Pokud jste si někdy detailně prohlíželi zadní stěnu vašeho stolního počítače, pravděpodobně jste narazili na množství volných konektorů s doposud neznámou činností. Pojďme si v nich udělat jasno.
1. díl - USB
2. díl - eSATA, síťové rozhraní, audio
3. díl - video konektory
4. díl - PS/2, FireWire, sériový port, paralelní port
5. díl - Thunderbolt, budoucí vývoj
Budoucí vývoj
Thunderbolt
Doposud jsme se nezmínili o některých konektorech, které si prošlapávají cestu na osobní počítače a notebooky a s nimiž se zřejmě budeme setkávat stále častěji. Dobrým příkladem je technologie Thunderbolt. Za vývojem tohoto vysokorychlostního rozhraní stojí společnosti Intel a Apple a ačkoliv se jedná o jednoznačný technologický pokrok, zatím není Thunderbolt příliš rozšířen a setkáte se s ním zatím především u počítačů a notebooků Apple. Thunderbolt spojuje technologii PCI Express a DisplayPort a jako konektor Apple využívá Mini DisplayPort, o kterém byla řeč v minulém díle. Thunderbolt dosahuje teoretické rychlosti přenosu dat až 10 Gbit/s. V praxi jsou hodnoty nicméně podstatně nižší.
Možnosti připojení budou jednodušší
Dobrou zprávou je, že se množství různých konektorů na zadních stěnách počítačů v budoucnu zřejmě sníží. Systémy s integrovanými grafikami by v budoucnu mohly nabízet pouze DisplayPort a HDMI. Pravděpodobně se budeme setkávat také s výše zmíněným Thunderboltem, vysokorychlostními USB (zatím ve verzi 3.0), audio konektory a síťovým rozhraním.
Zjednodušení nabídky konektorů je nevyhnutelné, především pak s postupným přechodem na mobilní zařízení, jež z hlediska nároků na kompaktnost zkrátka nemohou nabízet panel s širokou škálou specificky zaměřených konektorů.