Archivujte webové stránky, celé nebo jejich část
Zasílání webové stránky nebo její URL adresy na vlastní e-mail pro pozdější znovuzískání má svá úskalí. Komplikace nastanou zejména ve chvíli, kdy se snažíte uložit stránku chráněnou heslem nebo nějaký aktuální článek, který časem může z webu zmizet.
Web Clipper vám umožňuje kopírovat webové stránky do Evernote vcelku. Nemusíte však do programu přenášet úplně kompletní. Web Clipper se totiž automaticky pokusí určit, kde je podstata webové stránky, a tuto část „obkreslí“ žlutým rámečkem. Pak použijete klávesy šipek, pomocí nichž programu řeknete, jestli chcete přenést větší část stránky (šipka nahoru), menší část stránky (šipka dolů) nebo si chcete na stránce zvolit jiný výběr (šipky doleva a doprava). Jakmile skončíte, zmáčkněte enter, čímž zachycování stránky dokončíte a vybranou část uložíte.
Ovládněte vyhledávací nástroj Evernote
Jak se vaše databáze v Evernote začne zaplňovat, budete se muset stále více spoléhat na vyhledávač. Můžete hledat jednoduchá klíčová slova, tato taktika však vygeneruje větší počet výsledků, zejména pokud Evernote používáte pro ukládání spousty informací o úzkém souboru témat.
Naštěstí nabízí vyhledávací systém aplikace pokročilou syntaxi, která vám umožní vyhledávání v poznámkách regulovat.
-
Pro vyhledávání podle štítků zapište do vyhledávacího políčka
tag:
název tagu
nebotag:"
víceslovný název tagu
"
. Pro nalezení přesné fráze, která se skládá z několika slov, používejte uvozovky. -
Podobnou strukturu můžete využít pro hledání poznámek umístěných výhradně v blocích, které v názvech obsahují specifické pojmy. Napište do vyhledávacího políčka
notebook:
název bloku
nebonotebook:"
víceslovný název bloku
"
. -
Jestliže byste rádi našli poznámky, které obsahují v názvu vyhledávaný pojem, zkuste buďto
intitle:
pojem
nebointitle:"
víceslovný pojem
"
. -
Aby vám vyhledávání „vyhodilo“ poznámky, které obsahují jeden z konkrétních pojmů, napište do vyhledávacího políčka
any:
pojem1 pojem2 pojem3
. (To samé vyhledávání bezany:
ve výsledku logicky vygeneruje pouze poznámky, které obsahují všechny tři pojmy.) -
Vyhledávání můžete provádět i na základě data vytvoření obsahu, a to s pomocí osmimístného čísla reprezentujícího toto datum (například
created:
rrrr
mmdd
). -
Další možností je vyhledávat podle data, kdy byla poznámka naposledy aktualizována, v tom případě do vyhledávacího políčka vepište
updated:
rrrr
mmdd
.
Naučte se pokročilou e-mailovou syntaxi
Jednoduchým způsobem, jak něco dostat do Evernote, je poslat to e-mailem na svou adresu vygenerovanou Evernote. Problémem je, že pokud přímo nespecifikujete, kam by měl e-mail jít, skončí jako poznámka v obecném notebooku, a to bez štítků.
Při posílání e-mailu do Evernote můžete upravit předmět tak, aby určoval, kde e-mail v Evernote skončí. Třeba podle následujícího příkladu:
Hobit @
Filmy
#
recenze
#
trpaslíci
Takovýmto způsobem vytvoříte poznámku nazvanou „Hobit“ v poznámkovém bloku Filmy se štítky „recenze“ a „trpaslíci“. Poznámkový blok (@) a štítky (#) je třeba uvádět v tomto pořadí. Navíc už musejí obě kategorie v Evernote existovat předtím, než je e-mailem pošlete.
Používejte klávesové zkratky
Následující klávesové zkratky vám pomohou používat Evernote na PC ještě efektivněji.
-
Ctrl-Alt-N: Začít novou poznámku. (Ve Windows se jedná o globální zkratku, což znamená, že funguje z jakékoliv aplikace, kdykoliv je otevřený program Evernote.)
-
Windows-A: Vloží vybranž text do nové nebo otevřené poznámky (Opět globální zkratka.)
-
F9: Synchronizovat.
-
Ctrl-N: Nová poznámka.
-
Ctrl-Shift-N: Nový poznámkový blok.
-
Ctrl-Shift-T: Nový štítek.
-
Ctrl-Shift-E: Poslat poznámku nebo poznámky pomocí e-mailu.
-
Ctrl-Shift-C: Vložit zaškrtávací políčko.
-
Alt-Shift-D: Vložit aktuální datum a čas.
Globální zkratky pro Windows můžete přímo v Evernote také změnit, a to v menu Nástroje > Možnosti > Klávesové zkratky (Tools > Options > Hot Keys).