina hovorů uskutečněných pomocí jejího komunikačního řešení na PC již je uskutečněna s videem a tento poměr se stále zvětšuje v neprospěch čistě hlasových spojení.