Test: Laserové tiskárny pro pestrobarevný život v kanceláři (2.)

29. 8. 2009

Sdílet

Nabídka laserových tiskáren na našem trhu obsahuje množství zajímavých novinek, u nichž výrobci kladou důraz nejen na zlepšování výkonu či kvality, ale také na dobrou výbavu a ekonomický provoz.

bitcoin školení listopad 24

Dnes vám přinášíme pokračování včerejšího testu...

Konica Minolta magicolor 1650EN-dt
V tomto testu se Konica Minolta prezentovala s modelem magicolor 1650EN-dt. Zde je nutno hned na počátku zmínit, že vhodnou volbou by v námi testované kategorii produktů byl například větší, jednoprůchodový magicolor 4650DN, který jsme do testu ve skutečnosti nezařadili proto, že jsme mu věnovali bližší pohled už zhruba před rokem (viz CW 9/2008). Magicolor 1650EN-dt je tiskárna, která se v portfoliu výrobce (i tohoto testu) nachází o něco níže, fakticky je vhodná pro maximální zátěž 35 tisíc str./měsíc a je doporučována už pro průměrný tisk 500 dokumentů měsíčně.

Jednou z příjemných stránek, které z toho plynou, je velmi příznivá cena. Ta je nejnižší v testu, i když se jedná o konfiguraci rozšířenou „ve standardním balení“ o druhý zásobník, který ke kapacitě základního podavače pro 200 listů přidává prostor pro dalších 500 listů A4, takže zároveň můžete ihned využívat dva typy médií bez nutnosti jejich manuální výměny v jediné zásuvce či vkládání do víceúčelového podavače.

Z hlediska výkonu je jasné především jedno – tento produkt lze doporučit tam, kde těžiště leží zejména v černobílém tisku, neboť zde dokáže generovat až 20 str./min, zatímco v barvách pouze 5 str./min. V prvním případě jsme byli s výsledky spokojeni, neboť se tiskárna chovala velmi svižně, a to i při oboustranných úlohách. Naproti tomu například výsledek testu s jedno- i oboustranným tiskem PDF je potřeba brát poněkud s nadhledem – je jasné, že pokud priorita bude spočívat v barevném režimu, zařízení podobného ražení už dnes nebude ideální volbou a musíme opět odkázat například na zmíněný dražší, jednoprůchodový model 4650DN. Z hlediska kvality chválíme příjemné podání barev a slušnou přesnost tisku u rastrové či vektorové grafiky i ostré písmo, nutno však zmínit viditelnější rastr.

Kyocera FS-C5100DN
Také Kyocera se v nedávné době pochlubila doplněním portfolia tiskových produktů o několik zajímavých novinek – vedle zcela nových A3 multifunkcí řady TaskAlfa obnovila také nabídku barevných laserů pro menší střední firmy či pracovní skupiny. Ze tří nově představených modelů jsme do tohoto testu s ohledem na specifikované zatížení obdrželi ten nejnižší, s označením FS-C5100DN. Ten vyhoví právě pro maximální zátěže do 50 tisíc stran měsíčně, ale dle specifikací výrobce se vyplatí už pro průměrné zatížení 2 800 str./měsíc.

Základ tiskárny se v podstatě nezměnil, je jím technologie Ecosys a její komponenty s dlouhou životností – v tomto případě až 100 tisíc stran, což v podstatě odpovídá garantované životnosti zařízení, během níž jsou obměňovány pouze tonery. Na druhé straně výrobce uvádí, že nový model využívá nový tzv. kulovitý, mikrojemný toner, a kromě toho tiskárna na první pohled zaujme originálním designem, který se projevil jako příjemně účelný.

Vstupní kapacitu (250 listů v zásobníku a 150 listů na víceúčelovém podavači) je možné rozšířit až na v této kategorii nadstandardních 1 400 listů A4. Základním jazykem tiskárny je Prescribe IIc a vedle síťového adaptéru a USB portu nabízí Kyocera také hostitelské USB pro připojení flash paměti či slot pro interní tiskový server či volitelnou kartu Compact Flash umožňující uložení fontů, formulářů či maker. Pozornost věnujte také údaji o spotřebě za provozu – s hodnotu 405 W se Kyocera dostala jednoznačně nejníže.

Nominální rychlost tiskárny činí 21 str./min v barvě i v černobílém módu. Výsledky výkonnostních testů se mezi konkurencí zdaleka neztratily, právě naopak – černobílé dokumenty jsme získali už za zhruba 11-13 sekund při černobílém a za 12-15 sekund při barevném tisku. Solidní rychlost nabídnul také duplexní tisk.

K příjemným překvapením ze strany Kyocery patří nepochybně zjevné zlepšení kvality tisku, k níž dříve nebylo možné nemít určité výhrady. Nový model je schopen běžné požadavky kanceláří uspokojit prakticky beze zbytku, neboť i prezentační, případně rastrová grafika vypadá opravdu dobře, což podtrhují i pěkné barvy. A aby nebylo příjemných překvapení dost, přichází FS-C5100DN při svém výkonu a výbavě – včetně duplexu a síťového adaptéru – za velmi konkurenceschopnou cenu, která je příznivým bonusem k tradičně zdůrazňovaným nízkým nákladům na tisk.

Lexmark C544dn
Novinka C544dn je jednou z celé řady tiskových produktů, které v poslední době uvedl na náš trh Lexmark. S nimi přichází několik změn, které se týkají jak vzhledu, tak spotřeby energie, která je oproti dřívějším modelům výrazně nižší zejména v pohotovostní fázi, kdy čeká na další úlohu – k tomu přispívá použití fuseru s okamžitým zahřátím a podpora „eko“ režimu. Nutno však podotknout, že mezi aktuálními srovnatelnými konkurenty v tomto směru nijak nevybočuje, neboť na spotřebu se dnes zaměřují prakticky všichni výrobci.

Příjemnou vlastností je nicméně výkon až 23 str./min při zatížitelnosti maximálně 55 tisíc stran za měsíc. K zajímavým vlastnostem patří podpora PictBridge pro přímý tisk z fotoaparátu přes hostované USB (je nicméně umístěno vzadu) nebo možnost tiskárnu volitelně doplnit o podporu bezdrátové komunikace. Kapacita na vstupu nijak nevybočuje, do manuálního podavače však můžete vkládat jen jednotlivé listy a výstupní podavač pojme pouze 100 výtisků.

Výrobce zapracoval na kvalitě, což se projevilo zejména při barevném tisku. Tiskárna pracuje se základním rozlišením 1 200 x 1 200 dpi a technologií 4800 Color Duality a zejména kvalita barev je díky použití tiskové hlavy „čtyři v jedné“ na velmi dobré úrovni. Fotografie byly při použití standardního nastavení (nejlepší kvalita) sice až trochu přesycené, ale prezentační grafika vypadala skvěle. Rastr byl trošku patrný u světlejších odstínů.

Lexmark jakoby přitom obětoval část svižnosti, se kterou chrlily první výtisky některé z jeho dřívějších modelů, u nichž nebyla kvalita právě nejsilnější stránkou, i tak se ale stále jednalo o jedny z nejlepších výsledků, což platí i pro kontinuální potažmo opakovaný tisk.

K jinak svižnému výkonu ale musíme dodat, že duplexní tisk byl přece jen pomalejší, než bychom si přáli – tam, kde Lexmark konkurenci předehnal při jednostranných úlohách, ztratil se v průměru při tisku stejných dokumentů na obě strany. To se projevilo nejvíce při duplexním tisku našeho PDF v barvě.

Dokončení testu vám přineseme zítra...