Dokončení včerejšího testu...
Lenovo ThinkPad W700
Model W700 spadá v rodině notebooků ThinkPad, která u společnosti Lenovo zahrnuje produktové řady pro firemní uživatele, mezi mobilní pracovní stanice určené jako nekompromisní náhrada výkonného desktopu. Svým zaměřením je tedy orientován na sféru profesionální grafiky či návrhu a s ohledem na to je také velmi bohatě vybaven – stručně na úvod zmiňme kvalitní 17“ LCD doplněné kalibračními nástroji, vestavěný tablet a pod kapotou čtyřjádrový procesor plus dva rychlé pevné disky.
Podívejme se na ty nejzajímavější vlastnosti podrobněji a popořadě. Značka ThinkPad je na trhu již natolik etablovaná, že jejich bytelný a prakticky neměnný design asi málokoho překvapí. Hlavní odlišností W700 od běžných modelů jsou ale na první pohled zejména větší rozměry dané použitím LCD s úhlopříčkou 17 “. V kombinaci s hmotností 3,8 kg je patrné, že tento počítač nabízí větší pohodlí při práci než při přenášení. TFT displej s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů přitom podle výrobce pokrývá 72 % barevného gamutu barevného prostoru Adobe RGB, takže by měl poskytovat lepší podání grafiky než běžné displeje mobilních počítačů, neboť Lenovo uvádí, že běžné je pouze 45% pokrytí Adobe RGB. Přesnost tohoto tvrzení jsme neměli možnost ověřit, ale nutno říci, že s jasem 400 nitů a dvojitým podsvícením jsou podání barev a vyrovnanost obrazu displeje W700 (mluvíme-li o přenosných počítačích) na slušné úrovni. Je možná překvapivé, že výrobce namísto tradičního technologie TN nepoužil IPS panel, který nabízí v některých směrech (úhly pohledu atd.) přece jen lepší vlastnosti –
tato připomínka ale vychází spíše z faktu, že u některých modelů ThinkPad Lenovo IPS displeje používá, než že by šlo o něco zcela běžného.
O dosažení vysokého grafického výkonu se stará nVidia Quadro FX 3700 s 1 GB grafické paměti RAM a nutno říci, že na dosaženém výkonu v oblastech tvorby videa a 3D se její přítomnost znatelně projevuje. Fakt, že to Lenovo s grafikou myslí opravdu vážně, pak jakoby ještě podtrhuje přítomnost integrované sondy (X-Rite Huey) pro kalibraci barev. Za tímto účelem výrobce nabízí sadu filtrů odladěných pro použitý displej a software HueyPro firmy Pantone. Kalibrace se provádí se zavřeným displejem se zvukovou indikací průběhu a trvá pouze něco přes minutu.
Na grafické aplikace je zaměřen také další zajímavý prvek nabízený W700. Jde o vestavěný tablet Wacom umístěný na ploše pod klávesnicí vedle touchpadu. Jeho plocha činí 210 x 80 mm a je možné jej v kombinaci s dodaným perem využívat s rozšířenými aplikacemi včetně Adobe Photoshop či Windows Paint, potažmo CAD/CAM pro retušování, ilustrace či obecně tvorbu obsahu. Tablet lze přitom podle aktuální potřeby snadno namapovat na celou obrazovku či uživatelsky definovanou plochu.
Ani samotná hardwarová konfigurace za zmíněnými možnostmi nijak nezaostává, naopak je velmi nekompromisní. Srdcem počítače je čtyřjádrový Intel Core 2 Duo Extreme QX9300 (2,53 GHz, 45nm výrobní proces, jádro Penryn), jemuž sekundují 4 GB operační paměti DDR3 (podporováno je až 8 GB). Pro ukládání dat jsou k dispozici hned dva pevné disky s kapacitou 200 GB a 7 200 ot./min. Nejenže tak poskytují vysokou úložnou kapacitu s podporou šifrování celého disku pro ochranu dat, ale také možnost provozu v režimu RAID 0, kdy je prostřednictvím strippingu dosaženo vyššího výkonu I/O. Kromě toho je možné nainstalovat ještě třetí disk (SSD) do univerzální šachty.
