Test: Eizo Foris FS2332

23. 3. 2012

Sdílet

 Autor:
Nový model z rodiny Foris, který Eizo koncem roku uvedlo na náš trh, rozhodně není kandidátem na Red Dot Award, která se v IT průmyslu uděluje za design. Oč méně extravagantněji Foris FS2332 vypadá, o to je oproti konkurenci lepší v tom hlavním – kvalitě obrazu a funkčnosti.

Nejnovější počin tradiční značky, jak již zařazení do multimediální řady Foris naznačuje, je zaměřen především na hráče a milovníky fifi lmů. Svojí výbavou zahrnující dvojici HDMI konektorů, DVI, VGA, dálkový ovladač a integrované reproduktory navíc připomíná spíše televizor než počítačový monitor. Foris ani tentokrát nenavazuje na tradici předešlého modelu a Eizo nám tak naservírovalo na stůl monitor osazený IPS panelem (FX2431 měl S-PVA panel, FS2331 pak cPVA) využívající LED podsvícení, jehož dodavatelem je Samsung. I když je tento panel označován jako IPS, není mechanické chování krystalů a způsob propouštění světla řešeno tradičně, což v tomto případě znamená přínos pro majitele, protože dochází ke zlepšení pozorovacích úhlů i barevné přesnosti.

Eizo Foris FS2332

Rozlišení má hodnotu 1920 × 1080 pixelů (Full HD), maximální jas displeje je 250 cd/m2, statický kontrastní poměr dosahuje 1000 : 1 a odezva 6 ms GtG (gray to gray = šedá/ šedá). K tomu je monitor vybaven několika technologiemi Eizo pro zlepšení kvality obrazu. Jde především o známou funkci Smart Resolution, která analyzuje statické části obrazu a jeho pohybující se plochy na základě přicházejících snímků – sleduje šum a rozmazání a v případě potřeby je redukuje. Monitor tak dosahuje na některých místech zlepšení ostrosti. Smart Resolution Eizo používá kromě videa i pro přesnější zobrazení pleťové barvy a zpřesnění/zostření přechodů v oblastech vlasů nebo líčení.

Posledním segmentem, na který se vylepšení zaměřuje, je zlepšení čitelnosti písma. Mezi čtveřicí přednastavených a dvojicí uživatelských profifi lů nalezneme i režim pro čtení, který simuluje na obrazovce barevnou teplotu běžného papíru. Hráči pak přivítají jim dobře známou funkci Power Gamma zlepšující dynamický kontrast a extrémně nízký input lag (doba mezi vstupem snímku do displeje a jeho zobrazením na panelu) v podobě 1 snímku, což je zhruba zpoždění 1/60 sekundy. Právě 60Hz obnovovacífrekvenci FS2332 používá a i když není třeba hráčům zdůrazňovat, že pro FPS střílečky se více hodí 120Hz monitor, je tento model díky obvodům OverDrive a hodnotě input lagu pro hraní her ideální.

Foris FS2332 rovněž pracuje s interní 10bitovou hloubkou barev, což uvítají především uživatelé věnující se úpravě fotografifi í. Ty potěší i nový kalibrační software EasyPix2 a nová „levná“ sonda Eizo EX1 (ta není standardně součástí balení FS2332). Software umožňuje práci ve dvou režimech – s kalibrační sondou, kdy jsou cílová nastavení upravena podle hodnot naměřených kalibrační sondou. Na výběr máte z několika režimů podle aktuální potřeby správné reprodukce barev. V režimu Matching Mode je kalibrace pro sladění barevné teploty bílého bodu monitoru s vnímáním bílé papíru tiskové předlohy měřena pomocí podporované kalibrační sondy. Photo Viewing Mode kalibruje monitor pro prohlížení fotografifi í pořízených za běžných světelných podmínek. Režim bez kalibrační sondy umožňuje rychlé nastavení požadovaných parametrů pomocí myši, a to běžným porovnáním bílé papírové předlohy tak, jak se jeví lidskému oku pro upravení teploty bílého bodu. Po skončení kalibrace je automaticky vygenerován ICC profil, který se nastaví jako výchozí ve správě barev (CMOS). Kalibrační software Eizo Easy PIX2 podporuje vybrané modely Eizo řad S, EV, FS, T a vyšší řady SX a je určen především pokročilým a amatérským fotografům.

