Varování NÚKIBu se objevuje jen pár dní poté, co aplikaci zakázala svým zaměstnancům Evropská komise.
Český úřad ve svém novém varování píše, že k němu L"vedla kombinace vlastních poznatků a zjištění spolu s informacemi od partnerů. Obava z možných bezpečnostních hrozeb vyplývá především z množství shromažďovaných dat o uživatelích a způsobu, jakým jsou sbírána, nakládání s nimi a v neposlední řadě také z právního a politického prostředí Čínské lidové republiky, jejímuž právnímu prostředí je podřízena společnost ByteDance, která vyvinula a provozuje sociální platformu TikTok."
Nový dokument znamená, že organizace, jejichž zaměstnanci přistupují ke kritické infrastruktuře, musí přijmout náležitá opatření. Ty NÚKIB nedefinoval, ale doporučil státním organizacím i soukromým firmám, aby zakázali svými lidem si TikTok na zařízeních nainstalovat.
„Současně také doporučujeme široké veřejnosti zvážit použití této aplikace a zejména to, co skrze ní sdílí. U tzv. zájmových osob, tedy osob, které jsou například ve vysokých politických, veřejných či rozhodovacích funkcích, doporučujeme aplikaci nepoužívat,“ píše se dále v prohlášení.
„K vydání varování jsem přistoupil na základě komplexní analýzy informací o aplikaci TikTok, které jsme získali jak z veřejných zdrojů, tak od našich spojenců. Množství sbíraných dat a nakládání s nimi, v kombinaci s právním prostředím v Číně a rostoucím počtem uživatelů v České republice, nám nedává jinou možnost, než označit TikTok za bezpečnostní hrozbu,“ řekl k vydanému varování ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.
„Varování nerozlišuje mezi uživateli ze státního a soukromého sektoru. Stěžejní je pro mě to, zda by ohrožení konkrétního systému mohlo mít negativní dopad na fungování České republiky a bezpečí každého z nás," dodal.