Také trh barevných tiskáren prochází neustálým vývojem, a ačkoliv momentálně nelze mluvit o nějaké zásadní revoluci, nová úroda středně výkonných zařízení pro formát A4 přináší mnohá vylepšení některých důležitých parametrů. S pořízením nového zařízení tak můžete zase o kousek zvýšit dosažitelnou rychlost, snížit celkovou spotřebu energie a hlučnost nebo optimalizovat celkové náklady na vlastnictví.
Navíc postupně dochází také k neustálému zlepšování kvality tisku, která je nyní u námi testované kategorie kancelářských zařízení obecně na velmi dobré úrovni. Volbou vhodného modelu budete navíc schopni redukovat tiskové náklady, které se staly jedním z podstatných aspektů konkurenčního boje mezi výrobci, což hraje do karet právě uživatelům. V našem testu jsme se blíže podívali na osm aktuálních produktů výrobců Canon, Epson, Kyocera, Lexmark, Oki, Ricoh, Samsung a Xerox.
Pokud jde o výběr produktů k testování, požádali jsme výrobce, aby dodali stroje vhodné pro průměrný objem tisku zhruba 5 000 stran za měsíc, což je oblíbená kategorie vyhovující jak menším firmám, tak pracovním skupinám či oddělením, které požadují slušný výkon a přijatelnou úroveň provozních nákladů. Jako vždy ale musíme upozornit, že k tomuto základnímu kritériu lze přistupovat z různého úhlu pohledu. Vyhoví zde méně výkonná zařízení s kompaktnějším designem, tišším provozem a nižší spotřebou, nicméně obecně o něco vyššími náklady na tisk, nebo naopak výkonnější, možná i poněkud předimenzované stroje, které se vyznačují vyšší pořizovací cenou, ale vyplatí se z hlediska dlouhodobějšího pohledu na celkové náklady na vlastnictví.
Díky naší snaze upřednostnit při výběru produktů co nejaktuálnější novinky se zde setkáte s pestrou škálou zařízení, která reprezentují oba výše popsané přístupy k našemu zadání. Většina produktů byla, jak jsme požadovali, vybavena také jednotkou pro automatický oboustranný tisk – ten je dnes totiž klíčovým prostředkem k úsporám nákladů. Dobrou zprávou je, že zejména u výkonnějších modelů již představuje takřka samozřejmost, bez níž se ani nedodávají. Coby volitelná součást tiskárnu samozřejmě prodraží, nicméně nejde už o tak razantní skoky v cenách jako v minulosti.
O co jsme výrobce prakticky žádat vůbec nemuseli, bylo podpora instalace v síti, neboť ta již skutečně představuje standard. Zde stojí za povšimnutí zejména to, že většina výrobců je již schopná nabídnout také volitelnou bezdrátovou kartu, což potěší zejména stále početnější skupinu uživatelů přenosných počítačů všeho druhu.
Kromě toho je příjemné pozorovat, že výrobci důsledně dbají na zlepšování energetických parametrů, což se nejvíce projevuje v zefektivnění pohotovostního a úsporného režimu tiskárny, kde je běžná spotřeba u nových modelů výrazně nižší než v minulosti. V režimu spánku jsou pak někteří schopni zredukovat spotřebu až na pouhý 1 watt.
Canon i-Sensys LBP7750Cdn
Společnost Canon nasadila do našeho testu novinku, která přinesla do její nabídky klasických barevných laserových tiskáren závan svěžího vzduchu, neboť s ní dosáhla hranice rychlosti 30 str./min pro černobílý i barevný tisk a může se tak směle postavit i výkonnostně silné konkurenci. Je přitom určena pro maximální měsíční cykly 75 tisíc stran. V jejím základním vybavení najdete síťovou kartu i duplexní jednotku a můžete počítat se slušnými vstupními a výstupními kapacitami zásobníků a podavačů.
Futuristicky tvarovanému ovládacímu panelu dominuje pětiřádkový alfanumerický displej, který umožňuje snadné ovládání základních parametrů pomocí sady základních tlačítek.
Pokud jde o spotřební materiál, Canon i u tohoto modelu zůstává u kazet typu „vše v jednom“, což v této výkonnostní kategorii není tak běžné – většina výrobců vás nutí tiskové válce a přenosové pásy měnit zvlášť, zatímco Canon nároky na údržbu minimalizuje. Černou kazetu nabízí ve dvou variantách s výtěžností 5, nebo 10 tisíc stran, ty barevné pak pro 8 500 výtisků (při 5% pokrytí).
K volitelnému příslušenství patří kupříkladu bezdrátový tiskový server pro 802.11b/g, s nímž můžete tisknout i přes Wi-Fi , modul ROM pro emulaci PostScriptu 3 a čárový kód nebo 60GB pevný disk, s nímž lze využít také funkci šifrovaného zabezpečeného tisku. Přístup k zařízení v síti je možné řídit pomocí správy ID uživatelů a SNMPv3.
