WD ovšem nepatří k nováčkům v tomto oboru - předchozí generace této značky patřily bezpochyby k tomu lepšímu, co bylo v minulém či předminulém roce na trhu k dispozici. Nicméně vývoj jde rychle kupředu a konkurence v podobě přístrojů Xtreamer, Evolve a v neposlední řadě i Apple TV zvyšuje nároky jak co se podpory formátů, tak uživatelského rozhraní týče.
WD TV Live je spíše multimediálním bezdrátovým klientem, než centrem. Po připojení do domácí sítě v něm totiž můžete přistupovat k filmům, hudbě a fotografiím, které sdílíte z počítačů či NAS serveru pomocí UPnP či DLNA (standardně podporováno například ve Windows 7). Pokud soubory v domácí síti nesdílíte, můžete samozřejmě na USB port připojit flash či pevný disk (podporovány jsou formáty NTFS, FAT32 a HFS+) - přístroj má dokonce USB porty dva, takže na zadní můžete například nastálo připojit větší pevný disk a čelní používat pro Flash disky. Na čelní straně naleznete pouze zmíněný USB port a diodu indikující stav přístroje, na zadní straně jsou pak vedle druhého USB také LAN, HDMI, optický a kompozitní/analogový výstup. Přístroj je tak velmi flexibilní a lze jej připojit jak moderním LCD či plazmovým televizorům, tak ke klasickým CRT televizím (byť v tomto případě jsme trochu bojovali s úpravou poměru stran).
Pochvalu zaslouží WD za graficky dobře vyvedené a vcelku přehledné základní menu - nedosahuje sice svižnosti a přehlednosti Apple TV, nicméně vypadá o poznání lépe. K dispozici pro základní nastavování máte také webové rozhraní, k němuž lze přistupovat z PC, tabletu či mobilního telefonu (připojených do domácí LAN/WiFi sítě). Dálkové ovládání je přehledné a ergonomicky dobře zvládnuté, nicméně opět nám připomnělo, proč je Apple v ergonomii o třídu či dvě výše (pro naprosto intuitivní ovládání si vystačí s extrémně jednoduchým ovladačem) - na druhé straně Apple je zas o třídu či dvě níže co se týče nabídky funkcí (na našem trhu) a podpory formátů.
V těch si WD TV Live vedla velmi dobře až výtečně - méně problémů jsme možná trochu paradoxně měli s novějšími formáty a videosoubory či kontejnery MKV s videem kódovaným H.264 - přístroj zvládal dobře i titulky uvnitř a vně kontejnerů (nerozuměl si bohužel formátem .txt s časovými kódy). Na problémy jsme narazili také u některých starších DivX souborů a WMV, nicméně drtivou většinu aktuálních filmů a seriálů zvládal WD TV Live bez problémů, včetně těch se zvukem v DTS a AC3 formátu. Velmi dobře si rozumí též se zvukovými formáty včetně populárního bezztrátového FLAC. Pouze při spouštění velkých video souborů v rozlišení 720p či 1080p jsme občas narazili na prodlevu v řádu několika desítek vteřin a to i při připojení přes LAN (přístroj podporuje pouze 100 Mbit LAN).
Samostatnou, v našich končinách bohužel často trochu smutnou kapitolu tvoří dostupné internetové služby. Americký Netflix či Hulu, které nabízejí nejbohatší výběr filmů a seriálů (v angličtině) bohužel v Evropě tradičně nejsou přístupné, v seznamu chybí tradičně i české portály s videi, nicméně i tak má WD TV Live poměrně bohatou nabídku zahrnující vedle obligátního Youtube či Picasa také služby Vimeo, MediaFly, Flingo či DalilyMotion, adresáře internetových rádií ShoutCast a TuneIn, hudební služby Deezer (v ČR zatím nedostupná) či Live 365 (vyžaduje předplatné). V nabídce jsou též předpovědi počasí Accuweather, přístup ke hrám prostřednictvím PlayJam a možnost zobrazení obsahu ze sítě Facebook. Internetový prohlížeč v nabídce chybí, či přesněji nám nechybí, neboť pomocí dálkového ovládání je stejně brouzdání bolestivou a nezáživnou záležitostí.
Suma sumárum je tak vlastně nabídka WD TV Live bohatá - potěšila nás zejména internetová rádia, jen bychom ocenili o něco lepší přístup k archivům podcastů - nicméně v tomto směru se dosti angažuje uživatelská komunita, která nabízí nástroje pro přenost seznamu podcastů.
Samotné železo jsme již popsali, nezmínili jsme ale jak se chová v běžném provozu - “studený” start zabere cca 20-30 vteřin, přístroj se ale běžně pouze uspává a z tohoto stavu startuje bleskurychle za cca 2-3 vteřiny. To ovšem vede k o něco vyšší spotřebě ve “standby” - cca 4 watty (za plného provozu spotřebuje WD TV Live pouze 6-8 W).
WD TV Live možná není tak sexy jako Apple TV, nicméně za nižší cenu (ta se momentálně pohybuje kolem 1700 Kč s daní) dostanete o hodně více muziky. Jednoduché, malé, úsporné zařízení, které toho “umí” víc než řada “chytrých” televizorů je zkrátka a dobře ideálním doplňkem pro ty “hloupější” televize a zejména pro ty, kdo nechtějí investovat nejen peníze, ale hlavně čas do používání HTPC.
Specifikace
Podporovaná rozlišení:
SD (576p)
HD (720p)
Full HD (1080p)
Podporované standardy:
UPnP, DLNA, USB FAT32/NTFS/HFS+
Rozhraní:
2x USB 2.0, HDMI, AV out, Optický zvukový výstup, LAN, WiFi 802.11 b/g/n
Audio a video formáty:
AVI (Xvid, AVC, MPEG1/2/4), MPG/MPEG, VOB, MKV (h.264, x.264, AVC, MPEG1/2/4, VC-1), TS/TP/M2T (MPEG1/2/4, AVC, VC-1), MP4/MOV (MPEG4, h.264), M2TS, WMV9, FLV (h.264), JPEG, GIF, TIF/TIFF, BMP, PNG, MP3, WAV/PCM/LPCM, WMA, AAC, FLAC, MKA, AIF/AIFF, OGG, Dolby Digital, DTS, PLS, M3U, WPL, SRT, ASS, SSA, SUB, SMI