Svět technických pokroků - 5. týden
Nejprve zavítáme do Íránu, kde se tamní vláda rozhodla zamezit přístupu k e-mailové službě Gmail, aby zabránila formování opozice. Deník The Wall Street Journal ve středu informoval, že se íránské orgány snaží potlačit jakoukoliv formu protivládních protestů ještě před jejich započetím. K demonstraci protivládních opozičních skupin nakonec přesto došlo 11. února - v den, kdy země již tradičně oslavuje výročí vzniku Islámské republiky.
Google minulý týden představil svou službu Buzz, čímž otevřel Gmailu bránu do světa sociálních sítí. Nová služba je integrována přímo do e-mailové schránky a umožňuje uživatelům sdílet obsah podobně jako na Facebooku a Twitteru. Své statusy můžete psát z desktopových i mobilních přístrojů. Umožňuje i spojení s ostatními sítěmi jako Picasa, Flickr, Google Reader a Twitter, jejichž obsah služba zobrazuje v prostředí Gmailu. S Facebookem je však již situace jiná, spojení s ním už služba neumožňuje, což pro Buzz představuje obrovskou mezeru v pokrytí. Skrze Buzz není umožněno ani psát nové tweety, informace proudí jen jedním směrem.
V časných ranních hodinách pondělního rána odstartoval na Floridě raketoplán Endeavour, jehož cílem je na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) doručit novou pozorovatelnu. S sebou nese dva moduly - Tranquility a Cupola, které dohromady tvoří poslední část ISS vyrobenou mimo Rusko. Tranquility je spojovací uzel, zatímco Cupola je řídící středisko a observatoř pro robotické operace. Cupola bude natočena směrem k Zemi a umožní kosmonautům mnohem lépe sledovat naši planetu i robotické operace prováděné ve vesmíru.
Společnost IBM nedávno uvedla své nové procesory Power7, které nabízejí více jader a vylepšené možnosti multithreadingu pro posílení výkonu serverů v době jejich nejvyšší zátěže. Procesory nesou až osm jader, z nichž každé je schopno zpracovávat čtyři vlákna. Procesory budou dostupné se čtyřmi, šesti a osmi jádry a poběží na frekvenci 3 GHz - 4,14 GHz. Nabídnou dvakrát vyšší výkon než jejich předchůdci a budou také čtyřikrát energeticky úspornější. Představeny byly i servery postavené na této generaci procesorů. Ty se na trhu objeví v polovině února až polovině března.
Velikáni jménem Samsung a Sharp, kteří se již téměř tři roky vzájemně obviňují ze zneužívání patentů ohledně LCD panelů a modulů, v pondělí přišli s dohodou, která jejich spor o patenty ukončí. Jak se zdá, tak dvě nedávná soudní rozhodnutí se stala podnětem pro urovnání jejich sporů. V prosinci soud v Haagu rozhodl, že společnost Samsung porušila patenty Sharp a nařídil jí přerušit dovoz konkrétních produktů, zatímco v lednu Americká mezinárodní obchodní komise zakázala naopak některé produkty od Samsungu. Součástí urovnání jejich sporů je vzájemné poskytnutí licencí, které umožní společnostem využívat ve svých produktech patenty té druhé.
Dále se ve stručnosti podíváme na několik novinek:
Toyota má v plánu svolat na servis na 400 000 hybridních vozidel Prius kvůli updatu softwaru, který řídí protiblokovací brzdicí systém. Tohle počínání je odpovědí na stížnosti řidičů ohledně špatného brzdícího účinku na povrchu se zhoršenou adhezí. Nový software by jej měl zvýšit v situacích, kdy je při nižších rychlostech aktivováno ABS.
Google má v plánu v některých částech USA vybudovat super-rychlou širokopásmovou síť. Připojení s rychlostí 1 Gb/s chce Google zavést do domácností, a to za konkurenceschopné ceny. Služba by měla pokrýt 50 000 až půl milionu lidí.
Podnikání v oblasti solárních technologií přinese Sharpu první zisky, zájem o solární panely totiž neustále roste. Společnost očekává provozní zisk ve výši 62 milionů dolarů poté, co byla v minulém fiskálním období 179 milionů v mínusu.
E-reader od společnosti Barnes & Noble míří zpět na trh, kde nebyl k sehnání již od vánočního období. Navzdory negativním recenzím, malému výkonu a prach obyčejné obrazovce nebyla společnost schopná během vánočních nákupů pokrýt poptávku.
60 zemí z celého světa v úterý oslavilo Den pro bezpečnější Internet. Evropská komise vyzvala v Evropě sociální sítě, aby přitvrdily svá nastavení soukromí za účelem ochrany dětí. Téměř polovina z 25 nejpopulárnějších sociálních sítí v Evropě tak omezila přístup k osobním údajům dětí. Eurokomisařka pro informační společnost a média, Viviane Redingová, uvedla, že by u většiny uživatelů nejraději viděla soukromé profily nastavené již defaultně. Slogan této akce letos zní "Nejdřív mysli, pak sdílej" a riziko, které děti podstupují, pokud se jím nebudou řídit, je znázorněno ve videu.
Příští týden v naší videoreportáži zavítáme na konferenci Mobile World Congress v Barceloně.