Pokud jste si někdy detailně prohlíželi zadní stěnu vašeho stolního počítače, pravděpodobně jste narazili na množství volných konektorů s doposud neznámou činností. Pojďme si v nich udělat jasno.
1. díl - USB
2. díl - eSATA, síťové rozhraní, audio
3. díl - video konektory
4. díl - PS/2, FireWire, sériový port, paralelní port
5. díl - Thunderbolt, budoucí vývoj
Video konektory: minulost současnost a budoucnost
VGA
Systémy s integrovanými grafickými kartami dnes stále často nesou VGA (Video Graphics Array) port a u většiny dnes nabízených monitorů VGA taktéž najdete. Některé monitory se však dnes již poněkud zestárlého konektoru zbavují a naleznete u nich již pouze digitální DVI, HDMI či DisplayPort. Stejně tak diskrétní grafické karty od integrace VGA portu ustupují a ve většině případů se s ním již nesetkáte, ačkoliv grafiky jako součást balení nabízejí DVI-VGA adaptér či jej můžete běžně zakoupit u prodejců elektroniky.
DVI
Konektor DVI (Digital Video Interface) se poprvé objevil v roce 1999, zatímco standard VGA již byl hojně využíván přes deset let. Stejně jako VGA bude však i DVI brzy nahrazen modernějšími konektory. Přední výrobci čipsetů základních desek Intel a AMD se plánují rozhraní VGA zbavit do konce roku 2015. Společnost AMD navíc oznámila, že do konce roku 2015 rovněž ukončí podporu rozhraní DVI.
DisplayPort
DisplayPort se může zdát vzhledem k přítomnosti konektoru HDMI redundantní, avšak nese s sebou několik výhod. Jednou z nich je licencování. DisplayPort je licencován mezinárodní asociací pro počítačovou grafiku VESA a nevyžaduje od výrobců na rozdíl od HDMI odvádění licenčních poplatků. Oproti HDMI nabídne DisplayPort rovněž dvojnásobnou propustnost, což umožňuje připojení displejů s velmi vysokým rozlišením. Prostřednictvím jednoho DisplayPortu 1.2 lze připojit i více monitorů.
Přes DisplayPort lze dále přenášet audio signál až o osmi kanálech s agregovanou propustností 49 Mbit/s.
HDMI
Konektor HDMI (High Definition Multimedia Interface) je známý jako rozhraní používané pro připojení HDTV televizorů. HDMI verze 1.4 disponuje dostatečnou propustností pro přenos obrazu o rozlišení 1080p při 120 Hz či přenos stereoskopického videa například pro 3D hry. Stejně jako v případě DisplayPortu lze i přes HDMI přenášet audio.
Mini-DisplayPort
Tento druh konektoru představila společnost Apple, nicméně jej licencovala bez poplatku a VESA jej později zahrnula do specifikace DisplayPortu 1.2. často se s ním setkáte například u grafických karet AMD Radeon série 6000 a 7000. Konektor Mini-DisplayPort je dnes využíván společností Apple jako rozhraní, jež umožňuje využít technologii Thunderbolt pro rychlé datové přenosy, o níž bude řeč v příštím díle.
Mini-HDMI
S konektorem Mini-HDMI se u většiny počítačů příliš často nesetkáte, avšak naleznete jej na elektronických zařízeních, jako jsou digitální kamery. Setkáte se s ním také u některých grafických karet, jako jsou například zástupci série 500 výrobce Nvidia. Typicky ke grafické kartě rovněž dostanete adaptér miniHDMI-HDMI.
V příštím díle si představíme některé již vymírající konektory jako PS/2, FireWire a sériový i paralelní port.