Eizo EasyPix 2

I když je obrazová kvalita i bez předchozí kalibrace, tedy s továrním nastavením, na velmi dobré úrovni a u produktu této cenové kategorie jsme ji nečekali, má i zde kalibrace smyl. V režimu sRGB nebyly po kalibraci tolik patrné stíny v šedých odstínech blíže k černé barvě, nicméně barevné odchylky hodnotíme jako zcela minimální a podání barev stále velmi přesné. Malinko slabší je to s podáním absolutní černé barvy, čehož si povšimnete obzvláště v situaci, kdy pracujete v tmavé místnosti. Jedná se však o typický problém většiny IPS panelů (nezaměňujte s S-IPS). Naměřená hodnota černé barvy po kalibraci činila 0,17 cd/m2. Co ovšem není přijatelné u profesionálních přístrojů, můžeme v tomto případě odbýt mávnutím rukou.

V kompletně zastíněné tmavé místnosti jsou po krajích monitoru viditelné drobné „přebytky“ světla, tzv. bleeding, není to nicméně důvod ke znepokojování. Za běžných světelných podmínek se jedná o jev praktickyneviditelný. Menší úbytek saturace a blednutí černé barvy mohou být patrné při větších pozorovacích úhlech, ale opět se nejedná o žádný dramatický nedostatek. I když to může vypadat, že výsledky bagatelizujeme, není tomu tak. Musíme si uvědomit, že se jedná o kategorii levných displejů, jejichž cena nedosahuje ceny profesionálních panelů, o elektronice nemluvě. Například černá zde prostě nedosáhne absolutních odstínů již vzhledem k rychlosti a způsobu uzamykání krystalů. Vadami a nepřesnostmi obrazu v tomto segmentu trpí každý monitor, jde jenom o to, jak se s tím daný model vypořádá a nakolik se přiblíží ideálním hodnotám. A to se Forisu daří.

O reproduktorech (2× 0,5 W), schovaných pod mřížkou zespodu pod IPS panelem, pouze konstatujeme, že jsou součástí panelu. Jejich funkčnost je podobná jako u většiny televizorů – hrají a dokáží se vybudit dostatečně na to, abyste zvuk slyšeli, i když budete monitor sledovat ze vzdálenosti několika metrů. Takže pokud například máte BDRip, rozhodně si vychutnáte obrazovou složku – ale nemusíte se honit zrovna honit za AC3. Pro přístup do menu a nastavení charakteristik monitoru (jas, úroveň černé, kontrast, sytost barev, odstín, teplota, gamma atd.) je třeba mít po ruce dodávaný dálkový ovladač – ovládací prvky na přední straně totiž slouží pouze k výběru vstupního signálu a nastavení hlasitosti, rozhodně tedy doporučujeme ovladač neztratit.

V této cenové kategorii není příliš velký výběr opravdu kvalitních IPS monitorů, Eizo k nim však naštěstí patří. Na tuto značku možná pro někoho podezřele nízká cenová hladina však v tomto případě vůbec neznamená nízký či nedostatečný výkon. Foris FS2332 můžeme i přes některá negativa, kterých jsme si všimli, směle doporučit jak hráčům, tak milovníkům HD fifi lmů i amatérským fotografům, toužícím po kvalitním monitoru za více než rozumnou cenu.

Technologie panelu: IPS (LED podsvícení)

Úhlopříčka: 23" (58 cm)

Rozlišení: 1920 × 1080 bodů

Poměr stran: 16 : 9

Reakční doba: 6 ms ve středních tónech (nastavitelný overdrive)

Pozorovací úhly: 178 °/178 ° při zachování kontrastu 10 : 1

Maximální jas: 250 cd/m2

Maximální kontrast: 1000 : 1 statický, 1500 : 1 s využitím funkce Contrast Enhancer

Konektory/rozhraní: 2× HDMI, 1× DVI-D, 1× D-Sub, 3,5mm audio vstup a výstup

Spotřeba: typická 20 W, (méně než 1 W v pohotovostním režimu)

Rozměry: 54,9 × 40,3 × 21,2 cm (s podstavcem)

Hmotnost: 6, 2 kg (s podstavcem)

ICTS24

Cena: 11 443 Kč

www.eizo.cz