Testovali jsme technologii Opera Turbo: Jaká je v praxi?

15. 6. 2009

Sdílet

V předminulém týdnu společnost Opera Software uvolnila beta verzi svého prohlížeče Opera 10, který je vybaven i technologií pro kompresi přenášených dat, označovanou jako Turbo. Jaké jsou výhody a nevýhody této technologie v praxi?

Podle informací výrobce má komprese přinést až 80% zrychlení a zvlášť v případě pomalých přenosových linek (typicky při mobilním připojení) tak ušetřit výraznou kapacitu přenosového pásma. Dále má být Opera 10 rychlejší i díky novému enginu Presto 2.2, který je optimalizovaný pro rychlejší vykreslování webových stránek. Tolik říká výrobce.

Vyzkoušeli jsme proto novou Operu se zapnutou a vypnutou technologií Turbo a srovnali ji s produkční verzí Firefoxu 3.0.11 a získané výsledky a postřehy vám přinášíme v tomto článku. Na testování jsme použili nejpomalejší internetové připojení od operátora U:fon (U:fonův internet), využívající technologii CDMA 1x s maximální rychlostí přenosu 156 kbit/s, nicméně v praxi se upload i download nejčastěji pohybuje kolem 100 kbit/s. Tato rychlost je blízká např. i dnes často používané mobilní technologii EDGE, proto lze naměřené výsledky do určité míry vztahovat i na ní.

Co se týká samotné technologie Turbo, jejím cílem je zachovat i přes kompresi na externích serverech co nejvěrnější podobu webových stránek. Samotné textové informace, které jsou na webových stránkách hojně zastoupeny, lze bezeztrátově komprimovat na zlomky jejich původních délek (s moderními algoritmy typicky na pětinu až desetinu). Horší situace je s mediálními soubory (nejčastěji s obrázky), které již obvykle obsahují interní metodu komprese a pro úsporu délky je nutné výrazně snížit jejich kvalitu. Opera zvolila pevnou úroveň komprimování, kdy v případě zobrazovaných obrázků dochází k redukci původní délky zhruba na polovinu až třetinu, ovšem za cenu viditelného snížení kvality a kompresních defektů. To je problémem hlavně u malých obrázků, případně takových, které nejsou příliš kontrastní aopera turbo komprese slijí se do jedné barvy, naopak u hodně kontrastních snímků dochází jakoby k rozostření hran (viz screenshot vlevo). Nejméně jsou defekty pozorovatelné asi v klasických fotografických snímcích. Na druhou stranu je nutné přiznat, že se nám jen v několika výjimečných případech stalo, že by nastal po kompresi problém rozpoznat, co na uvedeném obrázku má být zobrazeno a jako daň za zvýšení rychlosti nám snížená kvalita přišla přijatelná. Nicméně vhodné by bylo možná detailnější nastavení úrovně komprese, kterou je ovšem možné jen manuálně zapnout, vypnout či zvolit automatický režim. Pokud potřebujete konkrétní obrázek z nějakého důvodu vidět v plné kvalitě, stačí na něj kliknout pravým tlačítkem myši, zvolit volbu „open image“ a ten se následně načte bez komprese.

Komprimovány také nejsou flashové soubory nebo animované GIFy. Takovýto obsah webových stránek není navíc zobrazován automaticky, ale objeví se místo něj prázdné okno s nápisem „plug-in content“ a pokud chcete tento obsah zobrazit, je potřeba na něj kliknout myší. Jde o poměrně elegantní řešení, které je kompromisem mezi úplným vypnutím a plným provozem.

Co se týká rychlosti, je zvýšení opravdu výrazné a na pomalé lince rozpoznatelné na první pohled. Status využití technologie Opera Turbo je indikován ve spodní liště prohopera turbolížeče ikonkou měřáčku a zaokrouhleným číslem odpovídajícím průměrné dosažené kompresi (viz screenshot vpravo) a po najetí myší na tuto ikonu se zobrazí jak upřesněný poměr komprese s přesností na jedno desetinné místo, tak i množství ušetřené přenosové kapacity linky. Toto číslo je samozřejmě závislé podle obsahu a stylu surfování, ale při našich pokusech již během několika minut intenzivního prohlížení webových stránek úspora dosáhla 1 MB a během asi dvouhodinového běžného režimu používání se dostala zhruba na 12 MB. Vzhledem k měsíčnímu FUP limitu 1 GB na přenesená data u používaného typu připojení jde o velmi příjemnou úsporu.

