Srovnávací test vybraných grafických pluginů

11. 12. 2008

Sdílet

Základní fotoeditační programy zvládnou mnohé úpravy. Často se ale budou hodit drobní fotoeditační pomocníci, existující ve formě plug-inů pro populární fotoeditory.

bitcoin školení listopad 24

Drobní pomocníci


Ať se to zastáncům klasické fotografie líbí nebo nelíbí, digitální fotografie ve vzájemném souboji jasně zvítězila. Někdo se spokojí s tím, co nafotil, jiný se zase snaží vykouzlit z digitální záplavy pár skvostů. Základní fotoeditační programy, ať již do nich investujeme málo nebo hodně, zvládnou mnohé. Často se ale budou hodit drobní fotoeditační pomocníci, existující ve formě plug-inů pro populární fotoeditory. Často totiž nabízejí funkce, které výrobcům klasických programů utekly. Přinášíme náš pohled na vybrané 4 zástupce z této kategorie.



Digimarc

Prvním pomocníkem je Digimarc, pocházející od stejnojmenné firmy. Jeho jedinou úlohou je vložit do digitálních fotografií neviditelný fotoznak, který již na obrázku zůstane, ať už děláme s fotografií jakékoliv další editační kroky. A nejedná se „jen“ o ochranu před ukradením fotografie, součástí vodoznaku mohou být i informace o tom, jak autora kontaktovat a kolik fotografie stojí. Ještě více se pak může hodit služba, která nabízí prohlédnout internetové dálavy a vystopovat, jestli někdo fotografii nestáhl.

Program je v jednoduché verzi součástí Photoshopu již od roku 1996, až do verze CS3 ale bylo jeho užívání mimořádně neintuitivní. To se s novou verzí vylepšilo a vložení vodoznaku je velice jednoduché. Musíme si ale uvědomit, že s Photoshopem dostaneme pouze zkušební verzi Digimarcu, za plnou verzi si budeme muset připlatit. A ne právě málo, pokud chceme chránit 1 000 fotografií, zaplatíme 79 dolarů. Druhá možnost chránící 3 000 fotek stojí 199 dolarů, a pokud chceme chránit 3 000 snímků a ještě mít možnost hledat potenciální krádeže na internetu, sáhneme do peněženky pro krásných 499 dolarů.

Pro každého tento program rozhodně není, ale pokud to někdo s fotografiemi na internetu myslí vážně, může se mu digitální ochrana proklatě hodit. Důležité bude ale rozhodnutí, zda si na program svými fotografiemi vůbec vyděláme.


Hodnocení: 80%

Pro: Výtečný pomocník proti internetovým krádežím obrázků

Proti: Cena







Ozone

Z dílny společnosti Digitalfilmtools pochází plug-in Ozone, který pracuje tak trochu jako software LightZone, ale pružněji. Celý princip práce s tímto programem se přibližuje spíše práci v temné komoře nežli počítačové fotoeditaci a v podstatě odpovídá zónovému systému, který propagoval slavný fotograf Ansel Adams. Díky tomu odpadá pro řadu uživatelů nepříjemná práce s vrstvami, pixely a histogramy a místo toho můžeme svoji tvůrčí inspiraci využívat rovnou na celém obrázku.

Ozone nám umožní výběr metody, kterou zónový systém použije k rozdělení fotografie na jedenáct zón, které v podstatě odpovídají jednotlivým clonám. A nabídka je bohatá, od luminiscence přes saturaci až po jednotlivé barvy. Navíc můžeme změny dělat v každé zóně zvlášť. A jelikož si můžeme nastavit i rozsah, počet kombinací je téměř nekonečný. Díky tomu si budeme se softwarem hrát déle, nežli jsme původně očekávali.

Jediná část, která nás u tohoto pluginu poněkud překvapila, je ukládání. Pod nabídkou Save totiž není uložení pozměněné fotografie, ale pouze důležitých dat. Pro skutečné uložení musíme kliknout na Done a fotografii uložit přímo z Photoshopu.
V každém případě se jedná o mimořádně robustní program umožňující výrazné změny. Pokud ve vašich žilách koluje krev umělce, vyhrajete si jako malí kluci.



Hodnocení: 90%

Pro: Výtečný nástroj pro zónové změny barev

Proti: Nic







Colorwasher

Jedná se o plug-in, který umožňuje nenáročné opravy barev, kontrastu, expozice a saturace. Práci můžeme vykonávat jak automaticky, tak manuálně. Program se sice holedbá revolučním algoritmem, výsledky se však od toho, co dosáhneme v běžném Photoshopu, nijak revolučně neliší.

Nečekaný důraz byl kladen na možnost porovnávat vznikající a původní obrázek, v nejnovější verzi je nejrůznějších kombinací rozděleného okna hned dvanáct. Korekce expozice a barev byla také výrazně posílena. Vedle 8-bitových obrázků přibyla podpora 16-bitových. Mezi další výhody patří široká paleta programů, pro které je tento plug-in určen, poslední verze funguje hned se sedmi, navíc si rozumí jak s Windows, tak s Mac OS X.

Když k popisu tohoto produktu přidáme nízkou cenu pod 20 dolarů a k tomu ještě vysokou rychlost i v případě skutečně velkých fotografií, chybu jeho nákupem neuděláme. Nicméně se v žádném případě nejedná o fotoeditační nástroj, bez kterého bychom se neobešli.

Hodnocení: 60%

Pro: Plug-in podporuje širokou paletu programů, rychlost


Proti: Nejedná se o nic revolučního






virtualPhotographer

Z dílny společnosti optikVerve Labs pochází plug-in virtualPhotographer. Samotná instalace je snad jedinou slabinou programu, soubory se sice rozbalí, ale musíme je do patřičného adresáře přemístit ručně. Potom už nás ale nečeká nic jiného, nežli zábava.

Samotná podstata je jednoduchá – plug-in nabízí možnost přidávat soupravu fotografických efektů doslova jedním kliknutím myší. Upravovat můžeme kdeco, od běžných změn jako je třeba kontrast, až po ty málo obvyklé jako je typ filmu nebo ASA. Vedle toho můžeme měnit „nastavení“ filtrů, filmovou emulzi a efekty. Těch jsou desítky, další si navíc můžeme pravidelně stahovat z firemního webu.

Manipulovat lze i s fotografiemi, které jsme nejdříve převedli na černobílé. Program využívá terminologie, která bude povětšinou známá pokročilým tradičním fotografům, vycvičeným ještě v temné komoře. Z toho může vykouknout pro některé (zejména ty později narozené) černá zrada, neboť hrozí, že v některých případech nebudou mít ponětí, o čem je řeč. Naštěstí je ovládání natolik jednoduché, že neuškodí, když si všechno pěkně postupně vyzkoušíme a získáte tak potřebné zkušenosti.

V každém případě se jedná o velice zajímavý plug-in, který přináší nejen zábavu, ale i spoustu zajímavých výsledků. Z pohledu „obrýlenců“ bychom sice uvítali pracovní plochu a především okno s fotografií poněkud větší, to je ale častým problémem plug-inů. Když si ovšem uvědomíme, že tento pomocník je k dispozici zcela zdarma, není co řešit.


Hodnocení: 80%

Pro: Plugin je k dispozici zdarma

Proti: Terminologie by mohla být jasnější


- - Václav Větvička

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.