Projekt Tor pomáhá žurnalistům, aktivistům a vládním úřadům zůstávat při využívání internetu v anonymitě a nezanechávat téměř žádnou digitální stopu. Podívejme se, jak síť Tor funguje.
1. díl - Co je síť Tor a k čemu je dobrá
2. díl - Zjednodušený princip sítě Tor
3. díl - Jak se k síti Tor připojit
4. díl - Zapojte se do projektu Tor
Zapojte se do projektu Tor
V síti Tor se vyskytují tři typy uzlů: výstupní uzly, vnitřní uzly a mosty.
Vnitřní uzly jsou servery, které jsou vnitřní součástí sítě Tor, tedy požadavek na zobrazení stránky či odpověď cílového serveru nemůže být na tyto uzly směrován. Všechna vstupní i výstupní data procházející přes tento uzel jsou šifrována a anonymní, tudíž je bezpečné tento druh uzlu provozovat na domácím počítači.
Mosty jsou rovněž vnitřní uzly, které se takto však na venek neprezentují a existuje zde potenciální riziko, že by se mohly dostat do hledáčku vlády a jiných sledovacích organizací, které se snaží uzly odhalit.
Výstupní uzly nakonec představují servery, které přijímané požadavky odesílají na cílové servery do internetu a je to právě jejich IP adresa, která může být zjištěna při hledání původce daného požadavku. Z toho plyne, že provozování výstupního uzlu na domácím počítači může být nebezpečné, neboť kdokoliv může síť Tor využívat k nečestným účelům a ve výsledku by za těmito cizími požadavky stála vaše IP adresa.
V prvním kroku spusťte program Start Tor Browser.exe.
Otevřete ovládací panel a zvolte Setup Relaying. Vyberte možnost Realy traffic inside the Tor Network, přidělte svému uzlu libovolné jednoduché jméno a povolte automatický Port Forwarding.
Nakonec vše potvrďte tlačítkem OK, čímž se stanete jedním z mnoha dobrovolníků žijícím na celém světě zasluhujícím se o chod sítě Tor.
Úvodní foto: © ktsdesign - Fotolia.com