Dnes vám přinášíme dokončení našeho testu...
Oki C710N
Společnost Oki, pokud by chtěla, mohla přinejmenším bez problémů soutěžit s mnohem levnějšími produkty v tomto testu, my jsme však v tomto testu upřednostnili jednu z posledních novinek v řadě laserových tiskáren, kterou je model C710N. Ten sice svojí pořizovací cenou přesahuje hranici 20 tisíc Kč, a je tedy dražší než většina konkurence, na druhé straně však na první pohled zaujme takřka rekordními rychlostmi tisku, které se bez problémů blíží uváděným 30 str./min, nebo ji v černobílém režimu přesahují.
Výtisky prvních stran i kontinuální tisk byly jednoznačně nejrychlejší. Nutno ale poznamenat, že v tom případě jsme obdrželi pouze verzi s podporou síťové instalace, ale bez duplexu, tudíž jsme nebyli schopni ověřit, jakých výsledků zařízení dosáhne při oboustranných úlohách. Navíc je třeba počítat s tím, že C710N představuje robustní zařízení vyhovující pro měsíční špičky až 100 tisíc výtisků, cena tedy odpovídá jeho schopnosti uspokojit i vyšší nároky. Koresponduje s tím vyšší vstupní kapacita základního zásobníku (530 listů s možností zdvojnásobení po přidání volitelné zásuvky) i víceúčelového podavače (100 listů). Ač se přitom jedná o objemnější stroj, parametry spotřeby výrobce udržel na uzdě konkurenceschopnosti, musíte se smířit pouze s o malinko vyšší hlučností. Tiskárna podporuje emulace PCL i PostScriptu 3, SIDM (IBM-PPR, EPSON-FX) či přímý tisk PDF (v1.5) a vedle USB a síťového portu nabízí také paralelní rozhraní. Příjemným překvapením byl displej na ovládacím panelu – je sice pouze monochromatický, nicméně větší, než je běžné, a je schopen například graficky zobrazovat stav spotřebního materiálu. Ty, kdo mají s produkty Oki zkušenosti, nepřekvapí bohatá softwarová výbava.
Po stránce kvality je naší jedinou výhradou viditelnější rastr u fotografií, prezentační grafika, kancelářské dokumenty a obecně přesnost tisku však dosahovaly velice dobré úrovně. Velmi příjemné je také podání barev.
Ricoh Aficio SP C312DN
Jedna z posledních novinek společnosti Ricoh, tiskárna s označením Aficio SP C312DN, je po Oki druhým z produktů, jejichž ceny přesáhly hranici 20 tisíc Kč. Nutno však poznamenat, že zatímco poskytuje o něco nižší, ale třetí nejlepší nominální výkon – 25 str./min v barvě i černobíle –, oproti konkurentovi přichází za tuto cenu také s duplexem.
Podobně jako v předešlém případě, i zde se jedná o robustní zařízení, s nímž lze počítat i při větších objemech měsíčního tisku, čemuž nahrávají také kapacity vstupních zásobníků: 500 listů pojme standardní a dalších 500 případná volitelná zásuvka a dalších 100 lze vložit na víceúčelový podavač. Opět můžete počítat s podporou PCL i PostScriptu, širokou podporou operačních platformě včetně Citrix Presentation Serveru a vedle USB 2.0 a Ethernet portu také s podporou PictBridge, což může být ve věku digitální fotografie příjemnou vlastností i v kanceláři.
Základní rozlišení tiskárny činí standardních 600 x 600 dpi, po volbě režimu vysoké kvality v ovladači je však možné dosáhnout ekvivalentu 2 400 x 600 dpi. Kvalita tisku přitom k přednostem tohoto produktu nepochybně patří, neboť poskytuje velmi dobré zpracování barev a precizní tisk vektorové i rastrové grafiky. Problémy jsme neměli ani s kancelářskými, převážně textovými dokumenty. Rastr byl opět postřehnutelný spíše u méně sytých barev či světlejších odstínů.
Naměřené výkonnostní výsledky nebyly rekordní, ale z větší části se držely na přijatelných hodnotách. U prvních výtisků se nedostanete pod 13 sekund, což u této cenové kategorie může překvapit, jelikož ale tiskárna pravděpodobně nebude využívána jako osobní, přímo na pracovním místě konkrétního uživatele (to plyne nejen z jejích rozměrů a vyšší hlučnosti, ale také z celkového zaměření), patrně si toho v praxi ani nestihnete povšimnout. Jakmile jsme ale spustili kontinuální nebo opakované úlohy, naše pochybnosti se rozplynuly, neboť zejména při černobílém tisku byl výsledek velmi slušný. Za pozornost stojí především výkon v duplexním režimu, který se prakticky vyrovnal času jednostranného tisku – a konkurenci nechal poměrně daleko za sebou. Trošku větších prodlev jsme se dočkali při zpracování barevné rastrové grafiky a při barevném tisku PDF, kde už byl zjevnější i rozdíl v oboustranném módu. Například při opakovaném tisku barevného textového dokumentu ve Wordu se stroj bez problémů přiblížil slibovaným 25 str./min.
Xerox Phaser 6280V_DN
Dojmy z tiskárny Phaser 6280V_DN, kterou do testu jako jeden z posledních přírůstků do řady Phaser poskytnul Xerox, lze stručně shrnout frází „skvělý poměr ceny a výkonu“. Za cenu jen o málo vyšší, než kolik stojí levnější a méně výkonné modely v testu, totiž nabízí výkon, který si nijak nezadá s výkonnější částí spektra zde zařazených produktů. Základní parametry tiskového enginu jsou 26 str./min barevně a až 31 str./min černobíle. Ačkoliv časy prvních výtisků na Oki C710N nedosáhnou, stále se jedná o jedno z nejsvižnějších zařízení z testovaných. A ačkoliv mezi dobou jednostranného a oboustranného tisku byla určitá prodleva, pořád jde o druhý nejrychlejší duplexní tisk po Ricohu (opět připomeňme, že Oki duplexem nedisponovala). Totéž lze zopakovat také pro tisk stejných úloh v barvách, kde výsledky působí díky absenci duplexu u Oki a horším časům Ricohu ještě přesvědčivěji.
Přitom se jedná o tiskárnu schopnou vyprodukovat až 70 tisíc stran měsíčně, která za zmíněnou příznivou cenu přichází v plné výbavě (duplex, síť) a volitelně dovoluje podobně jako Lexmark také rozšíření o podporu bezdrátové komunikace. Základní vstupní kapacita odpovídá průměru, o něco více archů (150) se ale vejde na víceúčelový podavač a volitelně lze přidat zásobník pro 550 listů. Na výstupní podavač se vejde až 300 stránek. Za zmínku stojí také pro tuto výkonnostní třídu zařízení Xeroxu typické tonerové cartridge typu vše v jednom, podpora síťového protokolu IPv6 či bezpečnostních standardů 802.1x a SSL/HTTPS. Příjemná je při uvedeném výkonu také relativně malá spotřeba a nízká hlučnost.
Také kvalita zpracování našich tiskových podkladů byla solidní. Kvalitativně zcela vyhovující výsledky jsme získali u běžných kancelářských materiálů, kde Xerox poskytnul ostré, dobře čitelné písmo a poměrně přesnou prezentační grafiku. Rastrovou grafiku či fotografie zpracoval téměř čistě a bez problémů, přičemž viditelný rastr nelze považovat za nevýhodu, nicméně barvy nepůsobily příliš živě – v tomto směru tak Xerox vyhoví spíše pro prezentační materiály než pro marketingové brožury.