Znáte to. Nainstalujete si tohle a stáhnete zase tamto a než se nadějete, operační systém Windows je v nepoužitelném stavu. Naštěstí máme po ruce nástroj Obnovení systému, jež nám umožní vrátit čas.
1. díl - Co nabízí nástroj Obnovení systému
2. díl - Tvorba bodu obnovení
3. díl - Obnovení systému ze zachyceného bodu obnovení
4. díl - Obnivení zle zvrátit, Obnovení systému není všemocné
Tvorba bodu obnovení
Systém Windows tvoří body obnovení automaticky a pravidelně, tudíž byste v případě potřeby obnovy systému neměli mít problém s absencí bodů obnovení pořízených v době, kdy váš počítač ještě běžel v pořádku. Nástroj Obnovení systému body obnovení zpravidla tvoří před instalací nových uživatelských programů, ovladačů či systémových aktualizací, avšak stoprocentní záruku, že tato akce proběhne, nemáte. O tvorbu bodu obnovení totiž v mnohých případech žádá sám instalovaný software a nelze tudíž předpokládat, že bude každý program takto svědomitý. Sám systém Windows však automaticky tvoří alespoň jeden bod obnovení týdně.
Pro jistotu si nicméně můžete bod obnovení vytvořit i ručně, například za účelem preventivního zachycení aktuálního funkčního stavu počítače nebo před instalací nového softwaru. Podívejme se, jak v několika snadných krocích bod obnovení vytvořit.
1) Otevřete menu Start, klikněte pravým tlačítkem na položku Počítač a vyberte volbu Vlastnosti.
2) V levém panelu vyberte Pokročilé nastavení systému a v nově otevřeném okně Nastavení systému přepněte na záložku Ochrana systému. Tato záložka schraňuje možnosti pro nastavení nástroje, tvorbu bodu obnovení a samotné provedení obnovení systému.
3) V pravém dolním rohu klikněte na tlačítko Vytvořit a následně bod obnovení pojmenujte tak, abyste jej v případě potřeby snadno rozeznali.
4) Celý proces nakonec zahajte tlačítkem Vytvořit.
V příštím díle se zaměříme na proces obnovy systému do vybraného dříve vytvořeného bodu obnovení.