Rok 2007 a představení chytrého telefonu iPhone
Všichni víme, že iPhone nebyl prvním chytrým telefonem. Dokonce by se dalo říct, že sám o sobě nepřišel se žádnou zcela revoluční technologií. Jenže chytrý telefon od Applu nabídl trochu jinou kombinaci hardwaru a softwaru, než bylo zvykem. A ukázalo se, že jde o chytrý telefon, po jakém zákazníci touží. Skutečnou revoluci ale způsobil až vývoj mobilních aplikací pro systém iOS a následně také Android.
Věci, které byli lidé zvyklí zařizovat přes stolní počítač, najednou mohli pohodlně řešit přes mobil, který mají neustále u sebe. Objevila se ale i řešení zcela nová. A tak příchod chytrých telefonů a jejich aplikací pomohl k přeměně bankovnictví nebo cestování, změnil mediální svět od zpravodajství až po multimédia. S trochou nadsázky lze říct, že chytré telefony se svými aplikacemi zcela změnily naše životy.
Počítač s grafickým rozhraním
Podobný příklad zásadní změny, která se ale odehrála o několik dekád dříve. Osobní počítače totiž do té doby byly v podstatě nástroji pro geeky, kteří si rozuměli s prvními programovacími jazyky. Bez znalosti kódu a schopnosti pracovat se specifickými příkazy v příkazové řádce jste toho ale s počítačem moc dělat nemohli. Mezi IT profesionály, zejména těmi pracujícími s linuxovými systémy, má tento způsob ovládání počítače dodnes významné postavení.
Pro běžnou společnost byl ale zcela přelomový vynález grafického rozhraní, ve kterém bylo možné počítač ovládat intuitivně pomocí myši. Ponechme stranou, zda za rozmachem tohoto principu stojí opět firma Apple s počítačem Mac, či Microsoft se svými Windows, nebo úplně jiná společnost, která ve druhé polovině 20. století v USA na tomto poli působila. Důležité je, že příchod grafického rozhraní umožnil počítače pohodlně používat i nezasvěceným a určil směr, kterým se počítače vyvíjí do dnešního dne.
Internet spojující zařízení po celém světě
Internet není zdaleka novou technologií. První experimenty s propojováním počítačů probíhaly již před mnoha dekádami. Zcela zásadní byla ale pro rozvoj celosvětové počítačové sítě internet devadesátá léta. Nejprve jsme takto dokázali propojit počítače s pomocí kabelu, dnes podobným způsobem propojujeme chytré telefony s pomocí mobilní datové sítě. Stále jde ale o připojení k internetu.
Díky internetu se stal z informačních technologií přelomový komunikační nástroj, který pomohl překonat mnohé bariéry. V reálném čase můžete komunikovat, hrát hry, nebo pracovat doslova s kýmkoliv po celé planetě. Dopady vynálezu internetu můžeme pozorovat do dnešního dne a evoluce neustále pokračuje.