Stovky fleeceware aplikací na iOS a Androidu vydělávají miliony

29. 3. 2021

Sdílet

 Autor: Fotolia © Syda Productions
Zkušební verze zdarma? Uživatelé naletí a zaplatí.

Výzkumníci odhalili stovky takzvaných fleeceware aplikací na Google Play a Apple App Storu. Svým tvůrcům vydělávají miliony dolarů, jejich účelem je přitom na zařízení uživatele instalovat stalkerware, spyware a různé reklamní aplikace, které zařízení v podstatě infikují.

Jejich účelem však není převzít kontrolu nad systémem nebo získat přístup k účtům uživatelů, ale špehovat, krást data a bombardovat chudáky uživatele reklamami, které generují zisk.

Dalším způsobem získávání peněz je lákat uživatelé na stažení softwaru, který si pak vyžádá obří sumy za „přeplatné“ k používání. Uživatelé vloží číslo kreditní karty a po krátkém trialu, který obvykle trvá tak týden, budou uživatelům pravidelně strhávány velké částky, kterých si mnozí nemusí hned všimnout a přijdou tak klidně o tisíce dolarů, v přepočtu desítky tisíc korun.

Fleeceware obvykle nabízí nějakou omezenou legitimní službu, ale obvykle jde o chabou kopii tradičního softwaru, který nenabízí nic navíc – a rozhodně neospravedlňuje vysokou částku předplatného.

Vývoj takových aplikací není ilegální, neboť uživatelé téměř vždy mají možnost předplatné zrušit – jen je často těžké přijít na to jak. Běžným způsobem je třeba malým písmem kdesi v aplikaci napsáno, že uživatel musí napsat e-mail na předem vypsanou adresu, kde musí specificky zažádat o zrušení předplatného.

Český Avast takto odhalil 204 fleeceware aplikací na App Storu a Play Storu, jen na iOS jich má být kolem 130 a generují zisky ve výši až 365 milionů dolarů.

Na Google Play jde překvapivě o daleko nižší částku – nějakých 38,5 milionů dolarů na 70 fleeceware aplikací. Je však možné, že výzkumníci zkrátka jen nenašli všechny.

bitcoin_skoleni

Nejčastější formou fleecewaru jsou astrologie, různé horoskopy, software na filtrování fotografií či videa, hudební lekce, software na tvorbu memů a komixů, skenery QR kódu nebo PDF dokumentů a editace videa.

Pokud uživatel fleecewaru naletí, nemusí se ještě příliš obávat, stačí včas zrušit omezenou zkušební dobu. Na to však mnohdy zapomene – a pak už lituje utracených peněz. V některých případech může s vrácením peněz pomoci sám Google nebo banka, ale spoléhat na to rozhodně nejde.