Paměti pro data nebude nikdy dost a úložný prostor dříve nebo později vyčerpáte. A pakliže nesedíte u stolního PC, nýbrž používáte notebook nebo all-in-one zařízení, doplnění interního harddisku může být obtížné ne-li v některých případech zcela nemožné. V takovém případě vám zbývá několik možností. Interní harddisk můžete vyměnit za větší, což s sebou nese nepříjemnosti v podobě přesunu dat (pravděpodobně včetně instalovaného operačního systému), můžete vsadit na cloudová úložiště, která jsou nicméně při využívání větších kapacit placená a navíc jste závislí na internetovém připojení, nebo se nakonec uchýlíte ke koupi externího harddisku.
Poslední z možností je oproti výměně vnitřního disku jednoznačně pohodlnější a oproti cloudu levnější, 1TB externí disk dnes pořídíte už od 2000 Kč. Výběr externího disku však nemusí být zcela přímočarý, ve hře je hned několik parametrů, které je potřeba zvážit v závislosti na vašich potřebách. Řeč je především o kapacitě a ceně disku, fyzických rozměrech (jež jdou ruku v ruce se způsobem napájení), rychlost otáčení ploten a dostupná rozhraní ovlivňující rychlost datových přenosů, konstrukční zpracování disku mající vliv na jeho životnost a v neposlední řadě také dodávané příslušenství a softwarová řešení výrobce určená pro zabezpečení či zálohu dat.
V následujících dílech seriálu se zaměříme na jednotlivé parametry a shrneme si vlastnosti jednotlivých variant tak, abyste se mohli dle vlastních preferencí rozhodnout pro finálního favorita.
V příštím díle se podíváme na výchozí souborový systém disků (a jak jej změnit).