Při procházení internetových stránek nemůžete pochopitelně s žádným soukromím počítat. Přestože se můžete snažit využívat světovou síť opatrně a nezanechávat na ní žádné citlivé informace jako své jméno, číslo kreditní karty a jiné soukromé údaje, váš poskytovatel připojení už tak svědomitý být nemusí. Množství společností a vyhledávacích nástrojů logují uživatelskou aktivitu, z níž lze snadno získat informace o IP adrese, historii prohlížení, adrese bydliště, zálibách či kontaktech, s nimiž jste komunikovali.
1. díl - Co je síť Tor a k čemu je dobrá
2. díl - Zjednodušený princip sítě Tor
3. díl - Jak se k síti Tor připojit
4. díl - Zapojte se do projektu Tor
Co je síť Tor a k čemu je dobrá?
Právě za účelem zajištění anonymity a z ní plynoucí svobody při procházení webu vznikl projekt Tor (z angl. The Onion Router – "cibulový směrovač"), který provozuje a spravuje nezisková organizace dobrovolníků Tor Project. Síť Tor představuje velký přínos například pro obyvatele zemí, kde je přístup k internetu silně cenzurován (jedná se především o mnohé asijské země), avšak i zde platí přísloví, že mince má dvě strany, síť Tor byla například rovněž zneužívána devianty sdílejícími pedofilní obsah. Projekt nicméně vznikl s čestnými úmysly, pojďme se tedy podívat, jak celá síť funguje a jak jí využít pro vlastní účely.
Základním předpokladem anonymního přístupu k internetu je šifrování dat, která si vyměňujete se servery, a maskování původu odesílatele požadavku. Při běžném prohlížení (skrze protkolo HTTP) totiž nejsou vaše data šiforvána a navíc cílový server dostane přesnou informaci o tom, s kým má tu čest, jinak by nevěděl, komu má zaslat odpověď. Principem sítě Tor je jednak data šifrovat a současně zmást cílový server tak, aby vám uměl odpověď zaslat zpět, aniž by poznal původce požadavku.
V příštím díle si vysvětlíme princip sítě Tor.
Úvodní foto: © Oleksandr - Fotolia.com