I když je Opera 10 jen v beta verzi, při používání jsme se setkali jen s minimem problémů. Ty se týkají např. nespuštění některých JavaScriptů (např. v našem redakčním systému pro úpravy obrázků), v několika případech se stalo, že stránka se sice nahrála, ale byla zobrazena v nesprávných proporcích a bylo nutné udělat reload a někomu by také mohlo vadit průběžné vykreslování stránek, jež nebyly předtím ještě navštíveny, které probíhá stylem zobrazení všech prvků nejprve pod sebou a až následně umístěných na svá správná místa. Se zapnutým turbem se také objevil problém s přihlašováním (např. k e-mailové schránce na webech Seznam.cz či Centrum.cz nebo třeba k účtu na Aukru), kdy je nutné tuto funkci pro úspěšné přihlášení vypnout. Nicméně žádný z těchto problémů není zásadní a na úroveň beta verze aplikace byla kvalita propracovanosti kódu již velmi slušná.

Pro orientaci uvádíme přehled rychlosti nahrávání některých zkušebních webových stránek (homepage), nicméně jde jen o namátkový výběr pro vytvoření představy a komplexní seznam by vzhledem k odlišným preferencím uživatelů neměl ani příliš smysl (rozdíly úspory s turbem jsou dané množstvím grafiky na stránkách a možnostmi komprese). První uvedené číslo je vždy pro Operu 10 se zapnutou technologií Turbo, druhé bez této technologie a třetí výsledek byl naměřen ve Firefoxu 3.0.11.

Seznam.cz – 13,8 / 46,5 / 36,2 sekund.
Lide.cz – 27,6 / 47,1 / 53,1 sekund.
Centrum.cz – 41,4 / 65,6 / 78,3 sekund.
Lupa.cz – 24,9 / 50,5 / 36,3 sekund.
Computerworld.cz – 33,8 / 85,6 / 98,3 sekund.
Cuni.cz -  15,4 / 26,6 / 25,3 sekund.

ICTS24

Délky jsou naměřeny samozřejmě vždy při vymazané cache, kdy bylo potřeba stahovat všechny součástí stránek znovu – při opětovných návštěvách by doby načítání byly výrazně nižší. V některých případech došlo k více než dvojnásobnému zrychlení, což je ale dáno i tím, že při vypnutém turbu se nahrávaly i flashové animace, zatímco s ním byly vypnuty. Vzhledem k výkyvům v rychlosti přenosu v rámci desítek procent přes použitý způsob připojení (U:fonův internet) je také pravděpodobné, že opakovaná měření by tyto výkyvy kopírovala, nicméně pro orientační představu jsou uvedená čísla již dobře vypovídající.
 
Co říci závěrem? I když Opera 10 je zatím jen ve fázi beta, je již možné ji s úspěchem používat pro běžnou práci a technologie Turbo v našem testu prokázala, že pracuje ve většině případů velmi dobře a s vysokou efektivitou. Pro uživatele s pomalým připojením k internetu se jedná o velmi dobrou volbu, protože dosud byli odkázání jen na takové možnosti zrychlení, jak je blokování flashových animací, vypínání obrázků či se prostě smířit s pomalou rychlostí nahrávání. Opera tak nabízí touto technologií výraznou výhodu před konkurencí, kterou se poměrně odlišuje od jinak většinou podobných funkcí ostatních prohlížečů a je možné, že se konečně jedná o výhodu, jež může výrazně zvýšit její podíl na trhu browserů a tuto skutečnost je nutné pozitivně ocenit. Na druhou stranu s rozvojem vysokorychlostního připojení je pro uživatele s linkami o přenosu v řádech Mbit/s komprese již víceméně zbytečnou záležitostí a její primární zacílení je proto na uživatele s pomalejším mobilním připojením či třeba takové, kteří ještě surfují prostřednictvím modemu přes telefonní linku, protože pro ně jde o naprosto neocenitelný benefit.

Bližší informace o novém vydání Opery najdete v článku Opera 10 beta: Ve znamení vyšší rychlosti.