Smyčka se utahuje – americké restrikce omezí další firmy

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nová pravidla amerických úřadů stanovila vývozní omezení na výrobní zařízení ze zemí, jako je Izrael, Malajsie, Singapur, Jižní Korea nebo Tchaj-wan. Naopak Japonsko a Nizozemí získaly výjimku.

Spojené státy oznámily nová rozsáhlá opatření zaměřená na čínský polovodičový sektor – omezují mj. vývoz zařízení pro výrobu čipů a pamětí s velkou šířkou pásma (HBM), což znamená, že se vedle výroby čipů přesouvají sankce i na konkrétní komponenty AI.

Považujete sankce na výrobu sofistikovaných čipů za vhodné řešení?

Paměti HBM, které jsou pro práci s umělou inteligencí klíčové, vyrábějí vedle amerického Micronu také jihokorejské společnosti Samsung a SK Hynix.

Nejnovější omezení se týkají výroby čipů s umělou inteligencí a odrážejí obavy z možného vojenského využití této technologie v Číně.

Cílem je omezit přístup Pekingu k pokročilým technologiím a nástrojům pro výrobu čipů, a ještě více zpřísnit kontrolu nad kritickými polovodičovými řešeními.

Další potíže pro Intel: Čína prověří, zda jsou jeho technologie bezpečné Přečtěte si také:

Další potíže pro Intel: Čína prověří, zda jsou jeho technologie bezpečné

Omezení vývozu výrobních zařízení se nově týká firem ze zemí, jako je Izrael, Malajsie, Singapur, Jižní Korea a Tchaj-wan, zároveň ale udělují výjimky japonské Tokyo Electron a nizozemské ASML.

Nová omezení mohou USA zavést pro systémy, které využívají americké technologie. Zahrnují mj. 24 typů nástrojů pro výrobu čipů, kterých se dřívější sankce netýkaly.

bitcoin školení listopad 24

V rámci svých opatření USA také přidaly 140 čínských subjektů na černou listinu, která se zaměřuje na firmy považované za klíčové pro ambice Číny dosáhnout soběstačnosti v oblasti polovodičů prostřednictvím pokročilých výrobních technologií.

Problém mohou nová omezení představovat především pro Samsung, protože se snaží prosadit v oblasti umělé inteligence a nyní se bude muset vzdát jednoho ze svých největších trhů, uvedl Hyoun Park, vedoucí analytik firmy Amalgam Insights.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.