Test: Windows 7 fungují i na velmi starých PC

22. 6. 2009

Sdílet

O tom, že hardwarové nároky Windows 7 mají být při jejich vývoji drženy na uzdě se mluví už dávno. Nicméně oficiální požadavky jsou podobné, jako tomu bylo u Visty. Naši američtí kolegové proto zjistili, na jak starém počítači je možné Windows 7 úspěšně spustit a výsledek byl vskutku překvapující.

Ve spolupráci s členy Windows Club fóra se proto pokusili zjistit, na jaké nejslabší konfiguraci kdo nainstaloval testovací verzi chystaného OS společnosti Microsoft - Windows 7. Rekord zatím drží uživatel, kterému se podařilo zprovoznit tento nový operační systém ve 32bitové verzi na PC s procesorem Intel Pentium II s taktovací frekvencí pouhých 266 MHz (jádro Klamath s 32 kB windows 7 experience indexL1 a 512 kB L2 cache), dále se 128 MB a následně i jen 96 MB operační paměti a 4MB grafickou kartou. S menším množstvím operační paměti již odmítaly Windows 7 pracovat, takže 96 MB je absolutní minimum. Běh systému potvrzují okolní screenshoty, přičemž Windows Experience Index ohodnotil tuto konfiguraci čistou jedničkou.

Nicméně co se týká procesoru, zde pravděpodobně bude ještě možnost jít s frekvencí dolů a zmíněný uživatel plánuje svůj pokus v brzké době vyzkoušet na první generaci procesorů Pentium s frekvencí 166 MHz a grafickou kartou s 1 MB.

Rozhodující pro rychlost běhu Windows 7 je spíše množství operační paměti, jejíž nedostatek systém brzdí kritickým způsobem a práci s hojně využívanou virutuální pamětí v odkládacím souboru pak rozhodně nepomáhají ani staré a pomalé pevné disky.

Hlavním problémem však není samotná teoretická spolupráce Windows 7 se starým hardwarem, ale hlavně doba instalace a bootování. Podle dalšího uživatele na Windows Club fóru se totiž nový operační systém instaloval na jeho windows 7 experience indexpokusném počítači s procesorem Pentium III a 128 MB RAM celých 17 hodin a nabootování pak trvalo 17 minut. To ale v tomto případě nebylo způsobeno ani tak rychlostí samotného procesoru, jako spíše právě malým množstvím dostupné operační paměti.

Zkušenosti zmíněných uživatelů proto dávají šanci všem vlastníkům starších PC, že i oni budou moci Windows 7 nejen nainstalovat, ale s dostatečným množstvím operační paměti (jejíž rozšíření většinou není výraznější problém) používat a to i na již přesluhujících modelech PC, na nichž by Vista byla nepoužitelná. Také na netboocích, které jsou sice vybaveny většinou slabými úspornými procesory, ale dostatečným množstvím RAM, by proto měly chodit nové Windows 7 velmi dobře.

Microsoft konkrétně pro release candidate a beta verzi 32bitových Windows 7 oficiálně uvádí následující minimální hardwarové nároky: frekvence procesoru 1 GHz, operační paměť 1 GB, 16 GB volného místa na disku a grafická karta schopná zvládnout DirectX 9.0c se 128 MB paměti pro Aero. Pro 64bitové Windows 7 beta a RC pak Microsoft zvyšuje nároky na 2 GB RAM a 20 GB místa na pevném disku.