Canon používá svoji osvědčenou tiskovou technologii Automatic Image Refinement (AIR), s níž dosahuje rozlišení 9 600 x 600 dpi a kvalita tisku je ve všech typech kancelářských úloh vyrovnaná a na úrovni, velmi spokojeni jsme byli také s barevným zpracováním. Výkonnostně se Canon podle očekávání držel mezi nejlepšími testovanými produkty. První výtisky generované za přibližně 10 sekund sice nepatří k rekordním, ale jsou stále velmi rychlé a při vícestránkovém tisku už se naplno projeví síla tiskového enginu, který poskytuje vyrovnaný výkon i velmi dobré výsledky duplexního tisku. Spotřeba v různých režimech provozu je srovnatelná s konkurencí, přičemž v režimu hlubokého spánku činí pouze 1,7 wattů.
Co oproti jiným testovaným produktům Canon postrádá je podpora emulace PostSkriptu 3 a čárových kódů v základní výbavě tiskárny, lze ji získat až spolu s nákupem příslušného volitelného modulu. Neposkytuje také USB port pro přímý tisk, jako většina níže popsaných produktů. To jsou však spíše drobné ústupky, díky nimž Canon nabízí výkonnostní potenciál 30 str./min v síti a s automatickým duplexem za – ve srovnání s konkurencí – docela příjemnou cenu.
Epson AcuLaser C3800DN
Epson se do našeho testu přihlásil s modelem C3800DN, spadajícím mezi produkty, které se chýlí spíše k hranici rychlosti tisku 20 str./min. Uvedená hodnota je přitom relevantní pro barevné zpracování, zatímco černobílých stránek tiskárna za stejný čas vyprodukuje až 25. Je přitom určena pro špičkové zatížení 60 tisíc stran za měsíc.
Epson nabízí víceméně obvyklé kapacity vstupu a výstupu papíru. Standardní vstupní zásobník lze doplnit druhým a dosáhnout tak spolu s víceúčelovým podavačem celkové kapacity 1 250 listů a na výstupní podavač se vejde až 250 výtisků. Základní výbava tiskárny je velmi dobrá – nabízí duplex, síťový port, USB pro připojení k PC i USB pro přímý tisk PDF z flash paměti (k dispozici je také utilita USB Memory Print Maker pro přípravu materiálů pro přímý tisk). Paměť tiskárny je rozšiřitelná ze základních 128 MB až na 1 GB.
Ovládací panel vypadá jednoduše a ačkoliv displej je svými rozměry menší, dokáže i graficky zobrazit orientační stav tonerů pro rychlý přehled, stejně jako stav úlohy. Tiskárna přitom při vyčerpání barevného toneru dokáže automaticky přejít na černobílý tisk, aby byla schopna ihned dokončit úlohu.
Rychlosti tisku prvních stran mohou být u tohoto produktu trochu zklamáním i přesto, že jde o jeden z levnějších produktů. Vícestránkové úlohy, kde tiskárna může dosáhnout vyšších rychlostí jsou již uspokojivé, u duplexu si však povšimnete určitého zpomalení. Pro zlepšení kvality tisku používá Epson technologii 4800 RIT (Resolution Improvement Technology) a s ní je schopen dosáhnout dobrých výsledků jak při zpracování kancelářských dokumentů, tak u grafiky. V jeho prospěch mluví solidní barvy, při zpracování fotografií se však projevuje výraznější rastrování až šrafování. Z hlediska úspornosti můžeme pochválit hlavně nízkou spotřebu během tisku. Výrobce poskytuje standardně pouze jednoletou záruku, servis však provede v místě instalace.
Kyocera FS-5300DN
Společnost Kyocera svou nabídku barevných laserových tiskáren doplnila tak, že máte na výběr z pestré škály výkonnostně odstupňovaných modelů, mezi nimiž si můžete vybrat, abyste přesně vyvážili své požadavky na výkon, pořizovací cenu a tiskové náklady. Model FS-5300DN tvoří mezi stolními modely pomyslný střed a s výkonem 26 str./min při barevném i monochromatickém tisku je schopen oslovit široké řady zákazníků, zejména pokud vezmeme v úvahu příznivou cenu a fakt, že je standardně dodáván i s jednotkou pro automatický oboustranný tisk.
Výrobce přitom uvádí, že jej můžete zatížit v průměru až 15 tisíci výtisky za měsíc. Z hlediska rozšiřitelnosti vstupní kapacity patří tento produkt k nejflexibilnějším, neboť se všemi volitelnými doplňky nabídne prostor pro až 2 150 listů A4. Tiskárna využívá řídicí jazyk Prescribe IIc, podporuje 93 stupňovatelných fontů pro PCL/PostSkript i čárové kódy včetně dvourozměrných. Nabízí také USB rozhraní pro přímý tisk (PDF, XPS) z flash paměti.
Základní paměť můžete doplnit až na 1 280 MB, instalovat volitelný pevný disk pro správu tiskových úloh a dále je k dispozici slot pro volitelnou až 4GB kartu Compact Flash využitelnou k tisku formulářů, fontů či log, potažmo uložení maker. Dále si můžete dokoupit dodatečná síťová rozhraní včetně Wi-Fi (802.11b/g), gigabitového Ethernetu či optických alternativ.
