Společnost Toshiba je blízko vypuštění svého prvního komerčního zařízení, které bude ke svému napájení využívat elektrickou energii získanou přímo z methanolu v palivovém článku. Tato technologie přináší výrazné rozšíření možností nasazení přenosné spotřební elektroniky.
Toshiba v pondělí uvedla, že první výrobek, který bude napájen pomocí palivového článku DMFC (direct-methanol fuel-cell), představí ještě během tohoto finančního roku. To ovšem znamená, že bychom se nějakého výrobku od Toshiby s touto technologií měli dočkat do konce března příštího roku. Toshiba sice neuvedla, o jaký druh výrobku se bude jednat, ale soudě podle obchodní výstavy Ceatec, která se konala minulý týden v Japonsku, by mohlo jít o mobilní telefon s palivovým článkem.
Palivový článek DMFC získává elektrickou energii chemickou reakcí mezi methanolem (palivo přiváděné k anodě) a kyslíkem (oxidační činidlo přiváděné ke katodě). Narozdíl od obvyklých monočlánků se elektrody v palivovém článku při odběru proudu nespotřebovávají, ale spotřebovává se palivo a okysličovadlo. Jako okysličovadlo může být použit i vzduch.
Jedinými vedlejšími produkty této chemické reakce je malé množství vodní páry a oxidu uhličitého, proto je palivový článek mnohem šetrnější k životnímu prostředí než baterie. Navíc chemická reakce může probíhat prakticky nepřetržitě, pokud je dodáváno palivo. K „dobití“ článku by tak mělo stačit vyměnit zásobník s methanolem. Toshiba a všichni její největší konkurenti (Sharp, NEC, Hitachi, Sanyo, Fujitsu a Canon) představili v posledních letech funkční prototypy palivových článků, avšak žádný finální výrobek se na trhu dosud neobjevil. |
Ve výrobku, který byl představen na veletrhu Ceatec, byl palivový článek integrován do skořepiny telefonu pod klávesnicí. Telefon tak byl nepatrně tlustší, ale oproti běžným mikrotelefonům nejde o žádný významný rozdíl. Ačkoliv se jednalo o prototyp, kvalitou provedení se blížil tomu, co se dá očekávat od komerčních produktů.
Pokud se týká mobilních telefonů, společnosti také hovořili o DMFC nabíječkách, které by nabíjely baterie přenosných zařízení v případě, že jsou mimo dosah elektrické sítě. Taková zařízení je možno chápat jako přechodný článek na cestě od tradičně napájených přístrojů k výrobkům, které jsou napájené přímo palivovými články.
Prototyp DMFC telefonu od Toshiby.