Pomineme-li tišší reproduktory, nabízí W700 vysoký komfort ve všech směrech – k dispozici je mechanika Blu-ray Recordable, Wi-Fi, Bluetooth, webkamera ve víku, čtečka karet „7 v 1“, celá řada portů (5x USB, DVI-D, výstup S-PDIF, FireWire, ExpressCard atd.), čtečka otisku prstů i vysoce kvalitní, pohodlná klávesnice včetně pole numerických kláves a touchpadu i trackpointu pro polohování.
Pracovní stanice W700 přichází s operačním systémem Windows Vista Business v 64bitové edici, což jen podtrhuje high-endové zacílení tohoto stroje. Po stránce doplňkového softwaru patří Lenovo k těm nejlepším – v rámci sady ThinkVantage poskytuje prostředky pro správu systému a síťových připojení, zálohování a obnovu atd. K tomu jsou dodávány i speciální prostředky pro diagnostiku (PC Doctor) či defragmentaci (Diskeeper Lite). Softwarová nabídka je pro technicky méně zdatné uživatele až zahlcující, mnohé z utilit však mohou nabídnout zajímavé doplňky či snáze použitelné pomůcky, než jsou některé základní systémové nástroje Windows Vista.
Pokud jde o to, jak se W700 chovala v našich testech, nutno říci, že zcela podle očekávání nabídla velmi nekompromisní výkon, a to zejména u grafických a multimediálních aplikací, které těží jak z výkonu použitelného CPU, tak i grafiky a disků nakonfigurovaných do RAID 0. Na druhé straně výdrž baterie – ač je její kapacita nominálně velmi vysoká – poskytuje spíše minimum nutné pro přežití, v tomto případě však vzhledem k zacílení není na místě mluvit o ústupcích.
V celkovém pohledu představuje ThinkPad W700 výkonný přenosný počítač pro náročné, přičemž je příjemné vidět, že kromě hrubého výpočetního potenciálu výrobce myslí na komfort uživatele také v dalších směrech. Poskytovaná výbava tvořená širokou škálou integrovaných nástrojů včetně kalibračního systému a tabletu činí z tohoto notebooku opravdu profesionální záležitost.
Panasonic Toughbook CF-52
S posledním testovaným produktem se opět posouváme do trochu odlišného produktového segmentu, v tomto případě směrem k notebookům připraveným na vyšší nároky z hlediska fyzické odolnosti. Konkrétně si představíme poloodolný počítač Toughbook CF-52, jehož výrobcem je společnost Panasonic a jehož vnější provedení je tomuto účelu striktně podřízeno, což je na první pohled vidět na bytelném a objemném těle počítače. I přes poněkud „baculatější“ provedení ale není příliš nepohodlné s notebookem cestovat, neboť mobilita k jeho výrazným handicapům nepatří – 3,4 kilogramů si ani neuvědomíte, neboť při přenosu můžete CF-52 uchopit za velkou a pohodlnou rukojeť, která tvoří součást šasi.
Jak jsme naznačili, testovaný model se řadí do skupiny poloodolných produktů (semi-ruggedized), takže vyhovuje základní normě MIL-STD 810F a je schopen odolat základním rizikům prostředí, nicméně pro splnění přísnějších kritérií byste museli sáhnout po jiném modelu tohoto výrobce. CF-52 tedy možná není volbou pro armádní prostředí, ale s tělem vyrobeným ze slitiny magnézia je dostatečně vybaven pro ochranu před náhodnými pády a nárazy v průmyslovém prostředí, případně při divočejší prezentaci nebo v hektickém kancelářském provozu. Výrobce garantuje, že notebook bez úhony přežije pád z výšky až 76 cm. Vyšší odolnost mohou ocenit také mnozí obchodní cestující, kteří svůj notebook nosí všude s sebou a je tak vystaven mnoha drobným nárazům apod. Citlivé součásti, jako je pevný disk, jsou chráněny proti vibracím a klávesnice je odolná proti nechtěnému polití tekutinou. Zcela vodotěsný však CF-52 není a přesto, že veškeré porty a otvory jsou důkladně chráněny gumovými či plastovými krytkami, pro rutinní nasazení ve vyloženě prašném prostředí by byl vhodnější plně odolný model.
