Ať již v současnosti pracujete s obrazem, fotografiemi, nahráváte hudbu nebo televizní pořady, současná digitální média ukládají tyto soubory na úložná zařízení. Ať je jejich velikost jakákoliv, jejich kapacita (zvlášť v případě těch interních) polehoučku přestává stačit a je nutné se podívat, kam tato data uložíme v případě, že je nechceme hned smazat. Ideálním řešením jsou v tomto případě externí disky.
U nich, podobně jako u zařízení, dominuje rozhraní USB 2.0. Tomu se celkem nedávno dostalo vylepšení v podobě rychlejšího USB 3.0. Disky s tímto rozhraním mají v současnosti praktické využití pouze u počítačů, které jsou tímto rozhraním již vybavovány, nicméně je pravděpodobné, že se s ním setkáme i u spotřební elektroniky. Výkonnější rozhraní 3.0 však doporučujeme používat již nyní, zvláště když s využitím redukcí kabelů je lze připojit – samozřejmě s degradací výkonu – i na zařízení s rozhraním USB 2.0. Nárůst výkonu je pak znát v okamžiku, kdy se rozhodneme svá data uložit na počítač nebo z počítače naopak odnést a představují tak ideální zařízení pro zálohu dat. Právě transfer dat do počítače, kde mohou být soubory rovněž přehrány, je hlavním důvodem, proč tato úložiště pořizujeme. Samozřejmě s tím je spojené i půjčování multimediálních souborů jiným uživatelům, což může být v řadě případů minimálně na hranici, nicméně se tak samozřejmě děje. I proto řada zařízení po připojení vyžaduje formátování jednotek a pro ukládání dat používá vlastní formát, kdy takto chráněné soubory lze přehrát pouze na zařízeních, kde byl záznam pořízen. Otázkou, která však zajímá v současnosti většinu uživatelů, je skutečný přínos rozhraní 3.0 oproti staršímu USB 2.0. Proto jsme se k představení si konkurujících produktů s USB 3.0 Transcend a Iomega, tak jsme Transcend přiřadily v tabulce pro srovnání i hodnoty Transcendu 25D2, což je shodný disk, ovšem s rozhraním 2.0.
Souboj rychlostí: Transcend StoreJet 25D3 vs. Iomega eGo Portable Hard Drive
USB 3.0 jako nadcházející přenosový standard slibuje až 10× větší rychlost (5 Gb/s) než v současné době nejrozšířenější port USB 2.0. Sliby jsou však leckdy chyby, říká staré přísloví, a proto jsme se rozhodli na závodní dráhu vypustit dva 2,5“ přenosné šampióny s 5400 otáčkami a kapacitou 500 GB, disponující rozhraním USB 3.0. Který z nich protne cílovou pásku v lepším čase?
Jako prvního si představíme závodníka ze stáje Transcend. Vrchní strana modelu StoreJet 25D3 je vyvedena v zrcadlově černém provedení, v její spodní části je umístěno zlatavé logo amerického Transcendu. Chráněna je průhlednou fólií, po jejímž sejmutí se disk okamžitě stává magnetem nejen na šmouhy či otisky prstů, ale hlavně na vznik jemných škrábanců. Přes zaoblené rohy se dostáváme na matně černou spodní stranu se čtyřmi rohově umístěnými gumovými nožkami, které stejně jako v případě jeho protivníka brání klouzání disku po stole či jiné podložce. Abychom disk při cestování co nejvíce uchránili před nechtěnými vlivy, je jako součást balení dodáván černý semišový obal, který budeme u druhého testovaného modelu postrádat.
Tím je externí disk Iomega eGo Portable Hard Drive, jenž minimálně po vizuální stránce před vaším multimediálním centrem obstojí jako sympatická sekretářka před prací znuděným ředitelem. Nabízen je celkem v pěti metalických barvách (červená, stříbrná, modrá, černá a grafitová), které doplňuje logo společnosti a značka eGo, spolu s kovovým páskem lemujícím disk po obvodu, jenž zároveň plní úlohu pasivního bezpečnostního prvku. Pochopitelně i v případě metalízy se nechtěným šmouhám či otiskům prstů nevyhnete, odolnost proti poškrábání je však výrazně vyšší.
Oproti Transcendu je příslušenství disku od společnosti Iomega chudší i o napájecí posilu v podobě USB kabelu s kulatou koncovkou. Samotný USB 3.0 kabel je navíc nepoměrně kratší, což vás může dostat do nesnází. Transcend vybavil StoreJet 25D3 inteligentním režimem, který jej kvůli úspoře elektrické energie po deseti minutách nečinnosti vypne a v případě zahájení interakce opět automaticky zapne, zatímco eGo vytrvale odebírá „šťávu“ dál.