V praktickém provozu jsme zjistili, že i přes nižší nominální parametry výkonu tato tiskárna v mnoha směrech udrží krok i s výše pozicovanými produkty v tomto testu. V časech prvních výtisků byla velmi konkurenceschopná ve všech úlohách a přestože stín svého rychlostního limitu překročit nedokáže, při zpracování našeho 27 stran dlouhého PDF (s kombinací textu a grafiky) udržela krok i s mnohem výkonnějšími produkty.
Pro dosažení kvalitního výstupu používá Kyocera technologii Multi-Bit, takže výtisky odpovídají rozlišení až 9 600 x 600 dpi. Skutečná kvalita tisku je velmi dobrým kompromisem pro uspokojivé zpracování všech běžných typů kancelářských materiálů. Kvalita textu i barevného podání je velmi dobrá, pochvalu si zaslouží například zpracování fotografií ve škále šedé, které patřilo k nejlepším. Barevná grafika je zpracována velmi kvalitně, ale barevné fotografie, byť působí velmi dobře, jsou o něco méně výrazné.
K hlavním výhodám FS-5300DN patří nízké tiskové náklady podpořené malými nároky na údržbu. Životnost komponent technologie Ecosys dosahuje u tohoto modelu podle výrobce až 200 tisíc stran, takže po tuto dobu budete měnit pouze toner. Na velmi dobré úrovni se pohybují také uváděné parametry spotřeby v různých režimech provozu.
S ohledem na velice slušný výkon, příznivou pořizovací cenu a velmi příjemné náklady na tisk představuje model FS-5300DN velmi dobrou volbu do jakékoliv kanceláře.
Lexmark C736dn
U Lexmarku jsme sáhli tentokrát po výkonnějším a dražším modelu C736dn, automaticky vybaveném duplexem a podporou provozu v síti. Jedná se o zařízení umožňující zpracovat maximálně 100 tisíc výtisků měsíčně, takže zákazníkům hledajícím tiskárnu pro průměrně 5 tisíc stran měsíčně poskytuje i dostatečnou rezervu pro zvládání špičkových zátěží při účetních uzávěrkách apod. Tomu odpovídá také výkon 33 str./min jak pro černobílý, tak pro barevný tisk, což znamená, že jde o nominálně druhou nejrychlejší tiskárnu v testu.
Navíc je vybavena podavači a zásobníky s vysokou kapacitou a v tomto případě nelze nezmínit také velkou rozšiřitelnost – celkovou kapacitu vstupu můžete rozšířit až na celkových 4 300 listů, což v této kategorii produktů není až tak obvyklé. Důvodem k tomu může být například možnost výběru z více typů podporovaných médií (včetně obálek, štítků, silného papíru apod.) bez potřeby měnit je v jediném zásobníku nebo obsluhovat víceúčelový podavač, jenž pojme max. 100 listů.
Velmi dobrá je také nabídka dalšího volitelného vybavení, kde nechybí ani gigabitové rozhraní pro LAN nebo bezdrátový tiskový server 802.11g, vybrat si ale můžete také interní kartu pro 802.11b/g/n pro rychlý přenos větších objemů dat (např. PDF souborů) přes Wi-Fi. Paměť lze rozšířit až na 1 280 MB a k dispozici je i volitelný pevný disk. Na předním panelu najdete výklopný čtyřřádkový displej, numerickou klávesnici a také USB port s podporou PictBridge pro pohodlný přímý tisk PDF či obrázků.
Kazety s tonerem jsou přístupné po odklopení přední stěny, tiskové válce a přenosový pás jsou umístěny na odklápějící se přední stěně, takže se k nim lze dostat velmi snadno a vše je označeno barevně pro bezproblémovou výměnu. Jako defaultní se instaluje driver pro PostScript 3.
C736dn je robustní a rychlý stroj, přitom se ale vyznačuje relativně tichým provozem. Tiskárna navíc nabízí režimy Eco-Mode pro snížení spotřeby energie a Tichý režim pro snížení hladiny hluku. První strany textových úloh lze získat už za zhruba 8 sekund a při tisku vícestranných úloh je výkon velmi dobrý a vyrovnaný. V duplexním režimu sice došlo k určitému zpomalení, to se ale pohybovalo na úrovni, která neznamenala žádný výrazný problém. Rychlost je pro černobílý i barevný tisk obecně stejná, avšak u grafických barevných úloh dochází k jejich delšímu zpracování. U Lexmarku se nám líbila kvalita tisku textu a i grafiky a pochválit můžeme celkové podání barev. O něco horší byla kvalita grafiky ve škále šedé, kde se projevovalo výraznější rastrování či šrafování. Lexmark C736dn je výkonná barevná tiskárna vhodná tam, kde je vyžadován vyšší výkon i zatížitelnost ve špičkách, stejně jako flexibilní možnosti rozšíření.
Dokončení testu vám přineseme v nejbližší době…