15,4" displej je chráněn pouze vnějším krytem, samotná obrazovka vyztužená není, je však alespoň vybavena polarizačním filtrem, což v terénu můžete ocenit. LCD nabízí oproti výše popsaným produktům nižší rozlišení 1 280 x 800 bodů, z čehož plyne, že pro náročné grafické aplikace si tento produkt patrně nevyberete – naproti tomu pro průmyslové aplikace je to ideální, neboť v tom případě by se s malým, hůře čitelným písmem a ikonami pracovalo v terénu špatně. S tím koresponduje použití integrované grafiky (Intel GM45), což bude trochu výraznějším nedostatkem, podíváme-li se na produkt čistě jako na výkonný notebook. Jak ale bylo zmíněno, vše je zde především otázkou úhlu pohledu, neboť zacílení tohoto stroje je přece jen odlišné. Na druhé straně, Panasonic nabízí také konfigurace některých modelů i s diskrétní grafikou.
Zbytek hardwarové části je ale na slušné úrovni – CF-52 je postaven na Centrinu 2 využívajícím procesor Core 2 Duo P8400 (2,26 GHz), byl osazen 2 GB RAM a 160 GB diskem (5 400 ot./min), odolným proti nárazům. Samozřejmostí je podpora bezdrátové komunikace (802.11a/b/g/n, Bluetooth) a vedle běžných portů, jako jsou USB, FireWire, gigabitový Ethernet, PC CRard či ExpressCard, je přítomno také sériové rozhraní a čtečka SD/SDHC karet. S ohledem na parametry týkající se grafiky nepřekvapí absence digitálního video výstupu. Čtečka otisků prstů či smartcards a modul UMTS/HSDPA už patří mezi volitelné doplňky. Z hlediska běžného uživatelského komfortu je CF-52 poměrně sporý, neboť zde nenajdete žádné speciální funkční či aplikační klávesy a klávesnice samotná je oproti ThinkPadu či Lifebooku přece jen horší. Coby polohovací zařízení je k dispozici pouze touchpad – opět odolný proti polití vodou. Líbilo se nám, že se notebook ani při delší práci nadměrně nezahřívá a nabízí dosti hlasité reproduktory, které oceníte v hlučnějším prostředí.
Po stránce výkonu na tom byl Toughbook lépe, než jsme čekali. S výjimkou čistě grafických úloh z oblasti 3D a zpracování videa, kde externí grafiky s dedikovanou pamětí přece jen udělají své, byly výsledky velmi slušné, a to i s ohledem na nižší cenu oproti testované konkurenci (byť přímé srovnání není zcela relevantní). V čem ji CF-52 naopak nechal daleko za sebou, byla výdrž na baterie. Jak jsme zmínili, u notebooku, od něhož čekáme maximální výkon, nejde o prvořadé kritérium, nicméně při uplatnění v náročném prostředí, pro něž je tento produkt určen rychlé, to roli naopak hraje, tudíž si výsledky pohybující se v úsporném režimu kolem sedmi hodin a více zaslouží pozornost.
Příjemnou vlastností CF-52 je relativně přijatelná cena, za niž obdržíte slušnou hardwarovou konfiguraci a především solidní, odolné provedení, které sice nepřežije úplně cokoliv, ale může zcela uspokojit široké spektrum uživatelů. Díky tomu jde o životaschopnou volbu pro nejednoho pracovníka v náročnějších podmínkách, který při pohybu po staveništi či montážní hale riskuje nejen finanční ztrátu kvůli poškození počítače, ale především ztrátu nebo okamžitou nedostupnost dat.