Jakmile se ve vašem multimediálním koutku setmí a vy budete chtít před cestou do postele sledovat nejnovější akční trháky či relaxovat při poslechu hudby, promění se StoreJet 25D3 alias nehezká světluška za dne v broučka Jana Karafiáta a bude modrou barvou signalizovat připojení přes UBS 3.0 a oranžovou přes USB 2.0. Zato eGo ve tmě moc parády neudělá, malé bílé diody umístěné v zadní části vedle konektoru pro USB 3.0 kabel si z pohodlí vzdáleného křesla či gauče ani nepovšimnete.
Nikdo nemá rád, když ho ze sledování té nejnapínavější scény vytrhne reklama a musí netrpělivě vyčkávat jejího úprosně se blížícího konce. A podobně je tomu i u domácích systémů, kde vás od kýženého multimediálního obsahu často dělí rychlost disku, který slouží jako jeho úložiště. Proto jsme oba zástupce prohnali závodními drahami s rozmanitou obtížností.
První útočiště nám poskytla řada celkem tří HDD benchmarků. V první řadě to byl komplexní HDD testovací benchmark HD Tune Pro ve verzi 4.50, který jsme pro potvrzení výsledků doplnili jednoduššími testovacími nástroji ATTO Disk Benchmark 2.41 a CrystalDiskMark 3.0. Po jejich absolvování přišel na řadu prioritní reálný test v souborovém manažeru Total Commander, který oba disky prověřil za ostrého provozu. Jak si zástupci obou závodních stájí poradili s kopírováním celkem 5 GB hudby ve formátu MP3 a přenosem 3,4 GB filmových souborů po 700 MB? To se dozvíte z následující tabulky.
Jak můžete sami vidět, ve vyobrazených kategoriích vyhrává Transcend StoreJet 25D3 na plné čáře a nutno dodat, že nejen v nich. Výkon se mu daří zužitkovat především při kopírování malých souborů, kdy je jeho konkurenční výhoda rapidně vyšší než v případě těch velkých. To ostatně prokázal i ATTO Disk Benchmark, který ukázal, že oba disky dosahují svého maxima již při kopírování 64 KB souborů, kdy přenosová rychlost čtení Transcendu dosahuje 87,4 MB/s, zatímco v případě produktu značky Iomega 65,2 MB/s.
Když se vrátíme zpět na startovní čáru našeho testu, kde jsme oba závodníky hodnotili podle vzhledu, příslušenství a jednotlivých vlastností, můžeme přejít k vyhlášení výsledků: Transcend StoreJet 25D3 vítězí nejen kvůli lepším dosaženým výsledkům ve výkonnostních testech, ale i díky bohatšímu příslušenství, poutavé světelné signalizaci či úspornému režimu, do něhož disk po 10 minutách činnosti samovolně přechází. Na disku je navíc přítomen software StoreJet elite ve verzi 3.0, nabízející celou řadu více či méně užitečných funkcí. Kdyby byl dostupný pouze v originální jazykové mutaci, potěšil by nás více. Strojové překlady ala Google Translator už se dnes zkrátka nenosí.
Co se disku od společnosti Iomega týče, ten jednoznačně zaujme svou elegancí, širokou škálou barevných provedení i kvalitním zpracováním, jež díky pevnější konstrukci nabízí lepší ochranu disku před mechanickým poškozením či pádem, což lze umocnit dokoupením ochranného obalu, který bohužel není součástí balení. Po stránce výkonu však za svým soupeřem mírně pokulhává, a tak nám nezbývá než konstatovat, že je to disk mnohem hezčí než rychlejší.
Transcend StoreJet 25D3
Rozměry: 130 × 82 × 17,3 mm
Hmotnost: 191 g
Kapacita: 500 GB
Rozhraní: USB 3.0/USB 2.0
Velikost bufferu: 8 MB
Formát: externí 2,5“
Rychlost: 5400 otáček/min
Cena: 2000 Kč
Iomega eGo Portable Hard Drive
Rozměry: 124 × 84 × 17,8 mm
Hmotnost: 200 g
Kapacita: 500 GB
Rozhraní: USB 3.0/USB 2.0
Vyrovnávací paměť: 8 MB
Formát: externí 2,5“
Rychlost: 5400 otáček/min
Cena: 1900 Kč