Sony vyvinula rychlonabíjecí Li-Ion akumulátory s extra dlouhou životností

16. 8. 2009

Sdílet

I když společnost Sony byla za poslední roky nucena opakovaně stahovat vadné série svých akumulátorů, určených hlavně pro notebooky, nyní přichází s významnou novinkou.

Vědci společnosti Sony intenzivně pracovali na tom, jak zkombinovat vysoký výkon a dlouhou životnost akumulátorů a výsledkem je technologie, která využívá pro katodu nových Li-Ion (Lithium-iontových) baterií fosfát lithia a železa olivínového typu (olivín je hořčíko-železnatý křemičitan). Tato látka je vhodná především díky robustní krystalické struktuře a stabilnímu chování i při vysokých teplotách. Kombinace nového materiálu katody a vylepšené technologie designu částic, kdy dochází k minimalizaci elektrického odporu pro dosažení maximálního výkonu spolu se speciálním návrhem nabíjecího článku, umožňuje výrobcům přijít s hustotou energie 1 800 wattů na kg.

Prodloužena byla díky nové technologii především životnost článků, které si i po 2000 nabíjecích cyklech uchovávají 80 % původní kapacity, což je zhruba čtyřnásobná doba oproti běžným dosavadním bateriím. Maximální vybíjecí proud nových článků je pak 20 A.

Další příjemnou vlastností je velmi rychlé nabíjení, kdy nový akumulátor Sony dosáhne 99 % své kapacity z úplně vybitého stavu již v průběhu půl hodiny. S využitím těchto článků se počítá nejen ve spotřební elektronice, tedy hlavně v noteboocích a telefonech, ale třeba i u elektrického nářadí. Jmenovité napětí nových článků bude 3,2 V (tedy o 0,4 V méně, než mají běžné Li-Ion akumulátory) a budou dodávány v cylindrické podobě s průměrem 18 mm a výškou 65 mm při kapacitě 1 100 mAh.

Podobně i konkurenční Toshiba již na konci loňského roku informovala, že zvýší produkci svých rychle nabíjecích SCIB baterií, které jsou údajně schopny dosáhnout 90% kapacity během několika minut nabíjení a měly by mít životnost až 6 000 nabíjecích cyklů. Více informací najdete v článku Toshiba zvýší produkci super-rychle nabíjecích akumulátorů.

Minulý měsíc také informovali vědci z Frauenhoferova institutu o tom, že vyvinuli supertenké baterie s tloušťkou menší než 1 mm a váhou nižší než 1 gram, které pracují s napětím 1,5 voltu a jsou sestavené z více vrstev, anodu tvoří zinek a katodu mangan. Specialitou těchto článků je to, že mohou být vyráběny tiskem podobným tomu, jakým se potiskují např. trička a jejich výroba je tak velmi levná. Vědci již vyrobili první články v laboratorních podmínkách a věří, že již do konce tohoto roku by mohly být vyprodukovány první komerční produkty.

ICTS24

 

Zdroj: IT News.sk