Politici z Nového Jižního Walesu hodlají také pořádat summit, na kterém se zaměří na etické souvislosti rozvoje umělé inteligence.
„AI má potenciál transformovat oblast služeb a zjednodušit lidem život. Tento summit bude pro nás příležitostí učit se od těch největších odborníků v naší zemi,“ popsal ministr Victor Dominello.
Austrálie už nyní na státní úrovni AI využívá, a co je důležitější, v praxi. AI zde pomáhá detekovat budoucí plošné požáry nebo předvídat poškozené trubek na přenos vody. Stejně tak nasadila Austrálie IoT platformu založenou na Azure, která by měla zjednodušit, a především zlevnit údržbu vlaků v Sydney.
Podle dat Gartneru vzrostl počet společností s AI implementacemi o 270 % za pouhé čtyři roky, a tento růst pravděpodobně zpomalovat nebude. Byznys související s AI by měl v roce 2020 dosáhnout hodnoty 3,9 miliard dolarů.
Austrálie samozřejmě není jediná země, která na národní úrovni s AI pracuje, v tomto je poměrně aktivní i Česká republika. O Austrálii je ale hodně slyšet, umí své úspěchy dobře medializovat a jsou na první pohled viditelné. I to je důležité, a je to něco, co řada států - kupříkladu Velká Británie - notně podceňují.
Etika AI je rovněž velmi populární téma. Není divu, vzhledem k různým sci-fi a postapokalyptickým až cyberpunkovým knihám, filmům, seriálům a videohrám panují před příliš rychlým rozvojem umělé inteligence obavy. Na jejich oprávněnosti se však neshodnou ani sami vědci a inženýři.